Teisinė kova dėl Kauno Žaliakalnio rajone planuojamų statybų vyksta beveik dvejus metus.
Viršų kol kas paėmė bendrovė, sieta su E.Daktaru, – Kauno banditų šulo, iki gyvos galvos nuteisto Henriko Daktaro sūnumi.
Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos (KAUET) atstovai prieštaravo, kad keturių aukštų pastatas – beveik 15 metrų aukščio daugiabutis – atsirastų prestižiniame Kauno rajono nuosavų dviejų aukštų namų kvartale. Penkiolika Algirdo gatvės gyventojų neseniai apskundė statybų leidimo išdavimą Kauno savivaldybės visuomeninei administracinių ginčų komisijai, pastaroji savo sprendimo dar nepriėmė.
Pastatas faktiškai prilygsta penkiems aukštams, nes cokoliniame aukšte planuojama įrengti garažus.
Skundėsi, jog užstos saulę
Triukšmas kilo dar 2015 metų vasarą, Kęstučiui Šarkauskui, Ritai Laužackienei, Taurui Antanui Mekui, Danguolei Šidlauskienei ir kitiems Algirdo gatvės gyventojams sužinojus, kad šiame kvartale, vos 12 arų žemės sklype, planuojama statyti dvidešimties butų daugiabutį.
Žmonės piktinosi, esą naujas statinys užstos saulę artimiausiems namams, automobiliais bus užgrūsta ne tik Algirdo, bet ir kitos siauros aplinkinės gatvės.
Gyventojai tvirtino, kad pastatas neatitinka aukštingumo reikalavimų.
Gyventojai tvirtino, kad pastatas neatitinka aukštingumo reikalavimų.
Didžiules lėšas kainuosiančiomis statybomis ketina užsiimti bendrovė „Revilė“, kurios akcininkė buvo E.Daktaro bendrovė „Doctor Invest“. „Rekvizitai.lt“ duomenimis, „Revilėje“ dirba vos vienas žmogus.
Sumanymą smarkiai supeikė
Daugiabučio statybų planams nepritarė ir didelį autoritetą turintys nepriklausomi KAUET architektūros specialistai – geriausiu 2016 metų architektu išrinktas Rimvydas Palys ir jo kolega Vygintas Merkevičius, projektiniuose dokumentuose įžvelgę nemažai trūkumų.
„Tai iš esmės blogas sprendimas, parodantis begalinį norą išspausti kuo daugiau naudos bloginant aplinką ir nedarantis garbės nei užsakovams, nei projektuotojams. Tipiškas įžūlus didelio tūrio daugiabučio brovimasis į mažaaukščio sodybinio tipo užstatymą“, – tvirtino R.Palys.
Pasak architekto, atstumai iki gretimų pastatų rytinėje ir vakarinėje sklypo pusėse nurodomi beveik dusyk didesni, nei yra iš tikrųjų: „Čia jau iškyla architektų etikos ir sąžinės klausimas.“
Projektinius dokumentus rengė bendrovė „Studija RA“.
R.Palio nuomone, E.Daktaro daugiabutis pablogins gretimų sklypų ir namų, ypač rytinėje pusėje esančio pastato, naudojimo sąlygas.
„Pateikti sprendiniai neatitinka šiuo metu galiojančių norminių reikalavimų, pastatą neabejotinai reikia mažinti“, – apie numatomą 14,95 metro aukščio, 29 metrų ilgio ir 17 metrų pločio pastatą išvadą pateikė V.Merkevičius.
Akis bado plakatas
„Revilės“ atstovai, o anksčiau ir pats E.Daktaras tvirtino, jog jokių pažeidimų nėra, gyventojams statybos nepakenks.
Po kritikos daugiabučio dydis ir atstumai iki gretimų sklypų buvo pakoreguoti, tačiau, kaimynų nuomone, šis pastatas vis tiek smarkiai pablogintų jų gyvenimo sąlygas.
