„Šitą spaudos konferenciją galima pavadinti „Rasa Kazėnienė buvo teisi“, – sakė Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė.
Būtent dėl R.Kazėnienės, kuri yra Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterinės apskaitos skyriaus viršininkė, pareiškimų ir buvo pradėti patikrinimai Kalėjimų departamente ir Kauno tardymo izoliatoriuje.
Pažeidimai – šiurkštūs
„Komisija nustatė šiurkščius Živilės Mikėnaitės ir Edvardo Kviatkausko tarnybinius nusižengimus, išvadoje pažymima, kad jų padaryti pažeidimai yra susiję su svarbiomis įstaigos veiklos sritimis: viešaisiais pirkimais, valstybės lėšų naudojimų ir viena esminių įstaigos funkcijų – tinkamu vadovavimu ir viešųjų finansų rizikos valdymu“, – kalbėjo ministrė M.Vainiutė.
Pasak jos, komisija konstatavo, kad Ž.Mikėnaitė ir E.Kviatkauskas nevykdė arba netinkamai vykdė savo pareigas viešų ir privačių interesų derinimo, viešųjų pirkimų, valstybės asignavimo naudojimu, įstaigos vidaus kontrolės sistemos sukūrimo, personalo valdymo srityse.
„Komisijos vertinimu, valstybė patyrė didelės turtinės ir neturtinės žalos, kuri tikimės, kad bus įvertinta baudžiamojo proceso metu. Visa su šiuo tyrimu susijusi medžiaga bus perduota Generalinei prokuratūrai, Specialiųjų tyrimų tarnybai ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai“, – sakė M.Vainiutė.
E.Kviatkauskui skirta griežčiausia tarnybinė nuobauda – atleidimas iš pareigų. Įsakymą atleisti ministrė pasirašė trečiadienį. Ž.Mikėnaitė jau seniau iš pareigų pasitraukė pati.
Jei nebūtų pasitraukusi, jai būtų pritaikyta tokia pati nuobauda. Toliau savo tyrimus atlieka Valstybės kontrolė, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra.
„Norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad komisija ne tik konstatavo pažeidimus, bet pateikė Kalėjimų departamentui rekomendacijas kaip pašalinti tarnybinius nusižengimus lėmusias priežastis ir sukeltus padarinius. Iki liepos 1-os dienos ministerija turi būti informuota, kaip vykdomos tos rekomendacijos“, – teigė ministrė.
Pažeidimai – sisteminiai ir nuolatiniai
Kauno tardymo izoliatoriaus
vykdyti pirkimai dirbtinai skaidyti siekiant tartis tik su vienu
pasirinktu tiekėju, dalis prekių ir paslaugų pirktos dviguba kaina,
nei numatyta sutartyse, o kai kuriuos pirkimus nuolat laimėdavo su
izoliatoriaus darbuotojais susijusios įmonės, nustatė tyrimą
atlikusi Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).
Dvejų pastarųjų metų pirkimus tikrinusi VPT maitinimo
paslaugų sutartį Kauno tardymo izoliatoriui nurodė nutraukti.
Tarnybos vertinimu, šioje įkalinimo įstaigoje turi būti atliktas
išsamus ūkinės – finansinės veiklos patikrinimas ir nepriklausomas
veiklos auditas, nes nustatyti pažeidimai – sisteminiai ir
nuolatiniai.
„Tikrinimo rezultatai atskleidė perkančiojoje organizacijoje
esančius sisteminius ir nuolatinius viešųjų pirkimų organizavimo,
vykdymo tvarkos ir veiklos trūkumus ir pažeidimus, nepakankamą
viešųjų pirkimų ir sudarytų viešojo pirkimo-pardavimo sutarčių
vykdymo priežiūrą bei vidinę kontrolę“, – rašoma VPT interneto
puslapyje trečiadienį paskelbtoje patikrinimo išvadoje.
Visiška betvarkė ir chaosas
Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė D.Vilytė sakė, kad jos vadovaujama tarnyba tyrimo metu susikoncentravo ties perkančios organizacijos, tai yra, Kauno tardymo izoliatoriaus, dokumentų atliekant viešuosius pirkimus, įvertinimu.
Tikrino ir kaip perkančioji organizacija skelbė apie vykdomus viešuosius pirkimus, kaip jie buvo planuojami, tikrino 2015-2016 metų mažos vertės pirkimus.
