65-erių Z.Vaigausko kėdė pradėjo klibėti po 2016 metų pirmojo Seimo rinkimų turo, kai smarkiai vėlavo rezultatų skelbimas ir nebuvo užtikrinta rinkėjų duomenų apsauga. Po šių nesklandumų Z.Vaigauskas patvirtino, kad pasibaigus kadencijai nebesieks šio posto, tą patį kartoja ir šiandien. Jo žiniomis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis taip pat neketina siūlyti toliau vadovauti VRK. Z.Vaigauskas sako norintis nuo visko pailsėti ir atsipūsti.
„Nematau galimybių, kad tą darbą tęsčiau. Nemanau, kad kažkas siūlys, ir galvoju, kad tai nebūtų geras variantas. Tikiuosi, kad nebebūsiu siūlomas į VRK vadovus. Žmonės nori jaunesnio, energingesnio, ir aš visiškai tam pritariu. O man reikėtų truputį pailsėti, turiu prikaupęs gausybę atostogų, net neatsimenu. Pailsėjęs pažiūrėsiu, kaip viskas klostosi, kaip galva veikia, kaip sveikata laiko.
Manau, kad turi ateiti kiti jauni žmonės, nes viskas keičiasi. 23 metai – ką tai reiškia? Jau atėjo nauja karta, jie gimė man jau būnant pirmininku ir yra rinkėjai, o tuoj galbūt bus ir Seimo nariai“, - šypsodamasis kalbėjo pašnekovas.
Z.Vaigauskas sako nesiryžtantis prognozuoti, kas galėtų tapti jo įpėdiniu, taip pat neturi teisės parodyti politinių simpatijų ir privalo išlikti nešališkas. Tačiau, prireikus patarimų, jis visuomet žada padėti.
Seimo pirmininkas V.Pranckietis skelbia išsirinkęs kandidatą į VRK vadovus, tačiau laukia antradienio, kol bus pristatytas darbo grupės sprendimas, ir tuomet viešai pristatys. „Antradienį vyks specialiosios darbo grupės posėdis, kurio metu paaiškės, ar Seimas svarstys depolitizuoti VRK ar pasilikti prie ankstesnės tvarkos. Tuo metu Seimo pirmininkas priims sprendimą“, - teigė Seimo pirmininko patarėja Dalia Vencevičienė.
- Kokius darbus suplanavote ir ketinate atlikti paskutinėmis dienomis? - Lrytas.lt pasiteiravo ilgamečio VRK vadovo Z.Vaigausko.
- Jau du mėnesiai, kai laukiu tos kadencijos pabaigos ir naujos komisijos sudarymo. Planuojami įstatymų pakeitimai. Turėjome rinkimus trijuose apygardose, manau, kad jie praėjo sklandžiai. Rugsėjo mėnesį artėja Marijampolės mero rinkimai. Rinkimai – tai toks traukinys, kuris negali stabtelėti, – dabar vyksta politinės kompanijos dalyvių registravimas, apygardos komisijos sudarymas. Kokių nors didesnių darbų į ateitį dabar tikrai neplanuoju.
- Savijauta normali. Linkėsiu savo įpėdinei kuo didesnės sėkmės. Mano galva, rinkimai Lietuvoje yra vertinami labai neblogai. Mus pasiekė žinia iš Sidnėjaus ir Harvardo universiteto mokslininkų grupės, kurie vertina, kaip vyksta rinkimai daugelyje pasaulio valstybių. Pateikiamos maždaug 3 tūkst. ekspertų kompleksinių 2016 ir 2017 metų tyrimų išvados. Pagal rinkimų organizavimų kokybę Lietuva labai aukštai – mes esame pasaulyje vienuolikti. Tai yra labai geri rodikliai, bet, žinoma, Lietuvoje pranašu nebūsi.
- 23 metai VRK vadovo poste. Kaip įvertintumėte savo darbus?