Prie planuojamos statybvietės iškilo plakatas su užrašu: „Statytojau, išklausyk mūsų gatvės bendruomenę, mažink statinio apimtį, nedarkyk tokiu griozdu mūsų gražaus, ramaus kvartalo. Tokiu būdu išvengsime teisminių ginčų.“
Prie planuojamos statybvietės iškilo plakatas su užrašu: „Statytojau, išklausyk mūsų gatvės bendruomenę, mažink statinio apimtį, nedarkyk tokiu griozdu mūsų gražaus, ramaus kvartalo. Tokiu būdu išvengsime teisminių ginčų.“
Įkalbinėjo gyventojus
Algirdo gatvės gyventojai „Lietuvos rytui“ pasakojo, kad dar 2015 metų rudenį E.Daktaras jiems asmeniškai skambino, siūlė susitikti ir pasikalbėti apie numatomas statybas, klausinėjo, ar kam nors nereikia sutvarkyti stogo, paremontuoti ūkinio pastato.
Gyventojams susidarė įspūdis, kad E.Daktaro tikslas – įkalbėti juos duoti sutikimą būsimoms statyboms.
E.Daktaras pripažino skambinęs gyventojams dėl statybų, o vykstant viešam projektinių dokumentų svarstymui pats atvyko į susitikimą su gyventojais.
Tačiau skandalui įsibėgėjus ir užvirus teisinei kovai, 2016 metų rugsėjį E.Daktarui priklausanti bendrovė „Doctor Invest“ perleido „Revilės“ akcijas privačiam asmeniui.
Paskui per advokatus E.Daktaras ėmė įtikinėti žurnalistus neturintis nieko bendra nei su „Revile“, nei su jos planuojamomis statybomis.
Manoma, jog E.Daktaras tiesiog nenorėjo, kad jo vardas būtų siejamas su daugiabučio statybų planais Algirdo gatvėje.
O netrukus įvyko ir keisti viražai. Šių metų gegužės viduryje „Doctor Invest“ pakeitė pavadinimą, jis tapo labai panašus į „Revilę“ – „Evilė“. „Evilės“ savininku toliau liko E.Daktaras.
Ryšiai - iškalbingi
Nepaisant neigiamo architektūros specialistų įvertinimo, gegužę Kauno savivaldybės administracija išdavė leidimą „Revilei“ statyti daugiabutį, o gyventojai birželio pabaigoje šį sprendimą apskundė.
Savivaldybė jau ne pirmą kartą priima palankius sprendimus šiai su E.Daktaru sietai bendrovei.
2014 metų gruodį tuometis Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas konservatorius Remigijus Skilandis atskiru įsakymu pasirūpino, kad „Revilės“ sklypo, esančio Algirdo gatvėje, duomenyse neliktų įrašo „mažaaukščių statybos“. Vietoj jo atsirado kitas įrašas – „daugiabučių teritorijos“.
Atitinkamą priedą prie šio įsakymo parengė Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Meilė Nistelytė. Taip valdininkai pasistengė, kad E.Daktaras ir jo aplinkos žmonės galėtų statyti aukštesnius nei 3 aukštų namus.
Kauno valdininkai palankų sprendimą priėmė praėjus vos dviem mėnesiams, kai jo įmonei „Doctor Invest“ priklausanti bendrovė „Revilė“ įsigijo planuojamą statybvietę – 12 arų sklypą Algirdo gatvėje.
Vietos gyventojai skundu kreipėsi į Kauno apygardos administracinį teismą, bet teisėjų kolegija, vadovaujama Gintaro Čekanausko, nutarė nepanaikinti R.Skilandžio įsakymo.
Savivaldybės atstovai teismo proceso metu įsiliejo į vieną chorą su E.Daktaru ir „Revile“, prašydami atmesti gyventojų skundą.
Kauno apygardos teismo verdiką gyventojai apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, skundas dar nėra išnagrinėtas.
„Kauno apygardos administracinio teismo teisėjos Jolantos Medvedevienės vyras Andrejus Medvedevas anksčiau buvo įdarbintas su Daktarų gimine susijusios bendrovės „Statybos investicija“ vadovu, tačiau tai, suprantama, tik sutapimas“, – ironiškai šyptelėjo vienas aktyviausių Algirdo gatvės bendruomenės narių K.Šarkauskas. Vėliau teisėja su savo sutuoktiniu išsiskyrė.