Tyrimo išvada: prokurorės veiksmai keturmečio iš Kėdainių mirčiai įtakos neturėjo

2017 m. kovo 15 d. 12:54
Trečiadienį Seime pristatytos policijos ir prokuratūros vidinių tyrimų išvados dėl Kėdainiuose motinos ir patėvio smurtą patyrusio, o vėliau mirusio ketverių metų berniuko. Nors Savižudybių ir smurto prevencijos komisija šių išvadų pageidavo kone prieš mėnesį, jos pateiktos tik dabar.
Daugiau nuotraukų (1)
Nustatė prokurorės veiklos pažeidimų
Generalinės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Arūnas Meška, kuris vadovavo tyrimui dėl Kėdainių prokurorės veiksmų, pristatė tyrimo išvadas.
Tyrimas atliktas siekiant išsiaiškinti, ar prokurorė tinkamai atliko savo darbą, kai buvo nutrauktas pirmasis ikiteisminis tyrimas dėl smurto prieš ketverių metų berniuką. Naujienų portalas lrytas.lt primena, kad 2016-ųjų lapkritį buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kai ketverių metų berniuko auklėtoja darželyje pastebėjo ant vaiko kūnelio smurto žymes, o pats vaikas pasakė, kad „jį mušė Gedas (Gediminas Kontenis, įtariamas keturmečio nužudymu. – Aut.)“.
„Komisija darbą baigė kovo 13 dieną. Ji vienbalsiai priėjo prie išvados, kad prokurorė, tiesiogiai prižiūrėjusi šį tyrimą, padarė tarnybinį nusižengimą, ir pasiūlė generaliniam prokurorui skirti jai papeikimą.
Mes nustatėme, kad prokurorė, nerūpestingai pasitikėdama pareigūno savarankiškumu ir kvalifikacija, skyrė nepakankamą dėmesį šio ikiteisminio tyrimo priežiūrai, todėl vaiko teisės nebuvo užtikrintos, kaip to reikalauja tiek Lietuvos, tiek tarptautiniai dokumentai, ir būtent todėl padarė tarnybinį nusižengimą“, – Seime kalbėjo A.Meška.
Pasak jo, pagrindinis prokurorės nusižengimas buvo tai, kad ikiteisminio tyrimo metu jis nebuvo išklausytas ir tinkamai atstovaujamas. Atliekant ikiteisminį tyrimą vaikas nebuvo tinkamai apklaustas, o šalia jo visada buvo motina, kuri negalėjo tinkamai atstovauti savo vaikui, nes pati galėjo prisidėti prie smurto prieš jį.
Taip pat fiksuoti ir mažesni prokurorės pažeidimai, kaip vienpusiškai atliktas tyrimas, nebandant tirti kitų galimo nusikaltimo versijų ir patikint tik tėvų išdėstyta versija, kad vaikas sumušimus patyrė krisdamas nuo laiptų. Be to, nebuvo apklausta dalis liudytojų, figūruojančių byloje.
Prokurorės veiksmai įtakos vaiko mirčiai neturėjo
Parlamentarams ir kitiems Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdyje dalyvavusiems asmenims A.Meška teigė, kad tyrimo komisija neįžvelgė prokurorės veiksmų ryšio su vėliau kilusiomis tragiškomis pasekmėmis, tai yra itin sunkiu vaiko sumušimu, pasibaigusiu jo mirtimi.
Tokia tyrimo komisijos pirmininko pasakyta išvada papiktino Seimo narę, Vaiko teisių apsaugos įstatymo priėmimo iniciatorę Dovilę Šakalienę.
„Prokurorė buvo būtent tas žmogus, kuris kontroliavo tyrimą, ir dėl to, kad ji nerūpestingai pasitikėjo tyrimą atlikusiu pareigūnu, iš esmės nebuvo užkirstas kelias vėlesniam nusikaltimui“, – sakė D.Šakalienė.
Ji pabrėžė, jog buvo fiksuota informacija, kad vaikas patiria smurtą ir kad berniukas konkrečiai nurodė, kas prieš jį smurtauja, tačiau nebuvo imtasi tinkamų veiksmų tolesniam smurtavimui prieš vaiką sustabdyti.
Tuo metu A.Meška atsakė, kad prokuratūra „negali burti iš tirščių“: „Mes vertiname visas aplinkybes ir šiuo atveju, netgi atlikus tuos veiksmus, kurie nurodyti kaip trūkumai, galutinis rezultatas galėjo ir nepasikeisti. Čia jau būtų būrimas iš kavos tirščių. Akivaizdžių požymių, kad kažkas būtų lėmę ateities smurto protrūkius, toje medžiagoje nebuvo.“
Generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas kaltės šešėlį metė ir ant Kėdainių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus. Pasak jo, šio skyriaus specialistai taip pat žinojo apie galimą smurtą šeimoje, o nutrauktas ikiteisminis tyrimas nebuvo priežastis nustoti teikti pagalbą šeimai.
„Matau šitų trijų komisijos narių pakankamai atsakingai atliktą darbą ir tikrai aiškiai išvardyti dalykai, kurie nebuvo padaryti arba buvo padaryti netinkamai, tik išvada, kuri buvo pateikta aiškiai įvardijus ir nustačius aplinkybes, man kelia labai rimtą susirūpinimą.
Jeigu mes, tarkime, operuojame apendiksą ir, tarkime, truputį neprapjauta, truputį purvinu peiliu, gal truputį neužsiūta ir tada sakyti, kad nematoma ryšio dėl to, kaip atlikta operacija, ir to, kad pacientas numirė, tai tikrai yra arba dangstymas, arba nesuvokimas, kokia yra prokuroro funkcija“, – kalbėjo D.Šakalienė.
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis Generalinės prokuratūros atstovų klausė, ar, jų nuomone, prokurorei skirta nuobauda – papeikimas yra pakankama.
Ž.Radišauskas teigė, kad dėl nuobaudos sutarė ir tyrimą atlikusi trijų prokurorų komisija, ir generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.
„Manome, kad nuobauda tokia parinkta adekvačiai, įvertinus visas aplinkybes“, – sakė Ž.Radišauskas. Pasak A.Meškos, prokurorė charakterizuojama išimtinai teigiamai. Tai taip pat turėjo įtakos sprendimui dėl jai skiriamos nuobaudos.
SmurtasVaikaiKėdainiai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.