„Jūs esate išrinkti Seimo nariais, bet tai dar ne viskas. Jūs turėsite duoti priesaiką – ją davę būsite visateisiai Seimo nariai, tautos atstovai“, – pradėdamas pažymėjimų teikimo ceremoniją sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Jis taip pat pasidžiaugė, kad šiuose rinkimuose niekas nesikreipė į VRK dėl noro ginčyti rinkimų rezultatus.
Pažymėjimus gavo 56 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai, 31 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys, 17 socialdemokratų, 14 Liberalų sąjūdžio narių, 8 „tvarkiečiai“, 8 Lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos nariai, 4 savarankiškai išsikėlę kandidatai, du Darbo partijos atstovai bei po vieną Seimo narį iš Lietuvos žaliųjų partijos, Centro partijos ir partijos „Lietuvos sąrašas“.
Tiesa, ne visi naujieji parlamentarai atvyko atsiimti pažymėjimų. Iš 141 Seimo nario pažymėjimų neatsiėmė 11. Į ceremoniją neatvyko „valstiečiai“ Saulius Skvernelis, Arūnas Gumuliauskas, Gintautas Kindurys, Valius Ąžuolas, Stasys Tumėnas, konservatorės Ingrida Šimonytė, Monika Navickienė, liberalai Simonas Gentvilas, Arūnas Gelūnas, „tvarkietis“ Petras Gražulis bei socialdemokratai Mindaugas Bastys, Andrius Palionis.
Pareikalavo baltų rožių
Prajuokinti būsimus kolegas progos nepraleido vienas iš vyriausių Seimo narių Kęstutis Glaveckas. Pakviestas atsiimti pažymėjimo, jis pagriebė mikrofoną ir rėžė: „Čia matau, kad yra raudonos ir baltos rožės. Tai tos baltos čia man, J.Imbrasui ir A.Vinkui, nes pagal amžių mes arčiausiai tos spalvos.“
Salei prapliupus juoktis, K.Glaveckui buvo įteikta raudona rožė, tačiau šis pareikalavo, kad ji būtų pakeista į baltą. Be to, paėmė dvi rožes, mat lyginį žiedų skaičių įprasta nešti ant kapų.
Nulipęs nuo scenos vieną iš rožių jis panoro įteikti vyriausiam naujojo Seimo nariui 75-erių J.Imbrasui, kuriam VRK pirmininkas Z.Vaigauskas įteikė ir simbolinį plaktuką, kurį gauna kiekvieno naujo Seimo vyriausias narys.
Žino, kokiam komitete dirbs
Rinkimus laimėjusios LVŽS atstovas Justas Džiugelis sakė besidžiaugiantis naujomis pareigomis ir laukiantis, kada galės kibti į darbus. Naujasis politikas teigė gavęs puikią žinią – prasidėjus darbams bus vienas iš Socialinių reikalų ir darbo komiteto narių.
„Slapta tikėjausi jau pirmajame ture užsitikrinti Seimo nario vietą, bet viskas turėjo būti taip, kaip turėjo būti, viskas yra taip, kaip yra“, – sakė J. Džiugelis.
Paaiškėjus, kad nuo vaikystės negalią turintis J.Džiugelis taps vienu iš naujojo Seimo narių, daugeliui kilo klausimas, ar Seimo rūmai pritaikyti visiems neįgaliųjų poreikiams.
„Juokinga, nes pirmiau nei aš, apie tai pagalvojo žiniasklaida. Jau antrą dieną po rinkimų apie tai pasirodė straipsnių ir tik tada aš paskambinau į Seimo kanceliariją paklausti, kaip ten bus. Praeitą savaitę buvau atvykęs čia, pats apžiūrėjau viską. Tikrai ypatingų pakeitimų jokių nereikės. Reikės pagrindinėje salėje keturis varžtus ir patraukti kėdę, tai nemanau, kad tai labai ypatinga.
Man sakė, kad kortelių skaitytuvus, ten kur aš, kaip Seimo narys, turėsiu važinėti, nuleis žemyn, bet aš sakiau, kad tai nėra būtina, šiai dienai jų geriau nedaryti nes kortele pats nesinaudosiu, naudosis man padedantis žmogus.
Paprašiau, kad geriau pritaikytų viešąsias erdves, kur daugiau neįgaliųjų lankosi“, – sakė J.Džiugelis.
„Tai jaudinanti akimirka“
Su Liberalų sąjūdžiu į Seimą patekusi Aušrinė Armonaitė sakė, kad pažymėjimo gavimas – svarbi ir jaudinanti akimirka: „Jaučiu, kokia atsakomybė gula ant mano pečių. Vis dėlto 16 tūkst. žmonių už mane asmeniškai balsavo, daugybė už Liberalų sąjūdį. Vienareikšmiškai tai vertinu kaip atsakomybę ir garbę.“
Kokiuose komitetuose norėtų dirbti, A.Armonaitė neatviravo, sakė, kad šiuo metu vyksta pasitarimas partijoje, tačiau paminėjo, jog ją domina socialiniai reikalai, ekonomika.
„Manau, reikia skirti daug dėmesio šioms sritims ir aš kaip Liberalų sąjūdžio atstovė manau, kad turime daugiau kalbėti apie jautriausias sritis mūsų visuomenėje“, – sakė A.Armonaitė.
Liberalų sąjūdžio atstovai po rinkimų ne kartą kartojo, kad šie rezultatai jiems – rekordiniai. A.Armonaitė mano, kad tai yra nuolatinio bendravimo su rinkėjais pasekmė.
„Visi kandidatai netingėjo, ėjo į gatves, į laiptines ir, nors reitingai rodė mums prastesnius rezultatus, visi jautėme, kad, ko gero, pasitikėjimas mumis bus didesnis. Mes bendravome su žmonėmis, bandėme atsakyti į tam tikrus klausimus, kurie kilo po gegužės“, – kalbėjo liberalė.