Darbą baigia vienuoliktas nepriklausomos Lietuvos Seimas ir šešiolikta Vyriausybė. Ketverių metų kadenciją Seimo nariai baigė į amžinybę palydėję tris kolegas ir juos pagerbę tylos minute – tai Julius Veselka, Algirdas Vaclovas Patackas ir Juras Požela.
Per ketverius metus nuveiktus darbus savo kalbose įvertino premjeras Algirdas Butkevičius, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, frakcijų ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai.
Apie atlyginimų ir pensijų didinimą
„Šiandien išgyvename kiekvienos kadencijos Seimo narių patirtą jausmą, kaip greitai prabėga ketveri metai“, – savo kalbą pradėjo premjeras A.Butkevičius.
Premjero nuomone, politikai rado sutarimą daugeliu Lietuvai svarbių klausimų ir politiniame gyvenime atsiranda daugiau atsakomybės, išminties ir stabilumo.
„Šiuos ketverius metus augant ekonomikai, toliau laikėmės iždo politikos drausmės. Todėl mūsų valstybė yra gerokai stabilesnė ir atsparesnė galimiems netikėtumams ar krizių audroms. Lietuva sukaupė daug augimo jėgų, sustiprino savo ekonomiką ir jau netrukus gali pradėti dosniau didinti atlyginimus ir pensijas, veiksmingiau spręsti socialines problemas“, – sakė premjeras.
A.Butkevičius kalbėjo, kad įvestas euras tapo Lietuvos gebėjimo tvarkyti savo finansus kokybės ženklu.
„Atverdami naujas labai perspektyvias rinkas kituose žemynuose, augančios ekonomikos ir megarinkų šalyse, atrėmėme Rusijos draudimų ir recesijos smūgį Lietuvos eksportui. Į regionus nukreiptos investicijos sužadino verslo plėtrą nuo didmiesčių atokiau esančiuose miestuose ir miesteliuose“, – sakė ministras pirmininkas.
Lietuva politinę nepriklausomybę stiprino energetiniu saugumu. Nuo šiol mūsų valstybė gali savarankiškai apsirūpinti energetiniais ištekliais iš įvairių šaltinių.
Apie aštrias problemas ir ateities gerovę
Pasak premjero, šešioliktoji Vyriausybė sprendė aštrias kasdienes problemas ir kūrė prielaidas ateities gerovei.
„Mes nepaliekame naujų valdžios skolų gyventojams. Baigiami išmokėti iš krizės laikų paveldėti finansiniai įsipareigojimai. Skirdami šimtamilijonines kompensacijas, didindami krašto apsaugos finansavimą, deja, pritrūkome išteklių dosniau padidinti pensijas, kitas socialines išmokas ir atlyginimus.
Tačiau parengtas socialinis modelis – giluminė struktūrinė reforma – yra mūsų investicija į Lietuvos ekonominės ir socialinės gerovės perspektyvą. Lieku prie savo nuomonės. Ši reforma yra būtina, kad pritrauktume investuotojų, kad atsirastų naujų darbo vietų, kurias steigia ne valdžia, o sėkmingai plėtojamas verslas, kad sparčiau augtų atlyginimai, kad būtų stipresnės socialinės garantijos ir mažėtų socialinė atskirtis, būtų didesnė pajamų lygybė“, – sakė premjeras.
Kalbą premjeras baigė prezidento Valdo Adamkaus žodžiais: „Suglauskime pečius, kad pakeltume sunkią naštą.“
L.Graužinienė atsisveikino
Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė teigė, kad tai jaudinantis momentas visiems, susirinkusiems į paskutinį šios kadencijos Seimo posėdį. Paskutinis posėdis visada turi papildomų emocinių atspalvių – visų pirma jame sklando atsisveikinimo, išsiskyrimo jausmas. Tačiau paskutinis posėdis kartu yra ir graži galimybė peržvelgti nuveiktus darbus, pasidžiaugiant tuo, ką pavyko padaryti.
