Ramūno Karbauskio ir fondo „Švieskime vaikus“ iniciatyva, tokius rūbų komplektus gaus visos Lietuvos įstaigos.
Fondo „Švieskime vaikus“ direktorė Vaida Mandrijauskaitė patvirtino, kad pirmoji tautinių drabužių į dalis į šalies mokyklas iškeliavo šiandien.
„Minimali kostiumų dalis jau išvažiavo šiandien. Kol kas nėra organizuojamos šventės, laukiam, kol bus tam tinkamas laikas. Kai bus didžioji dalis kostiumų išvažiavę, tada ir pradėsime organizuoti“, – naujienų portalui lrytas.lt sakė V.Mandrijauskaitė.
„Iš viso į Lietuvą išvažiuos 18 tūkstančių tautinių kostiumų. Kol kas yra tikslinama, šiuo metu yra baiginėjami siūti likusieji kostiumai. O dabar jau pirmuosius fondo savanorius drabužiai pradeda pasiekti, kaip dovanos“, – sakė V.Mandrijauskaitė.
„Kostiumėliai yra siunčiami mūsų fondo savanoriams, kurie ir pasirūpins pristatymu į mūsų atrinktus valstybinius darželius“, – naujienų portalui lrytas.lt sakė pašnekovė.
Ji teigė, kad nėra sutapimas, kad tautiniai kostiumai darželius pasiekia likus mažiau mėnesiui iki Vasario 16-osios dienos. „Čia nėra sutapimas. Mūsų tikslas ir buvo, kad norėjome taip pat prisidėti prie Lietuvos šimtmečio minėjimo. Šios dovanos yra skirtos būtent šiai šventei“, – teigė V.Mandrijauskaitė. Pridurdama, kad fondas dėl visas jėgas, kad iki Vasario 16 visi drabužiai pasiektų darželius.
J.Statkevičius džiaugiasi įdomia užduotimi
887 valstybinius vaikų darželius pasieks po 20 kostiumų vaikučiams. Dešimt berniukų ir dešimt mergaičių pasipuoš kiekviename fondo savanorių aplankytame darželyje.
Dizaineris kostiumus kūrė atsižvelgdamas į kiekvieno Lietuvos etninio regiono unikalumą, spalvas, audinių ir juostų raštus.
Fondo projektas „Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio dovanos Lietuvos darželiams” rengtas konsultuojantis su Lietuvos liaudies kultūros centro etnografais, etninių amatų puoselėtojais. Juozo Statkevičiaus sukurti kostiumai siūti Lietuvoje, naudojant kokybiškus Olandijoje pagamintus ir vaikučiams pritaikytus audinius. Specialiai šiam projektui pagal autentiškus pavyzdžius Lietuvoje išaustos šiuolaikiškos juostos.
Aukštaitijos darželiams pagaminti 6592, Dzūkijos – 5132 Suvalkijos – 1172, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos – 5104 kostiumai. Pirmieji su kostiumu susipažins Suvalkijos ir dalis Žemaitijos darželinukų. Vėliau fondo savanoriai vyks į kitus šalies etninius regionus ir su dovanomis lankys valstybinius darželius.
Dizaineris savo darbą dovanoja ir sako, jog dirbęs neatlygintinai ir norįs parodyti, kad kiekvienas savo darbu galime ne tik puoselėti kultūrą, tradicijas bet ir įvairiais būdais puošti Lietuvą.
„Su didžiausiu malonumu kūriau vaikams, kurie tik pradeda kūrybingą pažintį su valstybe, jos istorija, tradicijomis ir pilietiškumu. Labai džiaugiuosi ištisus metus, praleidęs su mintimi, kad valstybės atkūrimo šimtmetį pradėsime spalvingai, susipažindami su kiekvieno Lietuvos etnografinio regiono spalvomis ir tradicijomis. Tai buvo labai sudėtinga ir įdomi užduotis, padarytas didelis istorinis darbas, neturintis analogo. Dirbome kruopščiai ir dėmesingai“, – sako J. Statkevičius.
Pasak jo, kostiumas yra patogus, lengvai dėvimas ir prižiūrimas. „Manau, kad šis projektas, pagal jau sukurtą standartą turės tęstinumą vyresniems vaikams, paaugliams ir netgi suaugusiesiems“, – sako J. Statkevičius.
Naujienų portalas lrytas.lt primena, kad naujojo Seimo kadencijos pradžioje daug kritikos sulaukė R.Karbauskio idėja šimtmečio proga kiekvienam Lietuvos vaikui padovanoti po tautinį kostiumą, kurį kurs J.Statkevičius. Dėl didelės visuomenės kritikos, idėjos buvo atsisakyta ir likta prie tautinių kostiumų mokymo įstaigoms.