D. Grybauskaitė prabilo apie susirašinėjimą su E. Masiuliu: „Tai – gynyba“

2018 m. gegužės 2 d. 14:00
Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, išsakydama savo poziciją dėl paviešinto jos ir buvusio Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio susirašinėjimo, interviu LRT televizijai sakė, kad iki šiol laiškų autentiškumo patvirtinti negali.
Daugiau nuotraukų (3)
Ji teigė, kad šis skandalas tėra E.Masiulio gynyba, kuriai jis naudoja visas įmanomas priemones.
Prezidentės visai nenustebino
Šalies vadovė teigė, kad jos visai nenustebino dienraščio „Lietuvos rytas“ išplatinta susirašinėjimo kopija.
„Nesistebiu, kad tokie įvairūs dalykai pradeda rodytis spaudoje. Ir atitinkamai tikslas ir yra – sukiršinti, atkeršyti ir kartu politizuoti bylą“, – sakė prezidentė.
Ji taip pat pridūrė, esą jai reikia labai atsargiai kalbėti.
„Dėl pačių laiškų – patvirtinti autentiškumo aš negaliu. Nes pirmiausia patikrinome ir savo serverius, viską – tokių laiškų neišsaugojome. Tai yra viena. Antra, net jei tekstas ir bus panašus, net jei ir buvo panašus vietomis, susirašinėjimas kaip faktas tarp politikų ir manęs buvo ir yra, ir bus. Negaliu patvirtinti vien dėl to, kad mano komentarai gali būti panaudoti byloje“, – sakė D.Grybauskaitė.
Ji neslepia, kad su Seimo nariais ji susisiekia visais įmanomais kontaktais – elektroniniu paštu, SMS žinutėmis, skambučiais, susitikimais. „O slėpti aš neturiu ko“, – sakė ji.
Prezidentė teigė, kad toks E.Masiulio elgesys jos nenustebino.
„Ne tai, kad stebina, bet, matyt, gynyba ir padorumas politikų, kurie jau, panašu, yra susikompromitavę, imantys vadinamąsias paskolas dėžutėmis, iš jų nieko kito tikėtis ir nereikia. Gynybai priemonės naudojamos visos“, – sakė šalies prezidentė, tokius veiksmus įvardydama kaip galimą kerštą, dėmesio nukreipimą, galimybę į diskusiją įtraukti ir kitus dalyvius.
„Tai tik dar kartą įrodo, jog tai yra rimta byla, jų elgesys yra desperatiškas. Aš labai didžiuojuosi mūsų teisėsauga“, – apie pareigūnų darbą kalbėjo prezidentė.
Galėjo pasakyti aštriau
D.Grybauskaitė, paklausta, ar 2015 metais ieškojo politikų paramos dėl generalinio prokuroro skyrimo, kaip yra sakoma žiniasklaidoje, patvirtino šį faktą.
„Mes prisimename 2015 metus, kai matėme didelę priešpriešą su tuometiniu Seimu, kai kurių valdančiųjų partijomis. Kai dvi stiprių teisininkų kandidatūros buvo atmestos. Iš tiesų aš ieškojau paramos su visais: susitikinėjome su Seimo valdyba, teisininkais, net su prokuratūros profesinėmis sąjungomis. Mes turėjome pagrįstų įtarimų, kad į generalinio prokuroro paskyrimą intervenuoja ir viena interesų grupė, vieno žurnalisto rankomis, todėl galėjo susidaryti tokia situacija, kada galėjau ir aštriau pasisakyti, parašyti, to tikrai neatmetu“, – apie galimą „MG Baltic“ ir LNK žurnalisto Tomo Dapkaus įsikišimą kalbėjo D.Grybauskaitė.
„Susirašinėjimas vyko ir vyksta daugiausia su valdančiųjų seniūnais, Seimo vadovais. Tai yra mano pareiga bendrauti, toks bendravimas yra būtinas“, – teigė D.Grybauskaitė.
Ji neigiamai vertino ir gandus, esą generalinio prokuroro skyrimą ji derino ne tik su politikais, bet ir su verslo atstovais, o konkrečiai – su „MG Baltic“.
