Trečiadienį pradeda veikti nauja NŽT padalinių struktūra, pakeista siekiant gerinti tarnybos veiklos kokybę bei užtikrinti taupų žmogiškųjų bei finansinių išteklių naudojimą. Naują tvarką patvirtino žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.
„Praktiškai kiekvienoje srityje NŽT pastarųjų kelių vadovų valdymo laikotarpyje turėjo ne augimą, o silpnėjimą. Todėl tokia pertvarka buvo neišvengiama“, - žurnalistams kalbėjo žemės ūkio viceministras Artūras Bogdanovas.
Jis informavo, kad po jau atliktų centrinio NŽT padalinio reorganizavimo žingsnių 30 proc. sumažėjo vadovaujančių darbuotojų, kurių skaičius krito nuo 32 iki 23.
„Nebeliko direktoriaus patarėjo pareigybės, neliko skyrių vedėjų pavaduotojų pareigybių“, - pasakojo A.Bagdanovas. Taip pat sumažintas ir departamentų direktorių skaičius – anksčiau jų buvo 6, dabar liko 4, o centrinio NŽT padalinio darbuotojų vietoje 189 liko 171.
Dalis departamentų, kurių funkcijos dubliuojasi, buvo sujungti, kai kurie perdaryti į kitus, panašias funkcijas vykdančius, departamentus.
Toks darbuotojų ir departamentų skaičiaus pokytis Žemės ūkio ministerijai leis sutaupyti apie 20 tūkst. eurų per mėnesį ir 240 tūkst. eurų per metus.
„Kaip žinia, tiek ministerijai, tiek likusioms ministerijoms buvo sumažintas finansavimas. Taip iš dalies galėtume spręsti šią problemą, nes visos susijusios įstaigos, tarnybos, įmonės ir viešosios įstaigos prie Žemės ūkio ministerijos, taip pat pajus tą mažėjimą. Šiuo atveju ir šiuo klausimu mes einame koja kojon“, - sakė viceministras.
Jis taip pat kalbėjo apie tai, vienas esminių pertvarkos punktų – NŽT vadovo keitimas. Žemės ūkio ministras yra pasirašęs vadovo Danieliaus Kuprio atleidimo lapelį, o nuo trečiadienio pareigas nustoja eiti ir jo pavaduotojai.
Keičiasi ir dauguma departamentų vadovų, skyrių vedėjų, o pasak A.Bogdanavo naujos vadovybės atėjimas turėtų būti atsinaujinimo garantu pertvarkos metu.
„Pokyčiai būtini, nes žinote, kad daugiau nei pusė visų skundų ateinančių į ministeriją yra susiję su žemėtvarkos klausimais, daugiausiai liečiančiais NŽT. Man atrodo, kad čia nėra net ką ir pridurti.
Būtina tvarkyti skundų nagrinėjimą, rengti kokybiškesnius atsakymus pareiškėjams. Norėčiau pasakyti, kad naujos vadovybės tikrai laukia nemažai iššūkių“, - kalbėjo viceministras.
Vardindamas naujojo vadovo ar vadovės laukiančius iššūkius, jis paminėjo nuosavybės teisių atkūrimo pabaigą, korupcijos prevencijos stiprinimą, vėluojančių skundų nagrinėjimą.
Reformos tęsiasi pusmetį
Reformuoti NŽT pradėta prieš maždaug šešis mėnesius. Ministras B.Markauskas NŽT vadovą Danielių Kuprį iš pareigų atleido prieš porą savaičių, tačiau jis kol kas vis dar lieka tarnybos vadovu. Bus skelbiamas konkursas naujojo NŽT vadovo postui užimti.
Kiek daugiau nei vienerius metus tarnybai vadovavęs D.Kuprys atleistas po to, kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) patvirtino išvadą, kad jam nuomojantis žemės sklypus 13-oje iš 50-ies NŽT prižiūrimų teritorijų, kyla nuolatiniai interesų konfliktai.
Atleistasis vadovas tikino, kad ministro sprendimą jį atleisti skųs teismui, tačiau panašu, kad kol kas to nepadarė.
D.Kuprys pareigose pakeitė buvusią vadovę Daivą Gineikaitę, kuri vadovės pareigas palikti turėjo po to, kai buvo neblaivi sulaikyta prie vairo. NŽT patikėjimo teise valdo per milijoną hektarų valstybinės žemės – šeštadalį Lietuvos teritorijos.