Nėra tik kosmetiniai pakeitimai
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, valstietė Asta Kubilienė sakė, kad Vyriausybės pažadas buvo įgyvendintas.
„Praėjusių metų pabaigoje, jaunųjų gydytojų asociacija kreipėsi į komitetą ir buvome ne kartą apie susitikę. Tų susitikimų metų jie kėlė tris problemos. Tai yra darbo užmokesčio pertvarka, etapinių kompetencijų modelio įvedimas ir žalos be kaltis modelio įvedimas. Komiteto narių organizuotame susitikime, buvo priimtas sutarimas, kad Vyriausybė paruoš detalų planą, su pokyčių kalendoriumi. Šiandien jau turime to rezultatą“, – džiaugėsi parlamentarė.
„Tai nėra vien kosmetiniai pakeitimai, o 3 sričių pertvarka, kuri pakeis jaunųjų gydytojų statusą sveikatos apsaugos sistemoje“, – teigė Seimo narė.
„Nors pertvarka yra nukreipta į jaunuosius gydytojus, jų darbo salygų pagerinimo, pirmiausia laimės pacientai. Sveikatos priežiūros paslaugos taps prieinamesnės, jos bus kokybiškesnės“, – teigė A.Kubilienė.
Tam pritarė ir Sveikatos reikalų komiteto narys Darius Kaminskas. Jis džiaugėsi, kad nors numatytų lėšų rezidentų algų kėlimui nebuvo, pinigų buvo rasta.
„Vyresniesiems rezidentams 72 eurais, jaunesniesiems – 54 eurais. Kalba eina apie tai, kad pervedus stipendijas į apmokestinamą dalį, gerėtų socialinis klausimas“, – rezidentų norus vardijo D.Kaminkskas.
Bijo noro pasipelnyti
Premjero patarėjas Paulius Gradeckas spaudos konferencijos dalyviams įvardijo S.Skvernelio norus dėl šios situacijos sprendimo.
„Ministras pirmininkas norėtų, kad perėjimas prie studento be stipendijos modelio įvyktų greitai. Jau kitų metų sausio 1 dieną, gydytojai rezidentai gautų visas pajamas apmokestinamas. Pateiktame plane, kurį gavo Vyriausybė, yra labai aiškūs žingsniai. Mes tą norime padaryti per Seimo pavasario sesiją. Papildomai, biudžeto derybų metu, tam yra skiriami apie 6,5 milijono eurų. Tokiu atveju studentai, rezidentai nuo 2019 metų išlaikys studento statusą, bet stipendijos jiems nebegalios. Ir visos pajamos, kurios žinome, kad nenukentės, bus draudžiamos“, – ateities planus vardijo P.Gradeckas.
Visgi, Vyriausybė turi ir baimių, kad politikų noras įsiteikti rezidentams gali būti nepamatuotas logiškai.
„Nenorime, kad prasidėtų grožio konkursas, kuris Seimo narys norės pasirodyti geresnis rezidentams“, – apie pamatuotą darbo užmokesčio kėlimą kalbėjo premjero patarėjas. „Jeigu bus galimybės per biudžeto derybas, mes išsiderėsime didesnę sumą iš finansų ministerijos“, – teigė premjero atstovas.
Jis pasakojo, kad siekiant skaidrumo, bus sukurtas elektroninis puslapis, kuriame bus galime matyti, kaip Vyriausybės įsipareigojimai yra vykdomi.
Tik pati pradžia
Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas ir vienas iš sausio pradžioje vykusio mitingo organizatorių, Martynas Gedminas priminė, kad pokytis nebus jaučiamas po dienos.
„Mūsų asociacija visą laiką sakė, kad sistema, kurioje esame dabar, yra kurta daug metų. Ir norint ją pakeisti, yra tas pats, kas nubėgti maratoną. Mums reikėjo vilties. Ir dabar mes matome, kad yra tos vilties prošvaistė, kad viską po truputį pakeisime“, – mintimis dalijosi M.Gedminas.
Jo teigimu, vienas iš trijų įvardintų norų gali pakeisti medicinos sistemos veidą Lietuvoje.
„Etapinių kompetencijų klausimas, jeigu mes tikrai pasistengsime, tai tikrai galime pakeisti medicinos veidą Lietuvoje. Ir po 15 metų turėtume tikėtis kažkokio kitokio sistemos modelio. Viskas, ką darome yra dėl žmonių gerovės. Visgi, tai tik pradiniai žingsniai, kuriant skaidrią ir efektyvią sistemą“, – pokyčius įvertino M.Gedminas.
Sprendimas dar neaiškus
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žadėjo, kad etapinių kompetencijų klausimas turėtų startuoti kaip galima greičiau.
„Žinome, ką turime padaryti, planuojame su šitais pakeitimais maksimaliai greitai startuoti. O šio pokyčio lėšos universitetus turėtų pasiekti rugpjūčio mėnesį“, -teigė jis.
Visgi, dėl trečiojo elemento – žalos be kaltės modelio įgyvendinimo, ministerija dar nėra apsisprendusi.
„Šiuo metu rime dvi alternatyvas, dėl kurių diskutuojame. Vienas modelis – tai realizacija per privačius draudikus, taip, kaip tai daro gydymo įstaigos. Kitas modelis – gydytojų sąjungos pasiūlytas – specialaus fondo steigimas“ – teigė jis, sakydamas, kad stengiasi su sprendimo priėmimu priartėti maksimaliai greitai.