Valstybės autoritetu laikyta prezidentė už uždarų durų ir slaptuose laiškuose bendravo kitaip. Vienas po kito esami ir buvę politikai vis atviriau pasakoja, kad prezidentė leisdavo sau ir balsą pakelti, tarsi kiti valstybės vadovai būtų buvę jos mokinukai.
Rinkėjams valstybės vadovė demonstravo esanti rūpestinga valstybės šeimininkė, tačiau taip, toli gražu, ji neatrodė uždaroje politinėje virtuvėje.
D.Grybauskaitė stengėsi atrodyti šiuolaikiška, skaidri politikė. Tačiau slapti, po tulpės slapyvardžiu paslėpti laiškai liudija, kad ji veikė anaiptol ne modernios politikos metodais. Susitikimai už uždarų durų slepia dar daugiau paslapčių. Prezidentė politikams kartelę užkėlusi buvo aukštai.
„Man juokingi dalykai. Pažvelkite iš šono, anksčiau bet kurį politiką ar ministrą norėdama prikalti prie kryžiaus, ji duodavo interviu visoms laidoms arba po renginio pasakydavo, ką nori – tas neturi teisės būti prisidirbęs. Dabar paaiškėja, kad ji pati „zadanijas“ dalindavo“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „24/7” pasakojo buvęs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas.
Konservatorius, buvęs premjeras Andrius Kubilius įsisiūbavus skandalui bandė apginti prezidentę ir jos valdymo metodus.
„Aš gaudavau laiškus iš prezidentės, tai nestebino. Dabar tai panašu į sliekų ieškojimą ant asfalto. Tas bendravimas būdavo ir laiškais, ir telefonu, ir kviečiantis ant kilimo, ir įtikinėjant“, – teigė A.Kubilius.
Kaip prezidentės kabinete vykdavo įtikinėjimas, neslepia buvęs Seimo pirmininkas A.Valinskas.
„Ko gero, įsimintiniausia buvo, kai kiekvieną pirmadienį būdavo susitikimai su manimi, kaip Seimo pirmininku. Po vieno susitikimo jie dingo iš darbotvarkės ir mes daugiau tik renginiuose susitikdavom. Tai įvyko 2009 m. rugpjūtį. Buvo krizės dėl rusų ir Somalio piratų, kurie sulaikė jūrininkus. Vienos konferencijos metu pasakiau, kad rusai neprognozuojami kaip ir piratai. Kitą pirmadienį susitinkam, durys užsidaro, atsisėdam ir ji leidžia iš savęs visą emociją. Ji buvo labai supykusi, iki balso pakėlimo: kaip drįstate pasakyti tokius dalykus, čia užsienio politika, kur lendate. Aš išklausiau visą litaniją, sakau: ekscelencija, jeigu norite, galiu paneigti, išeisiu ir pasakysiu, kad rusai neprognozuojami kaip piratai. Tada reikėjo pamatyti jos veidą“, – kalbėjo A.Valinskas.
Tuometis premjeras Algirdas Butkevičius irgi buvo apkaltintas lendantis ne į savo daržą – užsienio politiką.
„Man buvo nesuprantamas dalykas. Indijos premjeras per metus priima tik 4 užsienio delegacijas. Jis man buvo paskyręs oficialų susitikimą, patvirtinęs priėmimą – dėl Indijos premjero priėmimo buvo dirbama 2 metus. Po to aš išgirdau, kad nereikia važiuoti į Indiją, nors prieš tai buvau susitikęs su investuotojais, kurie buvo pasiryžę investuoti 100 milijonų. Į jos pasiūlymą neatsižvelgiau ir prasidėjo spaudimas per vieną televiziją, buvo pradėti rodyti įvairiausi siužetai, kad aš maudausi vandenyne, deginuosi, išlaidauju, leidžiu valstybės pinigus. Artėjo rinkimai, visuomenė jautriai reaguoja, dėl to atšaukiau savo vizitą“, – pasakojo A.Butkevičius.
Dabar politikas gali skaičiuoti tik tokių intrigų nuostolius.
„Ne aš nukentėjau, ne mano šeima. Aišku, yra prestižo klausimas. Bet nukentėjo valstybė – ekonomiškai, finansiškai. Nukentėjo ir universitetai, kurie bendradarbiauja tarp Lietuvos ir Indijos. Ji man tai pranešė ne tiesiai į akis, bet per savo padėjėjus, patarėjus“, – teigė A.Butkevičius.
