Dėl detalesnio tyrimo ir galimos korupcijos valdant valstybės turtą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) artimiausiu metu ketina kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), BNS informavo sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.
Jos teigimu, atlikti tyrimai parodė, kad gydymo įstaigose esančios patalpos privatiems juridiniams asmenims nuomojamas akivaizdžiai per mažomis, rinkos tendencijų neatitinkančiomis kainomis. Kai kuriais atvejais kainų skirtumas galėjo būti keli šimtai ir daugiau eurų per mėnesį už kvadratinį metrą.
„Patalpų nuoma gydymo įstaigose, kuriose garantuojami nuolatiniai pacientų srautai, yra itin paklausi, tuo metu ministerija, nustatydama patalpų nuomos mokesčio dydį, buvo pasirinkusi tokį nuompinigių nustatymo būdą, kuris užtikrintų kuo mažesnę nuomos kainą privačias paslaugas teikiantiems asmenims ligoninėse. Pavyzdžiui, vienai didžiausių Lietuvos ligonių ministerija nustatė 2,93 euro nuomos mokestį už kvadratinį metrą, o per konkursą jo kaina pakilo iki 404,04 euro“, – tvirtino patarėja.
„Tokia situacija ministerijoje vyksta jau ne pirmus metus, tad patirti finansiniai nuostoliai gali siekti ne vieną šimtą tūkstančių eurų“, – pridūrė ji.
Be to, paaiškėjo, kad SAM iš tų pačių nuomininkų, kuriems itin pigiai nuomojo patalpas, šiems nemokant nuomos mokesčio nereikalaudavo delspinigių.
Per tyrimą taip pat nustatyta, kad dėl neaiškių priežasčių SAM darbuotojai nuomos konkursus organizuodavo ne patys, o šią pareigą perleisdavo gydymo įstaigoms. Kai kurie nuomotojai nebuvo įpareigoti turtą apdrausti.
„Ministerijos kancleris, kurio viena pagrindinių sričių yra turto valdymo kontrolė, neužkirto kelio, o galbūt ir prisidėjo prie neteisėtų sprendimų priėmimo turto valdymo srityje perduodant privačiam juridiniam asmeniui vienos gydymo įstaigoje esančias patalpas neorganizuojant viešo patalpų nuomos konkurso“, – teigė L.Bušinskaitė-Šriubėnė.
Pasak jos, SAM aptikta ir netvarkinga, nevienoda sutarčių dokumentacija, ministerijos komisijoms bei Valstybės kontrolei teikti skirtingi bei prieštaringi duomenys. Taip pat nustatyta, jog ministerijos kancleris, siekdamas, kad Valstybės kontrolės ataskaitoje būtų nurodyta kuo mažiau valstybės turto valdymo trūkumų, įpareigojo SAM darbuotojus parengti raštą, prieštaraujantį ministro pozicijai bei neigiantį Valstybės kontrolės ataskaitos projekte nurodytus turto valdymo pažeidimus.
SAM tyrimo komisija siūlė G.Aleksonį už šiuos pažeidimus atleisti iš pareigų, tačiau nutarta kol kas to nedaryti, tikintis, kad valstybės tarnautojas pasitaisys, ištaisys pažeidimus.
G.Aleksonis SAM kanclerio pareigas eina nuo 2015 metų balandžio. Prieš tai jis dirbo Seimo vicekancleriu, kancleriu, yra dirbęs Seimo kontrolierių įstaigoje, Vilniaus universitete.