Vilnietė išgelbėjo alkoholiu ir narkotikais apnuodytą kūdikį: jis pasikeitė neatpažįstamai

2017 m. vasario 9 d. 18:33
Vilnietė Aušra Černiauskienė papasakojo sukrečiančią istoriją. Moteris priglaudė du našlaičius kūdikėlius, o vieno jų būklė buvo itin sunki – trijų savaičių mažylis sirgo vaisiaus alkoholiniu sindromu, buvo kankinamas abstinencijos, krečiamas traukulių ir jam reikėjo išskirtinės priežiūros, kurią rado laikinoje šeimoje.
Daugiau nuotraukų (15)
Ligoninėje berniuką palikusi jo biologinė motina visą laiką gėrė alkoholį, o jos venomis tekėjo narkotikai. „Vaikas gimė kaip narkomanas ir jis buvo priklausomas. Reikėjo maždaug mėnesio, kad jo organizmas išsivalytų. Vaiką kankino baisūs skausmai. Matydavau, kaip išsitempia, perrenginėjant turėdavau sustoti, pakelti, jis pagaudavo mano širdies ritmą, nusiramindavo ir tik tada atsipalaiduodavo“, – skaudžiais išgyvenimais dalinosi profesionali globėja A.Černiauskienė.
Tačiau šiandien viskas yra kitaip: kūdikėliai puikiai jaučiasi, šypsosi, gerai miega naktį, valgo ir nebeserga. Jų gyvenimą neatpažįstamai pakeitė globėjos A.Černiauskienės, organizacijos „SOS vaikų kaimai“ ir kitų gerų žmonių rūpestis.
Priglaudė du kūdikius
Tapusi profesionalia globėja ir specialius kursus perėjusi A.Černiauskienė į savo šeimą priėmė globoti du kūdikius, kuriems buvo vos po tris savaites. Berniukas atkeliavo tiesiai iš ligoninės, o mergytė – iš kūdikių namų.
Berniukas gimė su vaisiaus alkoholiniu sindromu, todėl jam reikėjo išskirtinės priežiūros. „Jei jis būtų buvęs ligoninėje, tai jis būtų visą laiką suvystytas į „pagaliuką“ ir prigirdytas vaistų. Jam reikėjo skirti labai daug dėmesio“, – atviravo moteris ir pripažino, kad didžiausią nusiraminimą mažylis rasdavo tik jos glėbyje.
Globėja mažyliui atliko įvairius terapinius pratimus – nešiojo, mankštino, pliuškenosi vonelėje. „Jis šiltame vandenyje pagaliau atpalaidavo rankas, nes visą laiką būdavo įsitempęs“, – rodydama vaiko pozą kalbėjo globėja.
Sergant šiuo sindromu, kūdikiui abstinencija tęsiasi apie mėnesį. Vaikas labai kankinasi, nes laužo kaulus. Sulaukus tinkamos pagalbos, galima pasveikti, kaip ir buvo šiuo atveju. „Laiku paėmus kūdikį yra įmanoma jį išgelbėti“, – pažymėjo „SOS vaikų kaimai“ vadovė Liudovika Pakalkaitė.
A.Černiauskienė taip pat augina savo tris vaikus. Moteris teigė, kad jos vaikai yra didieji pagalbininkai ir padeda pasirūpinti kūdikėliais.
Iškeliavo į nuolatinių globėjų šeimą
Po trijų mėnesių su puse priglausta mergytė iškeliavo pas nuolatinius globėjus, o pasveikęs berniukas po pusantro mėnesio rado savo globėjus.
A.Černiauskienė teigė, kad nebuvo labai sunku atsisveikinti su kūdikiais ir juos atiduodi nuolatiniams globėjams, nes jie yra puikūs žmonės.
„Pamačiau juos ir man buvo ramu, kad tai yra ta šeima, kurioje bus gera vaikui. Labai gerai, kad nėra taip, jog ateina įtėviai ir iškart paima vaiką – jokio išplėšimo. Dvi savaites vyksta susitikimai, nes nauji tėvai pratinasi prie vaiko, o mes – prie jo išėjimo“, – kalbėjo globėja.
Nors kūdikėliai nemoka kalbėti, bet jie nuolat girdėdavo A.Černiauskienės žodžius, kad ateis jų tėvai, kad jie išvyks į naują puikią šeimą. „Į pasąmonę eina. Atvažiavo tėtis – paėmė vaiką ant rankų ir jis iškart ramus“, – prisiminė pašnekovė.
