Sporto žvaigždžių milijonus pradanginęs veikėjas turi užnugarį naujoje valdžioje

2016 m. spalio 30 d. 11:25
Rasa Karmazaitė („Lietuvos rytas“)
„Aferistas turi gynėją“, – „Lietuvos rytui“ tvirtino sporto žvaigždės, kurių milijonus pradangino Juozas Tumėnas. Nuo šio skandalingo veikėjo nukentėję žmonės nerimauja, kad jį gali išsukti tėvas Stasys Tumėnas, kuris į Seimą įplaukė ant žaliosios bangos.
Daugiau nuotraukų (10)
Su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vėliava į Seimą patekęs humanitarinių mokslų daktaras turėtų būti dėkingas jį palaikiusiam bičiuliui, partijos lyderiui Ramūnui Karbauskiui. Jie jau senokai pažįstami – kartu dirbo Šiaulių miesto taryboje ir Šiaulių universiteto taryboje.
Šį rudenį po Šiaulius pasklidusiose rinkimų į Seimą skrajutėse abu petingi vyrai įsiamžino žengiantys koja į koją.
R.Karbauskis paragino rinkėjus balsuoti už jo vadovaujamos partijos sąraše atsidūrusį nepartinį 58 metų S.Tumėną: „Jo vertybės sutampa su mūsų sąjungos vertybėmis, nes jis Lietuvą mato ne kaip verslo ar kitų interesų grupių kovos lauką, o kaip vieningą piliečių bendruomenę – saugią, blaivią...“
Bet ne visus, pažįstančius S.Tumėno šeimą, nudžiugino žinia, kad šiaulietis tapo Seimo nariu ir tuoj kelsis į Vilnių. Ypač nerimauja žmonės, kuriems politiko sūnus J.Tumėnas skolingas didžiules sumas.
Pirmąją tyrimo dalį skaitykite čia.
Mokėjo manipuliuoti jausmais
Kai finansinė piramidė ėmė svyruoti, o kreditoriai pradėjo vis atkakliau reikalauti paskolintų pinigų ir palūkanų, J.Tumėnui ėmė svilti padai.
Veikėjas versdavo kaltę ant kokio nors sportininko, neva tas iš jo daug pasiskolino ir negrąžina. Ekipos „Tiumenas-Ežerūnas“ rėmėjas bandydavo kreditoriams įpiršti galimai suklastotus vekselius.
Pavyzdžiui, Kęstučiui Šeštokui jis pasiūlė neva krepšininko Rolando Alijevo pasirašytą vekselį.
Bet R.Alijevas žurnalistę tikino, kad jokio vekselio nėra pasirašęs, o jeigu toks dokumentas yra, ten jo parašas suklastotas.
Kartą J.Tumėnas sumanė prasimanyti pinigų išsinuomojęs automobilių remonto dirbtuves – siekė jas parduoti. Tačiau pirkėjas laiku susivokė, surado tikrąjį savininką ir išsiaiškino, kad tos dirbtuvės – ne J.Tumėno.
Iš kai kurių sportininkų veikėjas rinko pinigus tikindamas, kad Rusijos mieste Permėje bankrutavo popieriaus gamykla ir ten galima labai pigiai apsipirkti. Popierių jis žadėjo gabenti į Lietuvą ir čia brangiai parduoti.
Dar vienas šio veikėjo verslo planas – prekyba gintaru. Jis vežiojosi mašinoje daug gintaro ir aiškindavo, kad iš jo prekybos galima gerai uždirbti.
„Jis veikė pagal gerai apgalvotą schemą, žaidė žmogiškomis baimėmis. Pavyzdžiui, man pasakė, kad krovinys įstrigo Rygoje, ir, jei tuoj pat neduosiu dar pinigų, prarasiu viską. Dabar man tai atrodo nesąmonė, bet jis mokėjo sukelti pasitikėjimą, manipuliuoti.
Jis buvo susikūręs nuskriaustojo įvaizdį, siekė sukelti gailestį.
J.Tumėnas guosdavosi, kad kiti jam skolingi, minėdavo garsias pavardes. Kadangi jis viską darė sistemingai, tai yra akivaizdus sukčiavimo modelis. J.Tumėnas yra aukšto lygio aferistas“, – įsitikinęs teisininkas Robertas Juodka, nukentėjęs nuo šio veikėjo.