- Manau, kad tas laikotarpis man buvo gana sėkmingas ir daug dalykų pavyko išspręsti. Aišku, buvo visko ir nesėkmių. Tai ne mano vieno darbas, nes ne vienas Vaigauskas rinkimus organizuoja. Ne tik VRK, nes čia prisideda ir partijos, ir žiniasklaida. Rinkimai – tai visos visuomenės reikalas. 1994 metais birželio 2 dieną, kai buvau paskirtas komisijos pirmininku, tiesa, labai nenoriai, turėjome nemažai problemų. Daug rūpesčių kėlė rinkėjų sąrašai, buvo daug netikslumų ir skundų. Dabar gyventojų registro reikalai sutvarkyti. Buvo balsų skaičiavimo problemų. Jau nekalbant apie partijų finansavimą, kas iš pradžių sunkiai ėjo. Pasisekė kovoti su balsų pirkimu.
- Kaip manote, ar turėtume pereiti prie elektroninio balsavimo?
- Aš labai gailiuosi dėl to. Lietuva turėjo visas galimybes. Po to, kai turėjome elektroninius sąrašus ir visa kita, mes galėjome netgi estus aplenkti. Iš pradžių buvau internetinio balsavimo skeptikas. Nemaniau, kad kompiuterinė technika tam yra tinkama. Tačiau internetinis balsavimas iš tiesų yra ne kompiuterinė, o daugiau pagrįsta duomenų šifravimu ir tai matematinė sritis. Kompiuteriai tik vaidina nedidelį vaidmenį, nes jie tik užšifruoja tuos duomenis ir persiunčia. Mano įsitikinimu, turime pereiti prie elektroninio balsavimo etapais.
Per 2016 metų rinkimus išbandėme naują kompiuterinę sistemą, per kurią daugiausia nusipelniau turbūt nepasitenkinimo. Pavėlavome su rezultatų paskelbimo pradžia, bet baigėme anksčiau nei įprastai. Duomenų išsamumas buvo didesnis ir tikslumas buvo neabejotinas.
- Per praėjusių metų Seimo rinkimus sulaukėte daug kritikos. Ar pripažįstate?
- Iš dalies buvau vertas kritikos. Galbūt problema yra tos kritikos aštrumas, nes kai žmogus labai daug metų dirba, gal tos viltys buvo. Manau, kad mes neįvertinome, kad 2016 metų rinkimuose sulauksime problemų ir tam tikrų atakų. Reikėjo pagalvoti, kad mus gali nuvilti kompiuterinė technika, ir reikėjo turėti atsarginius variantus. Aišku, kai kuriuos atsarginius variantus turėjome ir dabar nenorime jų išviešinti, nes jie nukreipti prieš įsilaužėlių atakas. Tačiau svarbiausius darbus darydami sėkmingai, kai kurias smulkmenas pražiūrėjome. Sako, kad VRK duomenis paviešino, bet kai pasižiūri, ir tos problemos (nebuvo tokios – red. pastaba), bet buvo keliamas milžiniškas triukšmas.
- Smarkiai vėlavo rezultatų skelbimas.
- Mano supratimu, vėlavimas nebuvo didelis. Jei palyginsime pagal įstatymą, tai užsitęsė duomenų pateikimo pradžia. Įstatymo pažeidimo nebuvo. Mes anksčiau pradėdavome rezultatus skelbti apie 21 valandą ir būdavo pirmieji rezultatai iš 10 ar 20 apylinkių. Praėjusiais metais tokiu metu turėjome daugybę rezultatų savo bazėje, bet interneto tinklapyje nebuvo sutvarkytas jų paskelbimas. Manau, kad ypatingos žalos tai nepadarė. Kai vėliau, apie 22 valandą 30 minučių, paskelbėme internete, tai jau buvo 500 apylinkių rinkimų rezultatai. Anksčiau tokiu metu turėdavome tik pusantro šimto apylinkių rezultatus. 3 valandą turėjome faktiškai visas apylinkes.
Rinkimuose pasirodė, kad ir komisijos nariai daro klaidų. Pavargę buvo ir, užuot nurodę biuletenių skaičių, įvedė biuletenio šaknelės numerį. Vėliau reikėjo atitaisyti, ir viskas buvo sutvarkyta.
- Jei nebepaskirs VRK vadovu, ką planuojate veikti?