Prezidentės profilyje patalpinta nuotrauka, kurioje prezidentė skrenda su pigių oro linijų bendrove, baigiantis pirmajai kadencijai buvo žinia rinkėjams – prezidentė kukli ir taupi, skirtingai nei Seimo ir Vyriausybės vadovai. Neryški telefonu daryta nuotrauka slepia visą intrigų planą.
„J.Olekas, krašto apsaugos ministras, ateina pas mane ir sako: prezidentė liepė ateiti pas premjerą, o kadangi krašto apsaugos sistemai padidintas finansavimas, reikia krašto apsaugos sistemos naudojamais pinigais nupirkti lėktuvą, kuriuo galėtų naudotis Seimo delegacijos, Prezidentūra, Vyriausybė. Pirmadienį susitikime sakau: „Prezidente, jūs liepėte man pristatyti J.Olekui lėktuvo pirkimą, bet kai buvau susisiekimo ministru, dėl to buvo skeptiška reakcija.“ Po pasitarimo, 11 val. žiūriu ir skaitau, o vakare ir televizijoje matau: ubagai užsimanė pirkti lėktuvą ir ji nusifotografavusi „Wizzair“ lėktuve“, – pasakojo A.Butkevičius ir pridūrė manantis, kad jį pakišo.
Prezidentė norėjo atrodyti ne tik taupi, bet ir graži.
„Aš mačiau, kaip ji elgiasi. Pirmas nustebimas, akibrokštas buvo Prezidentūroje, ji buvo tik išrinkta, neprisiekusi. Viešėjo Ispanijos karalius. Mūsų stalas apskritas, bet žmonės susodinti pasagos forma. D.Grybauskaitės kortelė buvo šone, ji atbėgo pirmoji prie stalo, paėmė savo kortelę ir sukeitė su A.Kubilium. A.Kubilių pasodino iš krašto. Inga klausia: „Prezidente, jums čia nepatinka?“ Ji sako: „Jau mano kumpių iš šono niekas nefotografuos.“ Ar taip elgiasi išrinktoji šalies vadovė? Atleiskit, su visa pagarba moterims, bet tai bobiškumas“, – pasakojo A.Valinskas.
Apie rezgamas intrigas politikoje buvo žinoma, tačiau viešai retas kas tuo dalinosi.
„Tie dalykai – skaldyk ir valdyk – visada buvo nuo pat pirmos jos inauguracijos“, – teigė A.Valinskas.
Tačiau ne visi į prezidentės bendravimo stilių vertina vienodai.
„Tai, kad aktyviai dalyvauja politiniame gyvenime, tai yra politinės sistemos dalis“, – teigė A.Kubilius.
Didžiausias pasipiktinimas kilo, kad prezidentė, pasivadinusi tulpe, buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui nurodė per verslininkus užtildyti žurnalistą, kuris rinko informaciją apie jos pasiūlytą kandidatą į prokurorus.
„Kaip ir kodėl žinias perduodavo, nesiimu spręsti. Dėl koncerno, kad ji griežtai pasisakė, kad būtų paskirtas prokuroras, tai aiški pozicija. Ji pasakė: nekiškite nagų prie prokuroro skyrimo. Ji manė, kad ankstesni bandymai skirti bent du kandidatus buvo nesėkmė, kuriai įtaką darė koncernas“, – sakė A.Kubilius.
„Kas valdo jėgos struktūras, tas valdo ir valstybę. Prezidentė kovojo visomis galiomis, kad būtų jai lojalūs žmonės. Po to atsiranda sistema, ji gali pasikviesti E.Masiulį ir perduoti oligarchams, kad užčiauptų žinią. Tai sisteminis dalykas“, – teigė A.Valinskas.
E.Masiulio rankomis iš kelio buvo bandoma patraukti ne tik neįtikusius žurnalistus, bet ir varžovus į prezidento postą, tačiau yla išlindo iš maišo.
„E.Masiulis neveikė vienas, jis veikė visame politiniame lauke. Ten buvo ir prezidentė – stogas. Žinot, politika kaip vištidė, laktos sudėliotos skirtinguose aukščiuose, kad kuo mažiau ant tavęs dergtų, o tu galėtum tai daryti ant visų. Tai va, mūsų pagrindinė politinės sistemos višta įsivaizdavo, kad aukščiau jos – tik dangus. Pasirodo, ne. Pasižiūrėsime“, – teigė A.Valinskas.
„24/7“ – sekmadieniais 21.30 val. per „Lietuvos ryto“ TV.