„Jei paprastai pasakyti, tai netvarka, chaosas, betvarkė, apsileidimas – visi šie žodžiai tiktų apibūdinti perkančios organizacijos viešųjų pirkimų procedūrų vykdymą bei sutarčių kontrolę“, – sakė D.Vilytė
D.Vilytė teigė, kad apibendrinus tyrimo išvadas matyti, kad planavimo procesas tardymo izoliatoriuje visiškai neveikė, pirkimų dokumentai buvo klaidinantys, perkamų priemonių techniniai parametrai buvo visiškai neaiškūs, tiekėjai buvo klaidinami, buvo pažeidžiamas lygiateisiškumo principas.
„Planavimas yra praktiškai nevykdomas. Jeigu perkančioji organizacija susiplanuoja metų pradžioje kažkokį skaičių pirkimų, tai po to per metus jie ženkliai pasikeičia. Kai kuriais atvejais 2015-ais metais kito 56 proc., 2016 metais 60 proc.
Jie net nesistengia informuoti apie visus vykdomus pirkimus, kitaip tariant, verslas, rinka negali sužinoti ką Kauno tardymo izoliatoriaus ketina pirkti per metus ir dalyvauti pirkimuose“, – kalbėjo D.Vilytė.
Kalbėdama apie pažeidimus, VPT vadovė sakė, kad nėra aiškaus nuteistųjų skaičiaus, nenustatytos ribos: „Yra nustatytas įkainis dienos maitinimui, bet tą pačią dieną pusryčius, pietus ir vakarienę valgydavo skirtingas nuteistųjų skaičius. Kitaip tariant, neracionaliai buvo naudojamos valstybės lėšos.“
Pasak D.Vilytės, skelbiant konkursą dėl komunalinių atliekų išvežimo paslaugų, iš pradžių buvo sprendimas siūlymus pateikti aštuoniems tiekėjams, tačiau dėl nepaaiškinamų priežasčių, buvo išsiųsti pasiūlymai tik trims tiekėjams.
„Neaiškūs yra įkainiai nustatyti už šiukšlių išvežimą. Už papildomą šiukšlių išvežimą nustatomą, kad galima taikyti papildomą įkainį, bet neaišku, kaip jis matuojamas“, – sakė D.Vilytė.
Ji teigė, kad per keletą pirkimų atsikartoja ta pati bėda – nešališkumo ignoravimas. Pirkimų komisijos nariai, kurie buvo įsitraukę į pirkimų procesą, yra susiję su tiekėjais ir turi akcijų vienose ar kitose įmonėse.
„Dar viena atsikartojanti bėda, kad buvo siūloma dalyvauti verslui, kuris savo veikloje nėra numatęs tų veiklų, kurios yra perkamos. Tarkime perkant santechnikos prekes, apklausa buvo atliekama tarp įmonių, kurios užsiima priešgaisrine apsauga.
Pavyzdžiui, tokia įmonė „Arvita“, tai jos pagrindinė veikla yra apsaugos sistemos patalpose, tuo tarpu iš jos buvo perkamos santechnikos prekės. Kita įmonė „Lantana“, kurios pagrindinė veikla apsaugos sistemos, darbo sauga“, – pasakojo D.Vilytė.
Kai kurios įmonės kandidatuodamos teikti paslaugas jau turėjo bankrutavusios įmonės statusus. Tą sužinoti buvo galima iš viešai prieinamų dokumentų.
Padaryta ir kitokių pažeidimų
Komisijai, kuri atliko tyrimą, vadovavusi Teisingumo ministerijos Administracinės ir baudžiamosios justicijos departamento direktorė Simona Mesonienė sakė, kad vienas iš įdomiausių momentų, paaiškėjusių tyrimo metu, tai kad ilgus metus aplink Kauno tardymo izoliatorių egzistavo „satelitinių įmonių tinklas“, 100 proc. pajamų gavęs būtent iš tardymo izoliatoriaus.
„Tai įmonės, susijusios su tardymo izoliatoriaus darbuotojais. Įmonių vienintelis užsakovas ir buvo Kauno tardymo izoliatorius. Iš jo įmonės turėjo 100 proc. pajamų“, – sakė S.Mesonienė.
Tyrimo metu buvo nustatyta ir pažeidimų, nesusijusių su viešaisiais pirkimais, t. y. netinkamas personalo valdymas, artimų žmonių priėmimas į darbą ir jiems mokami nepagrįstai dideli priedai, kai tuo tarpu kitiems darbuotojams atlyginimai buvo mažinami, taip pat nustatytas netinkamas elgesys su darbuotojais. Komisijos tyrimo išvados sudaro net 80 lapų.