Vilniaus geležinkelio stotyje surengtoje spaudos konferencijoje, istorikai Alfredas Bumblauskas ir Norbertas Černiauskas, kurie ir sukūrė šimtmečio naratyvą, aiškino, kodėl ši diena yra svarbi.
A.Bumblauskas tikino, kad visuomenės pasimetimas ir klausimas, kodėl reikia tai spręsti yra svarbus. Tačiau lengvai atsakomas.
„Mus pakvietė, kad padėtume susigaudyti, kur yra tas šimtmetis. Ir kodėl jį reikia švęsti, nors ką tik minėjimo tūkstantmetį. Kiek čia tų datų gali būti? Bet vasario 16 atskirai reikia identifikuoti. Šimtmetis yra mūsų jaunosios, moderniosios šalies pradžia. Ir mes jį pasirenkame. Mes nesistengiame minėti tik tos kartos žmonių, mus jungia mūsų trispalvė. Ji ir yra mūsų šimtmečio spalvos“, – susirinkusiems pasakojo A.Bumblauskas.
Istorikas N.Černiauskas pritarė, kad švenčiame ne tik viena diena. „Mes švenčiame ne vienos dienos, ne akto pasirašymo dieną. Būtent visą visumą. Šitas šimtas metų jungia visas skirtingas istorines epochas, kurios nebūtinai mums yra smagios. Kas jas jungia? Tai būtent trispalvė“, – tikino istorikas N.Černiauskas.
„Mes bandėme sudėlioti įvairius šimtukus, garsiausių politikų, garsių visuomenės veikėjų ir panašiai. Visgi, mes pamatėme, kad neįmanoma sudėlioti jo. Nes herojų yra labai daug“, – sakė N.Černiauskas.
Šimtmečio minėjimo šūkis – „Aš herojus“. Pagrindinės šventės kryptys – pažink, švęsk ir kurk.
Apie šventę girdėję dar ne visi
Bendras šimtmečio programoje esančių veiklų finansavimui 2017 metų biudžete yra skirta 3,66 milijonai eurų. Iš jų filmams ir parodoms skirta 1,83 milijonai, Vasario 16 dienos pasirengimui – beveik 500 tūkstančių eurų, užsienio programai – 271 tūkstantis eurų, Dainų šventei – 785 tūkstančiai eurų. 2018 metais institucijos yra suplanavę 7,5 milijono eurų. Iš jų filmams ir parodoms – beveik 2 milijonai eurų, užsienio programai – 1,6 milijonai eurų, Vasario 16 dienos renginiams – 436 tūkstančiai eurų, o Dainų šventei bus skirta beveik 3 milijonai eurų.
Šimtmečio sekretoriato duomenimis, apie Valstybės Šimtmetį yra girdėję 88 procentai gyventojų, tačiau dideliai daliai gyventojų iki šiol trūksta informacijos apie renginius.
Valstybės šimtmetį Lietuva minės 2018 metais. 1918 metų vasario 16 dieną Lietuvos Taryba Vilniuje pasirašė dokumentą, kad „skelbia atstatanti nepriklausomą demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniuje ir tą valstybę atskirianti nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis“.
Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis šių metų kovą Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve aptiko ranka rašytą nutarimą dėl nepriklausomos valstybės atkūrimo lietuvių ir vokiečių kalbomis su 20 signatarų parašais.
Istorikai mano, kad tądien galėjo būti pasirašyti keli dokumentai, kitų buvimo vieta nėra žinoma.