Tarp jų buvo ir Vytautas Šustauskas. Jis laikė plakatą su užrašu: „Korumpuoti LT valdžiažmogiai, jei nebijote Dievo, bijokite nors Putino... (ir „vatnikų“...)“.
Teisėtas piketas surengtas priešais Klaipėdos apygardos teismo pastatą – čia pradėta nagrinėti tautinės ir socialistinės revoliucijos šaukliais save įvardijančių, antivalstybine veikla kaltinamų asmenų baudžiamoji byla.
Prie teismo durų budėjo ir policijos pareigūnai, tačiau jų pagalbos neprireikė – viskas vyko gana ramiai.
Į kaltinamųjų suolą sėdo 58 metų Šiaulių rajono gyventojas Žilvinas Razminas, 44 metų kaunietis Giedrius Grabauskas ir 48 metų Olegas Titorenka, gyvenantis Šilutės rajone.
Jiems pateikti kaltinimai dėl antikonstitucinių grupių ar organizacijų kūrimo ir veiklos, viešų raginimų smurtu pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą, kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę.
Po piketo kaltinamieji su daugiau kaip dvidešimčia palaikančiųjų susirinko teismo salėje.
Nė vienas iš trijų kaltės nepripažįsta.
O.Titorenka, kuris kaltinamas spausdinęs proklamacijas ir jas laikęs savo namuose, išvis atsisakė kalbėti.
„Nesuprantu, kas čia vyksta, kažkoks absurdas, neturiu ką pasakyti. Reikia paklausyti liudininkų, kad kažką suprasčiau“, – rusiškai kalbėjo O.Titorenka. Jam viską verčia vertėja.
Daugiausia kaltinimų teko Ž.Razminui.
Jis atsisakė valstybės skirto advokato, nes pats sugeba apsiginti.
Prieš teismo posėdį pašnekintas žurnalistų Ž.Razminas rėžė ugningą kalbą.
„Tai, ką aš padariau neva blogo – išleidau šituos lapelius, sukūriau juos. Aš gi ne griovėjas, aš dalyvavau pirmose kovose dėl Lietuvos nepriklausomybės tikėdamasis, kad išsivadavus iš Tarybų Sąjungos, kurią laikėme baisia okupacija, būsime savarankiški ir galėsime normaliai gyventi, o ką gavome? Buvome apgauti“, – kalbėjo Ž.Razminas.
Jis teigė, kad referendumas dėl stojimo į Europos Sąjungą buvo suklastotas,
o 2014 metais Lietuva faktiškai okupuota įvedus pirmąją NATO kariuomenės dalinį.
Visus kaltinimus jis atmetė – „tai laužta iš piršto“.
Ž.Razminas tikino niekada neraginęs jėga ar ginklu versti dabartinės santvarkos.
„Aš niekada nepažeidžiau Konstitucijos, viską dariau teisiniais būdais, pagal įstatymus. Atkreipiau dėmesį, kad Lietuva – okupuotas kraštas, kviečiau burtis į nesmurtinio pasipriešinimo grupes prieš okupantus. Šitą santvarką reikia nuversti parlamentiniu ar pilietinio nepaklusnumo keliu. Apie kokį nors ginklų panaudojimą ar terorizmą nebuvo nė kalbos. Mano žodis ir lapelis – nešaunamas ginklas“, – teisme kalbėjo Ž.Razminas.
G.Grabauskas teigė, kad visa byla – politizuota, nukreipta prieš žmonių įsitikinimus.
Jo namuose per kratą rastus kelis vadinamuosius proklamacinius lapelius jis vertina kaip bet kokią informacinę medžiagą, su kuria turi teisę susipažinti.
Šių vyrų veikla buvo susidomėta prieš trejus metus. Tada Vilniuje, Panevėžyje, Radviliškyje ir kituose Lietuvos miestuose buvo pradėtos platinti proklamacijos, kuriose raginta „kovoti už tautinę ir socialistinę revoliuciją“, teigta, kad Lietuva yra JAV kolonija, Lietuvos stojimas į ES esą buvo suklastotas, todėl reikia išstoti ir iš ES, ir iš NATO.
Pradėjus aiškintis, kas šias proklamacijas platina, teisėsaugininkai pasibeldė į devynių asmenų namus ir juose atliko kratas. Dėl daugybės ikiteisminio tyrimo metu surinktos medžiagos ir paskirtų ekspertizių ikiteisminis tyrimas užtruko ir tik šiais metais prokurorai nusprendė, kad į teismą dėl antivalstybinės veiklos turi keliauti trys asmenys.
Ž.Razminui pareikšti kaltinimai dėl nesantaikos kurstymo, antikonstitucinių grupių kūrimo ir dalyvavimo jų veikloje bei viešų raginimų smurtu pažeisti Lietuvos suverenitetą.
Už tai gresia laisvės atėmimas iki 10 metų.
Už grotų gali atsidurti ir O.Titorenka. Jo namuose per kratas ne tik rasta Lietuvą juodinančios literatūros. Virtuvėje ant spintelės gulėjo šaunamasis ginklas su šoviniais. Jam laikyti O.Titorenka leidimo neturėjo, todėl gali netekti laisvės penkeriems metams.
Lengviausi kaltinimai pateikti G.Grabauskui.
Ketvirto šios kompanijos dalyvio Vaido Lekstučio atžvilgiu byla buvo išskirta ir jau išnagrinėta Klaipėdos apylinkės teisme. Šių metų kovo 6 dieną V.Lekstutis buvo pripažintas kaltu dėl neapykantos skatinimo ir tam tikros žmonių grupės diskriminavimo ir nuteistas vienų metų laisvės apribojimo bausme, taip pat jam skirta 100 valandų neatlygintino darbo sveikatos priežiūros, globos ar nevyriausybinėse įstaigose. V.Lekstutis su tokia bausme nesutiko ir nuosprendį apskundė.