Balandžio 28-ąją Vyriausybės sudaryta darbo grupė turi paskelbti savo išvadas dėl aukštojo mokslo reformos Lietuvoje. Tikimasi, kad paaiškės, kurie universitetai bus sujungiami ir kiek jų turės likti.
„Balandžio 28-oji yra svarbus etapas aukštojo mokslo pertvarkoje, bet neesminis. Balsuoti dėl to turės Seimas. Kviečiu visus nepergyventi“, – sakė parlamentaras, Seimo Šiaulių parlamentinės grupės narys Arūnas Gumuliauskas.
Aukštoji mokykla regione reikalinga
Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis trečiadienį Seime pabrėžė, kad universiteto buvimas šiame regione yra svarbus veiksnys stiprinant regiono intelektinį potencialą, tačiau taip pat prisideda ir prie kitų svarbių veiklų.
„Šiais laikais universitetai tapo tokiais ekonominės veiklos institutais. Tai visagalė ekonomika, kuri įsigali mūsų mąstyme, truputį veikia pačių institutų veiklą. Mes nebegalime atsidėti vien tik studijų ir mokslinės veiklos procesams, turime rūpintis ir infrastruktūros išlaikymu ir kitais dalykais“, – kalbėjo D.Jurgaitis.
Jo teigimu, paskutiniai metai rodo, kad Šiaulių universitetas sėkmingai vykdo 2016 metais patvirtintą universitetų 2016-2020 metų strateginį planą.
„Visi procesai kontroliuojami, mes kas ketvirtį skaičiuojame, kaip vykdome strateginį planą ir turime sukūrę savo 52 kriterijų sistemą, kuri rodo į ką mums reaguoti labiau, kurias sritis paskatinti, kur galima mažiau dėmesio skirti ir pan.“, – teigė Šiaulių universiteto rektorius.
D.Jurgaitis sakė tikintis, kad universitetas Šiauliuose liks, nes jis reikalingas ne tik smulkiam ir vidutiniam verslui, kurio regione gausu, bet ir visuomenei, kuri, pasak jo, universiteto išlikimą Šiauliuose palaiko.
Išsilavinimas reikalingas visai Lietuvai
Parlamentaras Valerij Simulik taip pat teigė, kad aukštoji mokykla Šiauliuose yra būtina ir pakvietė kolegas Seimo narius atsakyti į klausimą: „Ar Lietuva yra Vilnius, ar Lietuva yra visa Lietuva?“
Jis taip pat paleido kritikos strėles į Švietimo ir mokslo ministerija, sakydamas, kad nėra priimtina dar nepriėmus sprendimų skelbti vertinimus, ką, jo teigimu, darė ministrė Jurgita Petrauskienė, teigdama, kad Šiaulių universitetas bus uždarytas.
„Jeigu universitetai būtų pavaldus Vyriausybei, mes ko gero, šiandien čia nesėdėtumėme ir nekalbėtumėme. Esu įsitikinęs, kad Seimo nariai, svarstydami klausimus dėl aukštųjų mokyklų apjungimo, turės omenyje pirmiausia žmones, gyventojus ir jų gerovę. Jeigu mes norime, kad visos Lietuvos teritorijoje gyventų žmonės ir turėtų galimybę mokytis, kurti šeimas, balsuojant bus patvirtinta, kad universitetai regionuose liks“, – sakė Šiaulių universiteto tarybos narys Rimvydas Vaštakas.
Jis teigė, kad kol kas nėra aišku, koks universitetų jungimo tikslas. R.Vaštakas teigė, kad skaičius neturi būti lemiamas veiksnys, sprendžiant regioninių aukštųjų mokyklų likimą.
„Gali būti vienas universitetas ir labai blogas. Gali būti 20 universitetų ir jie geri, ypač jei konkuruoja tarpusavyje. Kas bus Šiaulių regione, jei ten bus padarytas fakultetas?“ – kalbėjo R.Vaštakas.