Buvusi švietimo ir mokslo ministrė, trečiadienio rytą atvykusi į VTEK aiškintis dėl galimai supainiotų interesų, tikina, kad nieko blogo nepadarė ir niekam nenusižengė.
Tačiau VTEK atstovė tikina, kad buvo nustatyta, jog per paskutinius metus A.Pitrėnienė tikrai dalyvavo sprendimų priėmime, kurie tiesiogiai daro įtaką Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centrui. Ji taip pat tikina, kad pastebėta, jog A.Pitrėnienė savo iniciatyva pasiprašė įdarbinama prieš kelis mėnesius jos sprendimu įsteigtame centre. Anot VTEK atlikto tyrimo, ji dalyvavo priimant centrui palankų sprendimą dėl patalpų Palangoje.
VTEK pristačius išvadas, kurios nurodo, kad buvusi ministrė nesuderino privačių ir viešų interesų, A.Pitrėnienė teigė nesutinkanti su šiuo sprendimu.
„Esu priversta kreiptis į teismą, nes kategoriškai nesutinku su šiuo sprendimu“, - VTEK nariams pabrėžė buvusi ministrė.
Tiesiog ieškojo darbo?
A.Pitrėnienė pateikė savo įvykių versiją.
„Situacija buvo tikrai labai nepalanki. Buvau praktiškai 2 mėnesius su gipso įtvaru. O mintis buvo tokia, kad visi gali kažką veikti, ieškotis darbo, buvau priversta sėdėti namuose, nes mano judėjimas buvo labai apribotas. Faktiškai taip kilo mintis paskambinti vadovei, gal yra kažkoks darbas“, – žiniasklaidoje plačiai nušviestą situaciją trečiadienį aiškino A.Pitrėnienė.
Ji pasakojo, kad į Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro direktorę L.Anužienę kreipėsi po to, kai Valstybės tarnybos departamentas nesureagavo į jos prašymą suteikti jai darbo vietą Skuodo rajono savivaldybėje neformalaus ugdymo srityje. Buvusios ministrės teigimu, vietoje to, jai buvo pasiūlyta mero padėjėjos pozicija.
„Man tas darbas nebuvo priimtinas, buvau įdėjusi daug fizinių jėgų ir valstybė į mane per daug buvo investavusi, kad aš savo gebėjimų dirbti švietime negalėčiau atlikti“, – VTEK posėdyje tikino A.Pitrėnienė.
„Paskambinau ir paklausiau, ar yra laisva pozicija“, – sako A,.Pitrėnienė.
Ji taip pat teigė, kad Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro padalinio Palangos sektoriaus pareigos būtų naudingos patiems profesinės mokyklos vaikams.
„Vaikai daug ko neteko, nes mano patirtis ir mano noras, kad būtų rezultatas, galėjau dar iki rugsėjo kažką gero padaryti“, – komisijai pasakojo A.Pitrėnienė.
Tikina, kad žiniasklaida suklydo
Buvusi ministrė spėja, kodėl šiai situacijai buvo skirtas toks didelis žiniasklaidos dėmesys. „Tai buvo vienas iš artimiausių darbo taškų. Buvau pakviesta į pokalbį, dalyvavau ir pristačiau visą paketą dokumentų, kur mokiausi, ką dirbau. Pokalbyje, ką aš galėčiau ir norėčiau dirbti, kur aš save matau, buvau pakviesta į sektoriaus vadovo pareigybę. Jeigu aš teisingai suvokiu, žiniasklaidą ir suklaidino pareigybės pavadinimas“, – pasakoja A,Pitrėnienė.
Ji tikina, kad norėjo rasti darbą savo rajone.
A.Pitrėnienė įsidarbino Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro padalinyje Palangoje sektoriaus vadove. Pernai būtent buvusios ministrės teikimu Vyriausybė panaudos teisėmis šiam centrui skyrė beveik 1 tūkst. kvadratinių metrų ploto patalpas Palangoje.
