„Kalbame apie gamtos saugojimą, o čia tiek popieriaus lapų verčiame makulatūra, kuri nukeliauja į sąvartyną“, – stebėjosi šią savaitę be bilieto važiuojanti autobusu antrą kartą pagauta vilnietė Agnė.
Nusivedę į raudoną mikroautobusą kontrolieriai abu kartus administracinio teisės pažeidimo protokolus išspausdino spausdintuvu.
Abu protokolai buvo ant specialaus spausdintuvams skirto popieriaus, kuriame dažai po kiek laiko išnyksta. „Galbūt to ir siekia kontrolieriai?“ – klausė Agnė, prisiminusi, kad anksčiau bilietų tikrintojai protokolus rašydavo ranka.
Pamatavusi abu protokolus Agnė nustebo: šią savaitę rašytas protokolas buvo nuo juosmens iki pėdos – beveik metro ilgio.
Pirmą kartą mergina kontrolieriams įkliuvo praėjusių metų lapkričio 8-ąją. Važiuodama 1G maršruto autobusu ji pateikė negaliojantį elektroninį bilietą. Agnė dėl pažeidimo nesiginčijo, tad kontrolierius Artūras Chilobokovas jai skyrė 8 eurų baudą.
Kai balandžio 18-ąją važiuodama 50-ojo maršruto autobusu Agnė kontrolieriui Artiomui Rožkovui pateikė nepapildytą elektroninį bilietą, jis jai skyrė jau 16 eurų baudą.
Jis surašė jau ne pažeidimo, o administracinio nusižengimo protokolą.
Antrame protokolo lape buvo išspausdintas nutarimas administracinio nusižengimo byloje, kuriame iš pirmojo lapo žodis žodin perrašyta pažeidimo esmė, vėl išvardijami nusižengėlio asmens duomenys.
Taip pat nurodomos atsakomybę sunkinančios ir lengvinančios aplinkybės. O trečiame lape išvardijamos bankų sąskaitos baudai sumokėti, taip pat mokėjimo taisyklės.
* * *
„Susisiekimo paslaugų“ atstovas Tomas Šiuškus.
- Viešojo transporto kontrolieriai pažeidėjams pateikia spausdintuvu išspausdintus protokolus. Kodėl jie tokie ilgi?
- SĮ „Susisiekimo paslaugos“ yra prisijungusi prie Administracinių nusižengimų protokolų registro (iki 2016 m. pabaigos – Administracinių teisės pažeidimų protokolų registro), kuriuo naudojasi ir kitos institucijos, įgaliotos surašyti tokio pobūdžio protokolus, pvz., Lietuvos policija. Administracinių nusižengimų protokolų formos yra patvirtintos LR Vyriausybės 2015–06–22 nutarimu Nr. 640. Visi protokolai yra pildomi pagal patvirtintų taisyklių aktualią redakciją ir tik pagal šiame nutarime nurodytas protokolų formas. Vienas administracinių nusižengimų protokolas daromas dviem kopijomis: viena kopija įteikiama važiavusiajam be bilieto, o kita kopija lieka SĮ „Susisiekimo paslaugos“.
- Kiek tokių protokolų išrašoma per mėnesį?
– Per 2016 m. iš viso surašyti 65847 administracinių teisės pažeidimų protokolai. Be bilieto viešajame transporte važiuojančiųjų skaičius pamėnesiui nėra pastovus – jis yra kintamas, priklausomai nuo sezoniškumo. Vasarą, kai keleivių viešajame transporte yra mažiau, mažiau sulaikoma ir važiuojančiųjų be bilieto, o rudeniop jų skaičius išauga. Atitinkamai svyruoja ir surašomų protokolų skaičius.
- Kiek „Susisiekimo paslaugos“ sunaudoja popieriaus spausdintuvams?
– Viešojo transporto kontrolieriai naudoja faksimilinį popierių, kuris skiriasi nuo įprasto popieriaus, naudojamo biuruose, ir toks popierius matuojamas rulonais. Tokį pat popierių naudoja ir policijos pareigūnai. Tačiau, jeigu paverstume faksimilinio popieriaus rulonus į standartinius, A4 formato popieriaus lapus, tuomet per metus būtų sunaudojama apytikriai 131,6 tūkst. lapų popieriaus. Visi administracinių nusižengimų protokolai turi būti surašomi vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodekso 596 straipsnyje ir XXXI skyriuje įtvirtintomis taisyklėmis ir pildomi pagal LR Vyriausybės 2015–06–22 nutarimu Nr. 640 patvirtintų taisyklių aktualią redakciją.