„Tokios interpretacijos arba demonstruoja labai lakią fantaziją, arba labai didelį negeranoriškumą mano atžvilgiu. Nes bendravimas apskritai su verslu mano buvo gana ribotas. Dėl to sulaukiau gana daug kritikos“, – teigė ji, prisimindama keltus skaidrumo reikalavimus.
„Net buvau kritikuojama dėl to, kad labai mažai bendrauju su verslu. Tai dar galiu iš karto pasakyti, kad „MG Baltic“ koncerno šiame sąraše tikrai niekada nebuvo“, – apie išsigalvotą bendravimą ir „MG Baltic“ paramos ieškojimą pasakojo D.Grybauskaitė.
Ar E.Masiulis tarpininkavo?
D.Grybauskaitė, atsakydama, ar E.Masiulis buvo tarpininkas tarp jos ir verslo atstovų, teigė žinute, kuri galėjo būti išsiųsta, norėjusi parodyti, kad žino apie verslo subjekto ketinimus.
„Žinojau jo kontaktus, matyt, kai kalbi apie įtakas, žinutė galėjo būti nusiųsta tokia, kad žinau, kas ką daro. Mes tuos įtarimus turėjome tikrai pagrįstus, kaip elgiasi šis koncernas, nes matėme šią praktiką ne tik skiriant generalinį prokurorą – įtarimų buvo ir skiriant VMI vadovus, prokurorus, teisėjus“, – prisiminė ji.
Prezidentė teigė, kad apie motyvus, kodėl reikėjo kištis į valdžios ir politikos procesus, bus atsakyta po Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimo, kuris šiuo metu eina į pabaigą.
„Čia turbūt yra šio koncerno specifika – bet manau, kad į daugelį klausimų turėtų atsakyti dabar jau besibaigiantis tyrimas, kurį vykdo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, dėl interesų grupių politikams. Būtent ši byla ir tyrimas rodo, kiek yra apraizgyti politinės partijos ir atskiri politikai interesų grupių įtakos. Tai buvo tikrai didžiulė liga“, – pasakojo ji ir išreiškė viltį, kad ateityje nuo tokios veiklos bus atgrasyta.
Spaudimo žiniasklaidai nedaro
Paviešintoje susirašinėjimo ištraukoje galima pamatyti, kaip D.Grybauskaitė prašo, kad D.Mockus „patrauktų savo skaliką“. Iš ankstesnių laiško detalių galima suprasti, kad kalbama apie T.Dapkų. Žiniasklaidos atstovai suskubo tai pabrėžti ir įvardyti kaip spaudimą žiniasklaidai. Šalies vadovė tai neigia.
„Pradėkime nuo to, kad, ko gero, esu vienintelė politikė, kuri gina žiniasklaidos laisvę ir jos nepriklausomumą“, – sakė D.Grybauskaitė ir priminė, kad atmetė visus Seimo narių norus apriboti žurnalistų darbą. Pasak jos, tokie kaltinimai atrodo labai keisti.
„Bet deja, yra žurnalistų, kurie tampa įrankiais arba interesų grupių atstovais, lobistais ir taip toliau. Tad tokių žurnalistų, kurie peržengia žurnalistinės etikos ribas, be abejo, palaikyti negaliu ir tai konkrečiai įvardiju“, – sakė ji.
Tikisi išgydyti žaizdas
D.Grybauskaitė tikėjosi, kad visa ši istorija nuims kaukes ir parodys tikruosius politikų ir aplink juos veikiančių asmenų veidus ir tikslus.
„Čia ne tik pono E.Masiulio klausimas – čia yra daugelio interesas, nes yra daug žmonių šioje byloje, tarp jų ir pats koncernas. Manau, kad tai yra vienas interesas, šalia dar ir kiti – kerštaujantys ir kitokie. Bet manau, kad šis išburbuliavimas mums visiems bus į sveikatą, labai daug kas išsigrynins, matysime naujus veidus, pozicijas ir interpretacijas. Ir dar kokie yra jų interesai“, – interviu LRT televizijai sakė šalies prezidentė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.