Profesionalios globėjos tikslas – padėti kuo daugiau kūdikių išeiti tą „laikinąją stotelę“. Ji siekia pasirūpina jais sunkiausiu kūdikystės momentu ir tuomet vėliau perduoti į kitų globėjų šeimą.
Moteris nenutraukia artimo ryšio su vaikučius paėmusiais globėjais ir nuolat bendrauja.
Valentino dieną vasario 14-ąją A.Černiauskienės namuose šventė, nes į jų namus atkeliauja dar vieną našlaitė – penkių su puse mėnesių mergytė. Moteris atviravo, jei kada nors pajaus, kad negali atsisveikinti su priglaustu kūdikėliu, tai bandys jį įsivaikinti.
Lietuvoje yra 17 profesionalių globėjų
Profesionali globa šiandien dar neturi teisinio reglamentavimo, o tokių globėjų Lietuvoje yra vos septyniolika. Pasak organizacijos „SOS vaikų kaimai“ vadovės L. Pakalkaitės, pradžiai jų reikėtų bent 1 tūkst., tačiau žinant, kad socialinės rizikos šeimose šiandien auga daugiau nei 20 tūkst. vaikų, ilgainiui tikriausiai nepakaktų ir jų.
Įstatymo pataisos, įteisinančios profesionalią globą Lietuvoje, gali būti priimtos jau šį pavasarį. „Šiuo metu vyksta diskusija dėl terminų ir apibrėžimų, todėl profesionalią globą įteisinančios pataisos dar nebus svarstomos neeilinėje Seimo sesijoje. Tačiau tai, jog jau šį pavasarį jos gali būti pateiktos Seimui balsuoti, yra didelė pergalė“, – „SOS vaikų kaimų“ surengtame susitikime su žurnalistais sakė L. Pakalkaitė.
Pasak jos, profesionali globa – vienintelė galimybė užtikrinti sudėtingomis sąlygomis augantiems vaikams saugią ir laimingą vaikystę. Tai, jog profesionalūs globėjai vaikus priima į savo šeimas, suteikia jiems jaukius namus, apsaugo tikrųjų tėvų globos netekusius mažylius nuo papildomos įtampos ir traumų, leidžia jiems gyventi ir vystytis pilnavertiškai.
Turi reaguoti greitai
Susitikime L. Pakalkaitė taip pat pristatė „SOS vaikų kaimų“ įgyvendinamą globos modelį, kuriuo raginamos sekti ir valstybinės institucijos. Pasak specialistės, pirmasis žingsnis, siekiant išvengti vaiko atėmimo iš šeimos, turėtų būti jo poreikių tikrinimas vos tik pastebėjus šeimos patiriamus sunkumus. Kaip sunkumus organizacijos vadovė įvardijo skyrybas, emigraciją, ekonominį nepriteklių, priklausomybės ligas, smurtą, fizinės ir psichologinės sveikatos problemas.
Svarbu ir greita reakcija, sulaukus pranešimų apie galimą pavojų vaikui pagalbos telefonu 112. Pasak L. Pakalkaitės, šiandien jau visos institucijos sutaria, jog į tokius pranešimus turi būti reaguojama per 24 valandas.
Įvertinus vaiko poreikius ir pastebėjus, jog jie nėra patenkinami, L. Pakalkaitės teigimu, turėtų suveikti pagalbos šeimai ir vaiko apsaugos mechanizmas: specialistai imtųsi prižiūrėti šeimą ir padėti jai įveikti problemas bei integruotis į visuomenę. „SOS vaikų kaimai“ šiandien taip padeda daugiau nei 300 šeimų visoje šalyje.
Tais atvejais, kai vaiko raidai, gerovei ar saugumui šeimoje kyla grėsmė, jį tenka paimti – šioje vietoje itin svarbus profesionalių globėjų vaidmuo. Būtent jie saugo tėvų globos netekusį vaiką ir rūpinasi jo gerove, kol tikrieji tėvai atsistoja ant kojų arba vaikui randami nuolatiniai globėjai ar įtėviai.
Profesionaliais globėjais gali tapti visi, praėję trijų mėnesių kursus bet kurioje savivaldybėje. Profesionalus globėjas – pagal su „SOS vaikų kaimais“ sudarytą sutartį apmokama veikla.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.