Birželio 30–liepos 9 dienomis bendrovės „Vilmorus“ atliktos reprezentatyvios apklausos rezultatai turėtų apkartinti daugelio „valstiečių“ vasaros poilsį labiau nei nuolatiniai lietūs ar nesušylantis ežerų vanduo.
Per parlamento rinkimus Valstiečių ir žaliųjų sąjungą šiuo metu rinktųsi tik 12,9 proc. žmonių. Birželio pradžioje tokių buvo 15,7 proc., o, pavyzdžiui, praėjusių metų pabaigoje – net 31,5 procento.
Nors konservatorių populiarumas pastaruoju metu irgi smuktelėjo, jie iškopė į pirmąją partijų rikiuotės vietą (13,5 proc.).
Jau kurį laiką ant trečio laiptelio įsitaisę socialdemokratai šioje pozicijoje stabiliai ir laikosi. Kitų partijų reitingo svyravimai – taip pat statistinės paklaidos ribose.
Užtat daugėja gyventojų, kurie nežino, už ką balsuotų per rinkimus, arba apskritai nebalsuotų.
Kodėl taip sminga „valstiečiai“? Vieną priežasčių, regis, gana taikliai užvakar nurodė prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Manau, visa ši Seimo pavasario sesija valdančiajai daugumai yra pamoka, kad jau laikas nuo arogantiškos buldozerinės politikos pereiti prie politinio proceso ir tapti politikais.“
Galima pridurti, jog pernai didžiulę valdžią gavę „valstiečiai“ tiesiog nuvylė daugelio žmonių lūkesčius.
Beje, D.Grybauskaitė, šią savaitę paminėjusi jau aštuntąsias metines prezidento poste, tradicinėse populiarumo lenktynėse vėl gerokai atitrūko nuo kitų visuomenės veikėjų.
Antai net 21 proc. apklaustųjų mano, kad prezidentė geriausiai atstovauja jų interesams, o premjeras Saulius Skvernelis šįsyk tesurinko 8 proc. tokių balsų.
Trečioje vietoje, tiesa, smarkiai atsilikęs, atsidūrė konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.
O kur „valstiečių“ vedlys Ramūnas Karbauskis? Tik septintas su varganais 3,1 proc.
Kitoje lentelėje tarp D.Grybauskaitės ir S.Skvernelio – irgi vis didesnis atotrūkis: premjerą palankiai vertinančių gyventojų skaičius toliau smarkiai tirpsta, o nepalankių nuomonių daugėja.
Nieko nuostabaus, kad sumažėjo ir pasitikėjimas Vyriausybe kaip institucija.
Prasčiau nei birželio pradžioje žmonės įvertino ir beveik visus vadinamosios profesionalų Vyriausybės narius. Išimtis – susisiekimo ministras Rokas Masiulis.
Iš apklausos dalyviams pateiktų vertinti 29 veikėjų net 14 surinko daugiau neigiamų nuomonių negu teigiamų.
O nemėgstamiausių šalies politikų penketukas toks: Darbo partijos vadovė, Širvintų merė Živilė Pinskuvienė (-48,6), Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis (-42,3), R.Karbauskis (-28,6), G.Landsbergis (-19,4), sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga (-11,9).
Skelbiant šiuos apklausos rezultatus nuoroda į „Lietuvos rytą“ būtina.