Už tai per slaptą balsavimą buvo 77 Seimo nariai, prieš buvo 17, 13 susilaikė. Trys biuleteniai sugadinti.
Mokslo ir studijų įstatymas numato, kad akademinės etikos kontrolierius iš pareigų gali būti atleistas, kai nepasitikėjimą juo pareiškia daugiau kaip pusė visų Seimo narių, tai yra 71 ir daugiau.
Nepasitikėjimas V. Sadausku inicijuotas dėl jo paskelbtos 1000 eurų premijos už publikaciją apie žydų tautybės asmenis, žudžiusius ar prisidėjusius prie trėmimų, kankinimų.
Seime ketvirtadienį V. Sadauskas teigė šią iniciatyvą paskelbęs dėl Rūtos Vanagaitės knygos „Mūsiškiai“ apie žydšaudžius.
„Sulaukėme kreipimųsi, kodėl nepradedamas tyrimas dėl knygos šmeižto, ar etiška ne istorikei rašyti knygas istorinėmis tematikomis? Kodėl sudaryti nusikaltimus dariusių lietuvių tautybės žmonių sąrašai, žydų tautybės nėra sąrašų? Ar tai ne dvigubi standartai moksle?“ – teigė V. Sadauskas.
Antisemitizmu apkaltintas kontrolierius Seime svarstant nepasitikėjimo juo klausimą teigė negalintis „pradėti tyrimo dėl literatūrinių kūrinių“, todėl pasiūlęs 1000 eurų atlygį už publikaciją apie žydų tautybės asmenis, žudžiusius ar prisidėjusius prie trėmimų, kankinimų.
Tokio tyrimo teisėtumą jis grindė „mokslinių tyrimų laisve ir objektyvumu“.
Jis pabrėžė, kad jo iniciatyva nėra nukreipta prieš tautas, nes nusikaltimus daro žmonės.
Nepasitikėjimo procedūrą inicijavusi liberalė Aušrinė Armonaitė teigė, kad kontrolieriaus paskelbtas siūlymas „yra neapykantos kalba“.
„Tai yra neapykantos kalba, kuri turi daug proaktyvaus antisemitizmo požymių, akivaizdu, kad tai skatinimas kitų ieškoti, vienos tautybės pagrindu, nusikaltimų įrodymų“, – sakė A. Armonaitė.
V. Sadausko kaip akademinės etikos kontrolieriaus kadencija būtų pasibaigusi šių metų birželį.