ISIS – vadinamą „Islamo valstybę“ – remiantis 25-erių vyras rugpjūtį sulaikytas šalia Vilniaus geležinkelio stoties esančiame Naujininkų mikrorajone, garsėjančiame narkomanų kaimynyste. Čečėnas sulaikytas ne dėl radikaliojo islamizmo, o dėl įtarimų platinus heroiną.
Sulaikomas jis peiliu priešinosi pareigūnams.
Apie laikomą už grotų čečėną VSD nei prokurorai nekalba. Bet prieglobstis Lietuvoje jam vis dar galioja.
„Turi būti pakankamai rimti signalai, kad Saugumo departamentas galėtų konstatuoti, jog jis kelia grėsmę. Jeigu tik skaito knygas, domisi, (negali išvaryti). Nes pagal įstatymą panaikinti prieglobstį galima tik kilus rimtai realiai grėsmei valstybės saugumui“, – aiškino Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.
Tačiau Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas nepritarė tokiam požiūriui. Jis pažymėjo, kad ir anksčiau būta atvejų, kai leidimas gyventi Lietuvoje suteikiamas pavojingiems asmenims, tačiau įžvelgė teigiamų pokyčių.
„Manęs ir Seimo daugumos apskritai netenkina, kaip iki šiol buvo vykdoma migracijos politika. Mes turėjom ne tik Čečėnijos atvejį, bet ir pavyzdžių, kada Rusijos nusikalstamo pasaulio atstovai gaudavo leidimus gyventi. Migracijos departamente buvo padaryti valymai ir galvoju, kad šiandien mes esame žymiai saugesni, nei buvome prieš keletą metų“, – kalbėjo V.Bakas.
Pernai žvalgyba stebėjo 70 radikalių islamo pažiūrų Lietuvos piliečių ir čia gyvenančių užsieniečių, kurie gali kelti terorizmo grėsmę. Sulaikytas čečėnas priskiriamas rizikingiausiai grupei.
Šaltinių duomenimis, šiemet Lietuvoje islamizmo rėmėjų gali būti sulaikyta ir daugiau.
„Situacija iš tikrųjų keičiasi. Nesakyčiau, kad tų asmenų daugėja – tas skaičius pakankamai mažas. Bet kaip rodo europiniai pavyzdžiai, žmonės, pradeda vykdyti pavienius teroro aktus, tad pavojai nemažėja“, – įspėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas.
Islamo ekspertas Egdūnas Račius teigė, jog radikalios idėjos dažniausiai paveikia pažeidžiamiausius žmones.
„Kalbam apie žmones, kurie pažeidžiami, patyrę praradimus. Tie žmonės jie yra rizikos zonoje. Ir jiems nebūtina labai domėtis. Jie gali (prisijungti) labai atsitiktinai. Mes turėjom teismo procesą vienos merginos, kuri, atrodo, nelabai kažkuo domėjosi, bet, aplinkybėms susiklosčius, vos netapo labiau teroro auka nei teroriste.“
E.Račius turėjo omenyje klaipėdietę Eglę Kusaitę, kuri buvo sulaikyta prieš daugiau nei septynerius metus įtarus, kad ketino susisprogdinti Maskvoje. Nors Apygardos teismas ją buvo pripažinęs kalta, vėliau su musulmonais radikalais bendravusi mergina išteisinta.
Buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus taip pat mano, kad radikaliojo islamizmo rėmėjų gali daugėti, nes daugėja terorizmo atvejų. O Lietuva – tranzitinė šalis.
„Gali daugėti, nes iš Artimųjų Rytų ta banga grįžta. Čia jau faktas. Kokiais kanalais ir kiek jų bus, sunku pasakyti. Tarp migrantų ir pabėgėlių yra užverbuotų žmonių. Ir ypatingas dėmesys turi būti sutelktas į informacijos dalijimąsi.
Nebūtinai jie ką nors planuoja čia – Lietuvoje. Bet jie yra pavojingi“, – atkreipė dėmesį M.Laurinkus.
VSD ataskaitoje skelbiama, kad pernai Graikijoje ir Turkijoje, apklausus 74 pabėgėlius iš Irako ir Sirijos, nustatyti 9 asmenys, kurių buvimas Lietuvoje keltų grėsmę saugumui. Dėl to čia jie neperkelti.