Į Vilnių atgabenti sovietų nukankinto lietuvių vyskupo palaikai

2017 m. birželio 24 d. 18:45
Lrytas.lt
Šeštadienį į Vilnių iškilmingai atvežti Rusijos kalėjimuose kankinto vyskupo Teofiliaus Matulionio palaikai. Sekmadienį Katedros aikštėje Kaišiadorių dvasininkas kankinys bus skelbiamas palaimintuoju. 
Daugiau nuotraukų (24)
Mobilus sarkofagas į sostinę atgabentas prieš 18 val. Jį Vilniaus gatvėmis lydėjo ir motociklininkų kolona. Katedros aikštėje sarkofagą su dalimi Teofiliaus Matulionio palaikų pasitiko keli tūkstančiai Lietuvos jaunimo dienų dalyvių bei iš visos Lietuvos susirinkę piligrimai. 
Sarkofagas kol kas uždengtas audiniu. Jo grožį atidengti žadama sekmadienį, kuomet per 14 val. šv. Mišias Teofilius Matulionis bus paskelbtas palaimintuoju. 
Vėliau, iki pat 23 val. Katedroje bus galima prisiliesti prie sarkofago, prie jo pasimelsti ir prašyti naujo palaimintojo užtarimo. 
Katalikų Bažnyčioje relikvijos - šventųjų palaikai ar jų daiktai - yra pagalba bendraujant su palaimintuoju ar šventuoju. Tai lyg priminimas, jog šventas žmogus buvo tarp mūsų. Jis buvo kūniškas, gyveno daiktiškame pasaulyje, o dabar yra Dievo artumoje ir kiekvienas gali prašyti jo užtarimo pas Dievą. 
Palaikai ar daiktai stiprina tikėjimą šventųjų bendravimu ir kviečia asmeniškai kreiptis į palaimintąjį ar šventąjį, kuris, tikima, jau yra danguje. Kaip portalui lrytas.lt sakė kunigas Artūras Kazlauskas, vyskupo Teofiliaus galime prašyti pagalbos išlikti krikščionimis ten, kur šiandien esame. 
„Padėk man būti krikščionimi čia Kaune, Kaišaidoryse ar Vilniuje. Padėk šituose sunkumuose, kančioje, bėdoje, nesekmėje ne keikti ir prakeikti, kaip norėtųsi, bet padaryti visa tai palaiminimu, kaip tu, kad kentėdamas galėčiau susivienyti su Kristumi“, - kaip melstis prie relikvijų, patarė kunigas.  
T.Matuliono palaikai iki šio pavasario laikyti Kaišiadorių katedros kriptoje ir maldininkams nebuvo prienami. Neseniai jie iškelti iš kriptos, jiems pagamintas naujas sarkofagas iš bronzos.
Kaišiadorių vyskupijos generalvikaras Algirdas Jurevičius BNS sakė, kad prie relikvijos tikintieji galės ne tik melstis prašydami Dievo malonių, bet ir pergalvoti represijas kentusio T.Matulionio gyvenimą.
„Dvasiniu požiūriu jis tampa mūsų užtarėjas danguje ir kartu pavyzdys žemiškajame gyvenime, kaip įvairiomis ekstremaliomis sąlygomis nepalūžti, gyventi pagal sąžinę, pagal krikščioniškąjį tikėjimą, tiesiog nebijoti persekiojimų žinant, kad Dievo reikia bijoti labiau negu žmonių“, – sakė kunigas.
„Sarkofagas bus tiesiog padėtas matomoje vietoje, kad žmonės galėtų prie jo melstis. Čia yra kažkas panašaus į Vilniuje, katedroje, esančią šventojo Kazimiero koplyčią su iškeltu sarkofagu. T.Matulionio sarkofagas yra kuklesnis, tačiau irgi bus matomas, kad žmonės, vadovaujantis sena krikščioniška tradicija, tokiu būdu galėtų pagerbti palaimintojo kūną (...). Dabar būsime vienas iš trijų miestų, kurie turi palaimintojo relikvijas: Vilnius turi šventąjį Kazimierą, Marijampolė – palaimintąjį Jurgį Matulaitį ir Kaišiadorys taip pat turės savo palaimintąjį“, – džiaugėsi jis.
T.Matulionio paskelbimo palaimintuoju iškilmės rengiamos sekmadienį Vilniaus Katedros aikštėje. Čia laukiama iki 50 tūkst. žmonių.
Iškilmių išvakarėse šeštadienį T.Matulionio atminimas bus pagerbtas Sankt Peterburge, kur jis mokėsi, dirbo dvasininku ir buvo nuteistas. Čia vyks koncertas, aukojamos Šv. Mišios lietuvių ir rusų kalbomis.
T.Matulionis gimė 1873 metais Kudoriškio kaime, Alantos parapijoje Molėtų rajone, mokėsi Daugpilio gimnazijoje ir Petrapilio kunigų seminarijoje. 1900 metais jis Petrapilyje buvo įšventintas kunigu, darbavosi Latvijoje – Varaklianų ir Bikavos parapijose, o nuo 1910 metų – Petrapilyje.
1923 metais kunigas buvo suimtas ir nuteistas kalėti trejus metus. Grįžusį iš kalėjimo 1929 metais Petrapilyje vyskupas Antonijus Maleckis T.Matulionį slapta įšventino vyskupu, bet tais pačiais metais jis vėl buvo suimtas ir išsiųstas dešimčiai metų į lagerį Solovkų salose Rusijoje. Į Lietuvą dvasininkas grįžo 1933 metais. 13 metų padirbęs dvasininko darbą, T.Matulionis išvežtas į Vladimiro kalėjimą, vėliau – į Mordoviją.
Į Lietuvą vyskupas grįžo 1956-aisiais, apsigyveno Birštone, nes sovietų valdžia neleido įsikurti Kaišiadoryse, kur dirbo iki tremties. Vėliau už Vincento Sladkevičiaus įšventinimą vyskupu jis ištremtas į Šeduvą.
Už ypatingą ištikimybę Bažnyčiai popiežius Jonas XXIII 1962 metais vyskupui T.Matulionui suteikė arkivyskupo titulą. Tų pačių metų rugpjūtį bute Šeduvoje darant kratą arkivyskupui suleista neaiškios sudėties injekcija. Praėjus trims dienoms, jis mirė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.