Tokį prekeivį pastebėjo naujienų portalo JP skaitytojas Gražvydas. Pasak vaikino, antradienį atlaidų mugėje vienas prekeivis siūlė pirkti žiebtuvėlius su sovietine atributika – raidės CCCP, raudona penkiakampė žvaigždė ir pjautuvas su kūju. Krekenavietis tvirtino, kad kermošiuje pastebėjo tik žiebtuvėlius. „Kitokių prekių nemačiau“, – sąžiningai prisipažino Gražvydas.
Reglamentuoja įstatymas
Krekenavos Švč.Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų mažosios bazilikos klebonas Gediminas Jankūnas aiškino, kad sovietinės simbolikos prekybą reglamentuoja įstatymai.
„Džiaugiuosi, kad per Žolinės atlaidus prekybos vietą iš bažnyčios šventoriaus perkėlėme į miestelio centrinę aikštę. Atvirai pasakius, net nebuvau nuėjęs į kermošių. Tačiau, manau, prekyvietę turėjo prižiūrėti leidimus prekybai išdavę žmonės arba pareigūnai.
Puikiai suprantu, kad sovietinė simbolika mūsuose dar naudojama. Ypač sentimentus minėtai simbolikai jaučia sovietinėje armijoje tarnavusieji. Jiems tai skausmingi jaunystės prisiminimai“, – kalbėjo klebonas.
Išdavė leidimus
Krekenavos seniūnijos seniūno pavaduotoja Violeta Naulickienė naujienų portalui JP patvirtino, kad leidimus prekybai išduoda seniūnija. „Raštinė išduoda, tačiau neklausiame, kuo bus prekiaujama per Žolinės atlaidų kermošių. Todėl negaliu pasakyti, kas ir kuo prekiavo“, – teigė V.Naulickienė ir klausė, gal yra žinomas prekiautojas sovietine simbolika.
Jaučia nostalgiją
Atostogaujantis Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis aiškino, kad yra prieš prekybą sovietine atributika.
„Tuo rūpintis turėtų atitinkamos tarnybos. Kitas dalykas, sudėtinga sužiūrėti visus kermošiaus prekiautojus. Visokių yra. Žmonės gal dar jaučia nostalgiją praėjusiam laikotarpiui. Galima prisiminti ir prieš 5 metus Žibartonių pagrindinės mokyklos 100-mečio jubiliejų, kai vaikai renginyje žygiavo ryšėdami raudonus kaklaraiščius ir segėjo spaliukų ženkliukus. Vieni suprato, kad buvo demonstruojamas sovietinis laikas, o kiti – kad aukštinamas tas laikotarpis“, – kalbėjo rajono meras ir pakartojo, kad jis prieš prekybą sovietine atributika.
Prekyba draudžiama
Seimo narė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovė Rasa Juknevičienė, taip pat dalyvavusi Žolinės atlaiduose Krekenavoje, aiškino, kad į tokią prekybą reaguoti turėjo policijos pareigūnai.
„Yra įstatymas ir jo reikia visiems laikytis. Su tokia simbolika prekyba – draudžiama. Seniūnija išdavė leidimus prekybai, bet sužiūrėti, ar prekybininkai laikosi įstatymų, tai jau ne seniūnijos reikalas. Tam yra atitinkamos tarnybos“, – įvertino situaciją parlamentarė.
Pagal įstatymus nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo arba vėliavų, ženklų ar uniformų, kurių sudedamoji dalis yra nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliava ar herbas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolių ar uniformų arba nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, nacistinės svastikos, nacistinio SS ženklo, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytų vėliavų ar ženklų, atsakingų už Lietuvos gyventojų represijas Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdų platinimas, naudojimas susirinkime ar kitame masiniame renginyje arba kitoks demonstravimas, taip pat nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas – užtraukia baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt keturių iki dviejų šimtų aštuoniasdešimt devynių eurų su daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis, konfiskavimu.
Pagal šį straipsnį neatsako asmuo, kuris padaro šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytas veikas muziejų veiklos, visuomenės informavimo apie istorinius ir dabarties įvykius, totalitarinius režimus, švietimo, mokslo, meno, kolekcionavimo, antikvarinės ar sendaikčių prekybos tikslais, asmuo, kuris naudoja oficialią egzistuojančios valstybės simboliką, taip pat Antrojo pasaulinio karo dalyvis, vilkintis savo uniformą.