Dizaineris Seime paaiškino, kad vaikams kitąmet numatoma dovanoti ne tradicinius tautinius kostiumus, o stilizuotus drabužius.
Vaikų kostiumai – trijų dalių
Seime sutiktas J.Statkevičius priminė, kad tautinio kostiumo medžiagos šiuo metu yra labai brangios. Jis dar neturi eskizų popieriuje, tačiau jie jau yra jo galvoje.
Kostiumai bus sudaryti iš trijų dalių ir mergaitėms, ir berniukams: sijonas arba kelnės, liemenė ir marškinėliai.
„Mes drabužyje turime turėti lietuvišką kvapą, o tokio amžiaus vaikui kaip dovana per šventę... Jis gali būti aprengtas gražiais marškinėliais, jam patogiomis kelnėmis su kokia nors liaudiška detale, tai, man atrodo, bus pakankamas dalykas. Svarbu, kad būtų patogu, lengvai skalbiama, nešiojama“, – prieš savo pranešimą Seime kalbėjo J.Statkevičius.
Pasak jo, tautinis kostiumas yra iš šiurkščių medžiagų. „Penkerių ar kiek ten metų ikimokyklinio amžiaus vaikas turi jausti patogumą. Tai pats judriausias amžius, ir rūbai turi būti minkšti. Be to, kuri mama jau dabar labai moka lyginti, man pasakykite“, – sakė pašnekovas.
Pasak J.Statkevičiaus, nereikėtų svajoti apie tautinį kostiumą už 20 eurų. „Už 20 eurų jūs bandelę su kompotu suvalgysite mūsų šalyje. Už 20 eurų dar reikia gerai pasukti galvą, kad padarytum kostiumus“, – teigė jis.
Paklausus, ar pavyks už tokią sumą aprengti vaikus: „Aišku pavyks, aš profesionalas“, – pasitikėjimo neslėpė dizaineris. Į pastabą, kad vaikai greitai išauga drabužius, dizaineris atsakė šmaikščiai, kad tai yra paskatinimas Lietuvoje susilaukti daugiau vaikų, nes vienas išaugs, tai būtų jau kitam.
Dizaineris kalbėjo, kad ikimokyklinukams reikėtų daugiau palakstyti lauke ir pasimokyti. „Kaip kažkas čia postringavo, kad vaikams reikėtų padovanoti po kompiuterį, tie, kas turi pinigų, gali padovanoti Lietuvos vaikams po kompiuterį, o Ramūnas nori padovanoti po kostiumą.
Manau, kad tai vienintelis dalykas, pagal kurį mes galime atskirti savo lietuvišką identitetą. Gatvėje matome su indišku šaliku, su kinietiška pižama, bet pasaulyje niekur nemačiau su lietuvišku drabužiu“, – kalbėjo J.Statkevičius.
Apie G.Kildišienės paltą
Atvirai apie tautinius ir stilizuotus kostiumus kalbėjęs dizaineris, paklaustas apie G.Kildišienės drabužius ir kaip ją puošia, vengė atsakymų.
„Kodėl jums turiu sakyti, nes jūs ir taip jau audžiat ištisai. Klientas yra šventes dalykas. Aš ne teisme, aš Seime“, – sakė pašnekovas.
Dizaineris aiškino, kad jo klientai yra ir ponia Greta, ir Ramūnas Karbauskis. Tačiau mados guru neatsakė į klausimą, kuris iš jų pirko jo kurtus drabužius, kuriais puošėsi G.Kildišienė.
Ar tas paltas kainavo kelis tūkstančius eurų: „Tikrai ne“, – lakoniškai atsakė dizaineris, tačiau nesutiko atskleisti tikslios jo kainos.
Pasiteiravus, ar G.Kildišienė savo paltą nusprendė įsigyti susitikimų dėl tautinių kostiumų ikimokyklinukams metu, J.Statkevičius atsakė lakoniškai: „Gal jūs nevelkite manęs į šitas istorijas.“
Stilizuotus kostiumus dovanos kitais metais
„Valstiečių“ lyderis R.Karbauskis yra iškėlęs idėją kitąmet Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį visiems Lietuvos vaikams iki septynerių metų padovanoti po stilizuotą kostiumą.
Tačiau, anot politiko, jo vizijoje kostiumas kiek kitoks, nei daugelis įsivaizduoja, – tai XXI amžiui skirtas drabužis.
Juozas Statkevičius jau pasiryžęs prie to prisidėti ir pažadėjo artimiausiu metu eskizų pavidalu pateikti tokio kostiumo viziją. Drabužių kūrėjas tvirtino, jog svarbiausia, kad stilizuotais kostiumais aprengti vaikai jaustųsi patogiai ir neatrodytų vienodai.
Sumanymas maždaug 150 tūkst. ikimokyklinukų padovanoti po stilizuotą kostiumą galėtų atsieiti apie 3 mln. eurų.