Slapto balsavimo rezultatai parodė, kad iš 48 balsavusių tarybos narių už atleidimą pasisakė 25 tarybos nariai, prieš 21. Du balsavimo biuleteniai buvo pripažinti negaliojančiais.
Balsuojant iškilo bėdų
Visgi balsavimas nebuvo sklandus. Balsų skaičiavimo komisija užfiksavo balsavimo metu padarytus pažeidimus, dalis tarybos narių nesilaikė slapto balsavimo procedūrinių reikalavimų. Dėl to slaptas balsavimas buvo vienu metu sustabdytas ir buvo prašyta administracijos teisininko išvados, kaip traktuoti tokį rezultatą.
„Gavus išvadą apie tai, kad tokie pažeidimai, kai tarybos nariai balsuodami nesilaiko slapto balsavimo taisyklių ir viešina savo balsavimo rezultatus, yra negalimi, neleistini. Dėl to komisijai reikėjo apsispręsti, kaip vertinti balsavimą“, – sakė balsavimo komisijos pirmininkas.
Komisija konstatavo, kad buvo neužtikrintos slapto balsavimo procedūros, iki 9 tarybos narių nesilaikė taisyklių. Dėl to balsų komisija po ilgų diskusijų nusprendė siūlyti rezultatų netvirtinti. Tiek už, tiek prieš tokį komisijos sprendimą balsavo po keturis balsų skaičiavimo komisijos narius. Todėl komisijos sprendimą nulėmė pirmininko balsas, taryba turės apsispręsti, ką lemia tokia komisijos nuomonė.
„Gerbiamas Remigijau, jei nesugebate bent taryboje užtikrinti slapto balsavimo, kurį garantuoja Konstitucija, prašau laikytis elementarios tvarkos. Žmonės, kurie nori užduoti klausimus yra užsiregistravę, eilė sudaroma elektroniškai, tai prašome ta tvarka ir duoti, o ne pagal tai, ką norite išgirsti“, – kritikos merui pažėrė tarybos narys Artūras Zuokas, kai R.Šimašius leido tarybos nariams užduoti klausimus balsų skaičiavimo komisijos pirmininkui.
Pasitraukė pati
Galiausiai Vilniaus meras pasiekė savo: Alma Vaitkunskienė nebebus administracijos direktore. Visgi, tai lėmė ne tik tarybos balsai.
„Balsavimo komisijos nariai, priklausantys opozicijai, bandė sabotuoti tarybos narių rezultatus, teigdami, kad balsavimo metu esą nebuvo užtikrintas slaptumas. Dėl to komisijos narių balsai išsiskyrė – 4 už , 4 prieš.
Šioje situacijoje, kaip teigia teisininkai, komisijos pirmininko Liutauro Stoškaus balsas negalėjo būti lemiamas, kaip jis bandė įteigti tarybos nariams. Reiškia administracijos direktorė slaptu tarybos narių balsavimu yra atleista. O ką tik direktorė pateikė staigmeną ir atsistatydino savo noru“, – teigė R.Šimašiaus atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas.
A.Vaitkunskienė apie norą pasitraukti pareiškė pačiame diskusijų įkarštyje. Priėjusi prie mero ji jam kažką tyliai pasakė ir po to R.Šimašius suteikė jai progą pasisakyti.
„Norėdama, kad jūs visi galėtumėte kuo greičiau svarstyti miestui svarbius klausimus, aš turiu pasiūlymą. Kadangi šiuo metu yra dviprasmybė ir neaišku, kaip būtų įvertinti galutiniai šio balsavimo ir šios dienos rezultatai, tiesiog vardan to, kad savivaldybės administracija galėtų ramiai toliau vykdyti savo pareigas ir kad jūs galėtumėte toliau dirbti, aš turiu pasiūlymą: aš atsistatydinu savo noru ir prašau už tai prabalsuoti“, – tarybos narių netikėtumui posėdyje prabilo A.Vaitkunskienė.
Tokie jos žodžiai palydėti plojimais.
Teikė antrą kartą
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, pakartotinai teikdamas A.Vaitkunskienės atleidimo iš Administracijos direktoriaus pareigų klausimą, pakartojo savo argumentus.
„Kodėl teikiamas šis klausimas? Tam, kad būtų užtikrintas sklandus savivaldybės darbas šiuo laikotarpiu. Ir savivaldybės veikla, kuri yra sisteminga, skaidri ir nekelianti abejonės, nebūtų trukdoma. Kartoju teikimą ir džiaugiuosi, kad 29 tarybos nariai tai supranta, padėjo parašus ant teikimo ir palaiko šią poziciją“, – tarybos posėdyje sakė R.Šimašius.
Kaltina merą subjektyvumu
A.Vaitkunskienė antrą kartą atsakė į mero teikiamą jos atleidimą.
„Spalio 25 dieną, jums išreiškus pasitikėjimą manimi, taip ir toliau vykdžiau tarybos valią. Nes aiškiai suvokiau, kad balsavimo rezultatais negalėjau pasinaudoti tuo, kaip pergale. Daug kas sakė, kad tada galėjau išeiti iškelta galva ir atsistatydinti. Bet tai būtų prieštaravę ir mano tikrajai valiai, nes nuoširdžiai norėjau ir noriu dirbti. Ir būtų ne pagarba tarybos išreikštai nuomonei“, – tarybos nariams antradienį sakė A.Vaitkunskienė. Ji tikino, kad vykdyti savo pareigas nebuvo lengva, nes šiuo metu neturi 2 pavaduotojų.