„Mes, šios kadencijos Seimo nariai, padarėme ne vieną darbą, kuriuo pagrįstai galime didžiuotis. Mums pavyko priimti įstatymų pakeitimų, susijusių su socialiniu modeliu, nors šie pakeitimai sukėlė didelį atgarsį visuomenėje ir yra vertinami nevienareikšmiškai. Dirbome sklandžiai, nuosekliai ir kryptingai – nuo kasdienių rutininių darbų iki atstovavimo tarptautinėje arenoje.
Ko padaryti nepavyko? Nepavyko pakeisti Konstitucijos 55-ojo straipsnio, kad būtų sumažintas Seimo narių skaičius. Pagal Konstitucijos pataisų svarstymo ir priėmimo Seime procedūras šios kadencijos Seimas jau neturėjo galimybės pakeisti Konstitucijos. Sprendimą dėl Seimo narių skaičiaus turės priimti naujasis Seimas.
Šios kadencijos Seimui taip pat nepavyko priimti Konstitucijos 56-ojo straipsnio pakeitimo įstatymo, kuriuo buvo siekiama įgyvendinti Europos žmogaus teisių teismo sprendimą byloje „Paksas prieš Lietuvą“, pripažįstantį, kad konstitucinio pobūdžio draudimas pareiškėjui visam laikui ir negrįžtamai būti renkamam Seimo nariu yra neproporcingas ir prieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai“, – sakė Seimo pirmininkė.
Pasak L.Graužinienės, ši Seimo kadencija buvo politiškai stipri, svarbiausiais Lietuvai klausimais vieningai priėmusi bendrus sprendimus. Ji dėkojo visiems, su kuriais dirbo kartu. Taip pat dėkojo prezidentei Daliai Grybauskaitei, premjerui A.Butkevičiui ir visai Vyriausybei.
„Atsisveikindama kiekvienam iš jūsų linkiu naujo, įdomaus ir prasmingo etapo – kad ir kur būtumėte, kad ir kokį kelią pasirinktumėte“, – kalbėjo iš Seimo besitraukianti L.Graužinienė.
Nerimą kelia naujoji valdžia
Paskutiniame posėdyje opozicijos lyderis Andrius Kubilius išreiškė abejonę dėl naujos valdžios.
„Politinio profesionalumo, kuris ateina su patirtimi, naujame Seime gali būti per mažai“, – teigė A.Kubilius.
Pasak A.Kubiliaus, geopolitinė situacija – Rusijos agresija, Amerikos rinkimai, „Brexit“ – kelia nerimą ir nežinią. „Šiandien galime tik su nerimu spėlioti, apie ką kalbėsime 2020 metais“, – teigė jis.
Remigijus Žemaitaitis ateinantiems kolegoms linkėjo nepasiduoti intrigoms ir nieko savyje nekeisti, nes kiekvienas žmogus yra unikalus ir toks turi išlikti.
„Atrodo, kokie mes gražūs, kokie protingi. Kiekvienas įstatymo projektas pats tobuliausias. Kam to reikia?“ – klausė partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys.
Pasak parlamentaro, dažnai Seimo nariai, siekdami būti tobuli, tik nervina save ir kenkia šeimai. Jis taip pat pažėrė linkėjimų naujajam Seimui: „Nebūkime patys gražiausi ir nuostabiausi. Netikėkime, kad tokie esame, nes realybė būna visai kitokia.“
Pirmadienį renkasi naujasis Seimas
Iš 141 dabar kadenciją baigiančio Seimo nario perrinkti 59 parlamentarai.
Pirmadienį į parlamento rūmus jau rinksis naujasis Seimas. Savo pirmąjį posėdį naujai išrinkti parlamentarai pradės priesaika, taip pat bus renkama Seimo vadovybė.
Naujajame Seime didžiausią frakciją turės Vyriausybę kartu su socialdemokratais formuosianti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, dauguma jų bus Seimo naujokai.
Naujos kadencijos Seime dirbs 59 dabartiniai parlamentarai ir 82 nauji arba po pertraukos į parlamentą grįžę politikai.