Bendrovės „Kauno autobusai“ viešųjų ryšių darbuotojai surengė teatralizuotą „zuikių“ gaudynių akciją į kurią pakvietė ir mieste dirbančius žiniasklaidos atstovus.
Kauno mieste tik apie 1 proc. keleivių viešuoju transportu važiuoja nepasižymėję ar nenusipirkę bilieto. Lyginant su kitais Europos miestais, kur nesąžiningų keleivių dalis siekia 3–5 procentus, tai pakankamai geras rodiklis, tačiau metinės bendrovės pajamos, negautos dėl šio 1 proc. keleivių, prilygsta naujo autobuso vertei.
„Jei tokių žmonių būtų mažiau, miestiečiai per pastaruosius metus galėtų džiaugtis bent dešimčia naujų autobusų daugiau“,- sakė bendrovės Administracijos ir personalo departamento direktorius Mindaugas Klimašauskas.
Sugavo keturis kart daugiau „zuikių“
Per tris šių metų mėnesius kontrolės paslaugą teikiančios bendrovės „Dorsimus“ kontrolieriai patikrino per 16 tūkst. transporto priemonių ir per 400 tūkst. keleivių, surašė keturis su puse karto daugiau administracinio nusižengimo (AN) protokolų, o be bilieto važiavę keleiviai sumokėjo keturiskart daugiau baudų į miesto biudžetą.
Beje, supratę, kad nuolaidų nebesulauks, daugiau nei pusė pažeidėjų, gavę protokolą su administraciniu nurodymu, skubėjo pasinaudoti galimybe sumokėti baudą iki protokole nurodytos datos (per 14 kalendorinių dienų) – tuomet mokama tik pusė baudos dydžio.
Keleivinio transporto kontrolės paslaugas Kaune užtikrina 10 bendrovės „Dorsimus“ kontrolierių. Nuo metų pradžios jie aprūpinti vaizdo kameromis, kurios akivaizdžiai pagerino kontrolės procedūrų kokybę, sumažino incidentų skaičių ir padidino keleivių bei darbuotojų saugumą; sukūrė patrauklią motyvacinę sistemą, už darbo rezultatus garantuojančią atitinkamą atlygį.
Priežastys pačios įvairiausios
Zuikis rekordininkas – 62 metų kaunietis, be bilieto važiavęs 122 kartus.
„Tai ko gero net ir savotiškas neregistruotas Lietuvos rekordas“,- spėliojo akcijos organizatoriai. Kitas – 25 metų kaunietis, praėjusiais metais baustas 32 kartus, o šįmet be bilieto pagautas jau 7 kartus.
Nors kontrolieriai tik fiksuoja faktą ir surašo protokolą bei negali moralizuoti, „zuikiai“ jiems dažnai bando teisintis. Dažniausi jų pasiaiškinimai: „neturėjau pinigų susimokėti“; „palikau pažymėjimą namie (dažniausiai moksleiviai arba kiti, turintys lengvatą)“, „nepastebėjau, ar teisingai pažymėjau bilietą (dažnas žymėdamas nestebi užrašo komposterio ekrane)“, „pamiršau aktyvuoti bilietą“, „pamiršau papildyti kortelę nauju bilietu“, „taip jau būna“, „neveikė bankomatas“, „turėjau stambią kupiūrą, o vairuotojas nedavė grąžos (nepasirūpino iš anksto smulkiais pinigais)“, „nepastebėjau, kad baigėsi persėdimo per 30 minučių laikas (žymint kortelę, pinigai būtų nuskaičiuoti)“, „jokio paaiškinimo“, „rizikavau“, „nenorėjau pirkti bilieto“, „galvojau, kad nusipirkusi vieną bilietą, galėsiu važinėti visą dieną“, „draugė turėjo nupirkti bilietą, bet tikriausiai nenupirko“, „nesinešioju dokumento, nes bijau, kad pavogs (lengvatą įrodantį pažymėjimą, būtinas originalas).
Pagauti „zuikiai“ dažnai alpsta, apsimeta sunkiai judančiais neįgaliaisiais, išlaipinti „deda“ į kojas arba vardija visą sąrašą teisių, kurias neva pažeidžia kontrolieriai.
„Ryte buvau nekokios nuotaikos nes važiuoju į darbo biržą. Kai į troleibusą įlipo „zuikis“, o vėliau ir „vilkas“ nuotaika iškart pasitaisė“,- sakė šios akcijos metu patikrintas apie 45 metų vyriškis Boleslovas.