Valstybinėje tarnyboje dirbusiam asmeniui draudžiama vienerius metus eiti pareigas, tiesiogiai susijusias su sprendimų priėmimu įmonės valdymo ir kontrolės srityse, jei per pastaruosius darbo metus asmuo prižiūrėjo, kontroliavo ar tiesiogiai dalyvavo rengiant, svarstant ar priimant palankius šiai įmonei ar jos kontroliuojamai įmonei sprendimus.
VTEK taip pat atliko tyrimą VšĮ „Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras“ direktorės Laimutės Anužienės elgesio. Buvo aiškinamasi, ar ji nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimo vengti interesų konflikto.
Švietimo ir mokslo ministerijos inicijuoto audito metu mokymo centre nustatyta įvairių pažeidimų: ministerijai užkliuvo centro direktorės Laimutės Anužienės ir jos artimųjų gautas autorinis atlygis be ministerijos, kaip turto panaudos davėjos, sutikimo, suremontuotos centro patalpos Kaune padidinant jų plotą, pažeidžiant teisės aktus L.Anužienės išsinuomotas prabangus automobilis.
„Tyrimo metu aiškintasi, ar A.Pitrėnienės elgesys neprieštarauja Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nustatytam „atvėsimo laikotarpiui“, – nurodo VTEK.
Žiniasklaidai paviešinus minėtus faktus, A.Pitrėnienė pasitraukė iš pareigų profesinio mokymo centre.
Tyrimą dėl galimo sukčiavimo stambiu mastu, piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Galimus pažeidimus šiame centre aiškinasi ir Specialiųjų tyrimų tarnyba.
Žiniasklaidoje skelbta, kad, be kita ko, centro diplomai būdavo išduoti studentams, kurie realiai jame nesimokė, taip pat iškelta abejonių dėl to, kad L.Anužienė galbūt gyvena mokymo centro veiklai skirtose ir Europos Sąjungos fondų ar valstybės biudžeto lėšomis suremontuotose patalpose.
Po VTEK paskelbto sprendimo, buvusi ministrė A.Pitrėnienė tikino, kad sprendimas yra tendencingas. „Nežinau, kodėl jis toks yra. Negaliu pasakyti, kam tai naudinga“, - sprendimą vertino buvusi politikė.
„Manau, kad aš tikrai nieko nesupainiojau, nes aš nepretendavau į jokias vadovo pareigas. Tai yra didžiulis skirtumas, gi žmogus turi kažkur dirbti“, - pasakojo A.Pitrėnienė. Tai pat pridurdama, kad VTEK sprendimas, jog ji negalės metus dirbti valstybės tarnyboje, jos planus apsunkina.
A.Pitrėnienė šiuo metu yra bedarbė, ji tikina, kad išgyvena iš savo bedarbio pašalpos ir vyro algos.
„Mano bedarbio pašalpa dabar yra visiškai normali, ji mane tenkina. Ir nereikia nei dirbti, nei eiti į darbą. Nereikia rūpintis ir būti atsakingai, o pinigai ateina. Ko gero, jauni žmonės nesuprastų, kiek man ir mano šeimai mažai reikia. Dar vyras uždirba mokykloje dirbdamas. Jeigu reikės, turiu du sūnus, kurie mane ir parems“, - pasakoja A.Pitrėnienė.
Klausimas, ar L.Anužienės sprendimas priimti į darbą buvusią ministrę nebuvo skolos grąžinimas, A.Pitrėnienę prajuokino.
„Jeigu jūs manote, kad čia atitinka svoriai, ar kalbame apie kažkokias skolas, tai patikėkite, tai tikrai nėra ta pareigybė, kad skolą reikėtų atiduoti. Aš ėjau sunkiai dirbti srityje, kuri nėra nei pelninga, tai tėra ugdymo procesas“, - pasakoja A.Pitrėnienė.