„Praėjusiame tarybos posėdyje, meras sakė, kad administracijai vadovavau blogai ir mes nepasiekėme tobulų rezultatų. Bet kai yra metami priekaištai, geriausia būdas juos paneigti ir suradimas ir objektyvių faktų pateikimas apie kitų Lietuvos savivaldybių veiklą“, – sakė A.Vaitkunskienė.
Ji savo kalboje citavo prieš keletą savaičių pristatytą Savivaldybių veiklos indeksą. Kurio duomenimis, Vilniaus saivaldybės rezultatai yra vieni geriausių Lietuvoje.
„Tai įrodo, kad mero vertinimai yra subjektyvūs ir tendencingi“, – vertino A.Vaitkunskienė.
Jos teigimu, tikrosios noro atstatydinti priežastys yra visai kitos.
„Tikrosios priežastys, kurios galbūt brandino mero ir jo artimiausios politinės aplinkos nepasitenkinimą mano principingumu, vertinant įmonių akcijas, prižiūrint biudžeto lėšas“, – sakė A.Vaitkunskienė. Tuo pačiu įvardindama „Vilniaus vandenų“ priklausančių kelių pastatų pardavimą ir „Vilniaus viešojo transporto“ konkursą. Taip pat įvardijo ir savo norą peržiūrėti sporto klubų finansavimo sistemą.
„Mere, jūs visą praėjusią savaitę viešojoje erdvėje skelbėte apie mano tariamą viešų ir privačių interesų konfliktą. Aš jums paaiškinau viską, jūsų paties rašytus laiškus atsiunčiau“, – sakė A.Vaitkunskienė.
Baigdama kalbą, Administracijos direktorė prašė balsuoti asmeniškai.
„Aš prašau jus balsuoti asmeniškai, taip kaip jums suteikia galimybę balsuoti įstatymas“, – sakė A.Vaitkunskienė.
Antrasis bandymas
A.Vaitkunskienę atleisti sostinės politikams R.Šimašius siūlė prieš dvi savaites, tuomet minimalia persvara administracijos direktorė postą išsaugojo. Slaptame balsavime dalyvavo 47 iš 51 tarybos nario, už direktorės atleidimą balsavo 23, prieš – 24 politikai, vienas biuletenis buvo sugadintas.
Šįkart dokumentą, siūlantį atleisti A.Vaitkunskienę, pasirašė 28 tarybos nariai iš naujai suburtos valdančiosios daugumos: Liberalų sąjūdžio, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos, socialdemokratų bei „Tvarkos ir teisingumo“ atstovai, taip pat jokiai frakcijai nepriklausantis tarybos narys Markas Adamas Haroldas.
Pakeisti administracijos vadovę meras nutarė po to, kai nutraukė koaliciją su Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionimis demokratais.
Meras A.Vaitkunskienei priekaištavo dėl prastos vadybos, destruktyvaus požiūrio į komandinį darbą ir personalo valdymą, direktorė taip pat kaltinama modernių ir progresyvių sprendimų stabdymu bei nesuvokimu, „perteklinių biurokratinių darinių“ formavimu savivaldybėje. Tiesa, kiek anksčiau R.Šimašius yra pripažinęs ir A.Vaitkunskienės nuopelnus suvaldant savivaldybės skolas.
Valdančiųjų liberalų atstovas Vidmantas Martikonis, su dar trimis kolegomis įkūręs atskirą frakciją, kaltina merą, jog šis stengiasi surengti posėdį antradienį, kuomet jame dalyvauti negalės dalis A.Vaitkunskienę palaikančios opozicijos.
Tradiciškai šios kadencijos Vilniaus savivaldybės tarybos posėdžiai vyksta trečiadieniais. Tarybos sekretorius Simonas Girdzijauskas BNS patvirtino, kad paankstinti posėdį nusprendė naujai suburta koalicija, tačiau kodėl, nenurodė.
Administracijos vadovė kreipėsi į Etikos komisiją prašydama, jog būtų įvertinti mero siųsti raginimai trumposiomis žinutėmis trauktis jai savo noru.
Pati A.Vaitkunskienė SMS žinutes vertina kaip spaudimą, o R.Šimašius sako, jog tai buvo bandymas taikiai susitarti dėl A.Vaitkunskienės pasitraukimo.
Savo ruožtu R. Šimašius prašo Antikorupcijos komisijos įvertinti vicemero Lino Kvedaravičiaus esą gautą informaciją, kad verslininkai jaučia spaudimą išasfaltuoti gatvės sodų bendrijoje atkarpą, einančią iki A. Vaitkunskienės namų. Pasak mero, įtarimą kelia ir „netipiški, išskirtiniai“ ir galbūt nepagrįsti veiksmai, „turintys panašumų į spaudimą dėl statybų neteisėtumo“.
A. Vaitkunskienė kaltinimus atmeta ir sako, kad sprendimai dėl gatvės asfaltavimo priimti dar 2014-aisiais, jai nedirbant. Ji tikino, kad buvo susitikusi su gyvenamųjų namų kvartalą jos kaimynystėje statančios įmonės „Greitistos statyba“ atstovais dar 2015-aisiais, tačiau atmeta dariusi bet kokį spaudimą. Direktorė tikino, kad apie statybų bendrovės galimą piktnaudžiavimą siekiant išvengti papildomų vietų automobiliams savivaldybę informavo kiti gyventojai, o pažeidimus nustatė Miesto plėtros departamentas. „Tai šmeižtas ir merui viskas mano išsakyta išsamiai“, – BNS sakė ji.
Į A. Vaitkunskienės postą meras siūlo savo patarėją informacinėms technologijoms Povilą Poderskį.