Ketvirtadienį 12 val. lietuviškoje „Sputnik“ svetainėje buvo publikuotas tekstas pavadinimu „Rūta Vanagaitė: „Aš esu Lietuvos patriotė!“
Jame autorius D.Mart partizanų vadą A.Ramanauską-Vanagą vadino atviru nusikaltėliu, o rašydamas žodžius partizanų judėjimas juos išskyrė kabutėmis, esą, iš tiesų tai turėtų vadintis kitaip.
D.Mart rašė: „Tokių šiurkščių veiksmų (leidyklos nutraukta sutartis su R.Vanagaite. - Red.) priežastimi tapo Vanagaitės pasisakymas apie vieną Lietuvos „partizanų judėjimo“ lyderių Adolfą Ramanauską-Vanagą.
Rūta ištyrė šio atviro nusikaltėlio archyvinę bylą ir suabejojo, ar verta vadinti tautos herojumi žmogų, kuris susitarė su KGB ir išdavė Maskvai visus savo šalininkus.“
Svetainėje kuriamas žinių portalo įvaizdis, autorius save pristato kaip kolumnistą (pagal anglišką žodį – apžvalgininkas. - Red.).
Tekste taip pat primenamas skandalingas interviu su dizaineriu Juozu Statkevičiumi. Minimas ir žurnalistas Andrius Tapinas bei jo bandymai apsimetus „Sputnik“ korespondentu pakalbinti žinomus Lietuvos menininkus.
„Tačiau, matyt, Andrius Tapinas tiksliai žinojo, kam būtent reikia skambinti. Sprendžiant iš visko, nei jis, nei jo komandos nariai nesikreipė į Rūtą Vanagaitę. Priešingu atveju jie negalėtų triumfuodami parašyti, kad ji „mandagiai paprašė perskambinti ir daugiau nebekėlė“, - rašė D.Mart.
Esą R.Vanagaitė mielai pasikalbėjo su „Sputnik“ atstovu.
Kalbėjo, bet ne „Sputnikui“
Pati rašytoja portalui lrytas.lt tai neigė. „Sputnikas“ nekalbino manęs. Neatsimenu, kas skambino. Jiems tik pasakiau, kad esu išvykusi, nekalbėsiu.
Jie paklausė, kaip jaučiuosi, pasakiau, kad blogai, tą bet kam galiu pasakyti. Taip pat sakiau, kad toliau rašysiu knygas. Ir viskas. Bet tikrai ne „Sputnikui“, - aiškino R.Vanagaitė.
Rašytoja tikino, kad minėtas pokalbis įvyko trečiadienį – dieną prieš pasirodant skandalingam tekstui.
Paklausta, ar imsis veiksmų, kad pokalbis su ja būtų išimtas iš propagandinės svetainės, ji dėstė: „Niekur aš nesikreipsiu. Galvojate, kad turiu energijos ar laiko kovoti? Absoliučiai ne.“
Akivaizdus pažeidimas
Žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė-Tiumenevienė tariamo apžvalgininko žodžiuose įžvelgė pažeidimą: „Publikacijoje akivaizdžiai matomas Visuomenės informavimo įstatymo principų pažeidimas. Informacija yra skelbiama šališkai, tendencingai, netiksliai.“
Inspektorės galvosopis, ką daryti su šia ir panašiomis propagandinėmis informavimo priemonėmis.
Mat svetainė registruota ne Lietuvoje ir ne Europos Sąjungoje. Nėra aišku, kas yra jos redaktorius ir kokia jos struktūra.
„Galbūt nacionalinio saugumo institucijos galėtų imtis veiksmų, nes čia – propagandinio pobūdžio straipsnis.
Yra reikalingos įstatymo pataisos, suteikiančios mūsų institucijai daugiau galių, kad galėtume kreiptis į teismą dėl tokių portalų stabdymo“, - kalbėjo G.Ramanauskaitė-Tiumenevienė.
Skambino ir A.Anušauskui
Seimo narys Arvydas Anušauskas atkreipė dėmesį, kad „Sputniko“ apskritai nereikėtų laikyti žiniasklaidos priemone.
„Nelaikau „Sputniko“ žiniasklaidos priemone. Tai yra propagandos ir dezinformavimo įrankis. Į tai reikia žiūrėti kaip į norą kažkur paplatinti savo niekuo nepagrįstas ir sovietmečiu atsiduodančias idėjas.
Juolab, kad „Sputnikas“ nevengia falsifikatų. Tai natūrali šio įrankio būsena. Jie falsifikuoja nuo istorinių dalykų iki tos pačios Vanagaitės teksto, kuris, jei jiems pasirodytų nepakankamai stiprus, jie prirašytų žodžių“, - kalbėjo Seimo narys A.Anušauskas.
Politikas ragino lietuvius nekalbėti su „Sputniko“ atstovais. „Man yra skambinę iš „Sputniko“. Jie taip ir prisistatė. Aš su jais nekalbu – nematau reikalo. Žinau, kad bus pateikta taip, kaip jiems reikės – iškarpys, pakeis.
Jei atstovai neprisistato, iš kur jie, galima tai suprasti iš klausimų, nuostatų, kurios klausimuose atsispindi“, - sakė Seimo narys.
Nutraukė sutartį
Skandalas dėl partizano atminimo niekinimo kilo po to, kai rašytoja R.Vanagaitė Lietuvos ir užsienio žiniasklaidai teigė, kad A.Ramanauskas-Vanagas „nėra joks didvyris“, nebuvo kankinamas ir galėjo bendradarbiauti su KGB.
Vėliau rašytoja atsiprašė dėl savo pareiškimų. Ji portalui lrytas.lt teigė tik kėlusi klausimus, o ne kažką teigusi.
Reaguodama į kilusį pasipiktinimą, leidykla „Alma littera“ nutraukė sutartį su rašytoja ir žadėjo sunaikinti visas knygynuose esančias jos knygas.