„Apie šią išvyką departamentas gavo informaciją ir darydamas prielaidą, kad galbūt savivaldybei apie ją nėra iki galo žinoma ir žinomas, koks yra renginys, koks jo pobūdis, jautė pareigą informuoti ir informavo apie tai, kad renginys gali būti išnaudotas propagandos tikslais ir panašios gali būti provokacijos“, – trečiadienį LRT radijui sakė VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Budrys.
Jis pabrėžė, kad apie galimas grėsmes pranešta prieš išvyką, tačiau detali stovyklos programa nederinta.
„VSD viešai teikia nuolat viešai informaciją kasmetiniuose grėsmių vertinimuose ir kitomis progomis, susitikinėjame su atskiromis visuomenės grupėmis bandydami paaiškinti, kodėl ir kokias priemones prieš mus informaciniame kare propagandoje naudoja tam tikra valstybė ir kad renginiai tokio pobūdžio, kurie įtraukia mūsų jautrią visuomenės dalį, jaunimą, jie yra žalingi iš principo. Visais atvejais, kai turime tokios informacijos, mes ja dalijamės būtinai. Šitas atvejis buvo kaip tik toksai“, – teigė pareigūnas.
Plungės rajono meras Audrius Klišonis patvirtino, kad prieš išvyką tartasi su VSD, tačiau, anot jo, gauta visai kitokia rekomendacija nei teigė K.Budrys.
„Aš pats bendravau su departamento atsakingu asmeniu, Klaipėdos teritorinio padalinio, ir švelniai kalbant šiek tiek nuomonė buvo kitokia. Nenoriu komentuoti viduj šitos labai svarbios valstybės institucijos vidaus tarpusavio klausimų, gal aš tiesiog ne visada suprantu gerai lietuvių kalbą, bet turbūt negalėčiau labai stipriai tuo skųstis“, – LRT radijui sakė meras.
Anot jo, VSD pareigūnas kalbėjo ir su juo, ir su Plungės delegacijos vadove.
Plungės jaunimo delegacija, lydima savivaldybės atstovų, beveik dvi savaites praleido stovykloje Rusijoje. Stovyklos programoje buvo apsilankymai kariniuose muziejuose, bendravimas su prokremliško baikerių klubo „Naktiniai vilkai“ nariais, pagarsėjusiais nacionalistiniais renginiais ir sovietinės simbolikos demonstravimu.
Trečiadienį meras teigė, kad Plungės rajono savivaldybė 2003 metais yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį su Rusijos Krasnogorsko municipaliniu rajonu. Pagal šią sutartį vyksta jaunimo delegacijų mainai.
A.Klišonios teigimu, po Rusijos agresijos Ukrainoje 2014 metais savivaldybė kreipėsi į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją paaiškinimo, ką daryti su pasirašyta sutartimi. Pasak jo, sulaukta atsakymo, kad tokie tarpusavio mainai reikalingi, siūlyta juos tęsti.
Mero teigimu, „Naktinių vilkų“ dalyvavimas į programą nebuvo įtrauktas, tai neva buvo organizatorių staigmena.
VSD direktoriaus pavaduotojo tvirtinimu, Kremlius šį baikerių klubą išnaudoja savo propagandai.
„Tai yra organizacija, kurią režimas išnaudoja prieš mus nukreiptos propagandos tikslais. Tos organizacijos pastangomis arba ja kaip priemone menkinama mūsų istorinė atmintis, mūsų vykdoma užsienio politika, galų gale per ją yra reiškiama parama vykstančiai agresijai Europoje“, – LRT radijui sakė K.Budrys.
„Stovyklos metu vyko įvairūs sportiniai turnyrai. Be sportinių varžybų, vyko kūrybiniai vakarai, kurių metu jaunuoliai šoko, dainavo, skaitė eiles, vaidino, piešė. Taip pat turėjo galimybę save realizuoti „Multi pulti“ personažuose, vyko šokių maratonas, inscenizuotos liaudies dainos, „Mis ir Mister stovykla“ grožio ir talentų konkursai.
Be įvairiausių užsiėmimų, stovyklos organizatoriai sudarė galimybę pamatyti ir įžymias Rusijos Federacijos sostinės – Maskvos – bei Krasnogorsko miesto vietas. Tarptautinės jaunimo stovyklos dalyviai lankėsi Rusijos ginkluotųjų pajėgų, Tėvynės karo, Archangelskoje muziejuose, Aleksandrovo sode, Raudonojoje aikštėje.
Turėjo galimybę pabuvoti tarptautiniame džiazo festivalyje. Uždarymo ceremonijoje galėjo pabendrauti su motoklubo „Naktiniai vilkai“ baikeriais“, – antradienį informavo Plungės savivaldybė.