J.Tumėnas prabangiu išperkamosios nuomos būdu įsigytu automobiliu „Mercedes“ vežiodavo vilnietę policijos pareigūnę Deimantę, kuri dalyvaudavo ir jo pokalbiuose su kreditoriais.
Byloje – dar trys veikėjai
Mįslinga istorija nutiko su tariamos gamyklos statyba Alytuje.
J.Tumėnas neva su Edgaru Z., Jaroslavu Z. ir Eugenijumi Š. sudarė jungtinės veiklos sutartį.
Šie trys veikėjai jam neva pažadėjo paskolinti 5 mln. eurų, bet iš pradžių paprašė grąžinti kiekvienam jų skolas – 293 tūkst., 685 tūkst. ir 120 tūkst. eurų.
J.Tumėnas tvirtino sugrąžinęs jiems pinigus, tačiau trys veikėjai savo pažado neištesėjo, o pareikalavo dar daugiau pinigų.
Į skolas įklimpęs veikėjas teigė Eugenijui Š. davęs 1,17 mln. eurų, Edgarui Z. – 943 tūkst., o Jaroslavui Z. – 220 tūkst. eurų. Šiuos pinigus J.Tumėnas aiškino pasiskolinęs iš 9 kreditorių, tarp kurių – ir garsūs sportininkai, teisininkai.
Tačiau J.Tumėnas neturi dokumentų, įrodančių, kad paskolinęs minėtiems trims asmenims iš viso 2,33 mln. eurų, o pinigai išgaravo. Eugenijus Š. jam neva paaiškino, kad nešė pinigus į banką ir iš jo juos atėmė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai.
Tokią versiją J.Tumėnas pateikė ir Vilniaus miesto apylinkės teismui, į kurį šį pavasarį kreipėsi prašydamas jam iškelti fizinio asmens bankroto bylą.
Apie 4 milijonus eurų iš būrio garsių sportininkų ir su sportu susijusių asmenų pasiskolinęs veikėjas bankroto administratoriui bei kreditoriams pateikė painų pajamų atkūrimo planą – reikėtų susigrąžinti pinigus iš minėtų trijų jam skolingų asmenų.
„Lietuvos ryto“ žiniomis, minėti trys asmenys dabar kratosi finansinių ryšių su J.Tumėnu ir neigia, kad su juo ketino statyti gamyklą Alytuje.
Turtas – 9 gipsiniai biustai
„Mano versle keletas užsakymų žlugo – buvo surinkta pinigų, paskui mane apgavo. Ir liko tos galvos. Juodai dienai nieko nebuvau atidėjęs. Dabar vaikštau su 20 eurų kišenėje. Man padeda tėvas“, – žurnalistei aiškino J.Tumėnas.
Nuomojamame bute sostinėje įsikūręs J.Tumėnas įsidarbino vadybininku statybų bendrovėje, per mėnesį uždirba 200 eurų.
Jis paprašė teismo patvirtinti 150 eurų sumą būtiniausiems poreikiams patenkinti: 50 eurų mažamečiams vaikams išlaikyti, 20 eurų transportui, 40 eurų komunaliniams mokesčiams, 10 eurų higienos prekėms ir medikamentams, 30 eurų maistui.
Vienintelis turtas, kurį J.Tumėnas nurodė turintis, – tai 9 gipsiniai praeities išminčių biustai. Bankrutuoti siekiantis veikėjas juos įvertino 3 tūkst. eurų.
„Teisiškai laimėjau teismą. Aš užsiėmęs, sportuoju“, – šią savaitę žurnalistei tvirtino J.Tumėnas.
Skandalingas veikėjas vėl dūmė akis – šių metų spalio 3-iąją kreditoriai nepritarė jo pasiūlytam verslo atkūrimo planui, tad bankroto byla gali būti vėl perduota teismui.
„J.Tumėno noras bankrutuoti rodo, ką jis mano apie visus kreditorius. Pasibaigus bankroto procedūrai jis galėtų savo gyvenimą ir veiklą pradėti nuo balto lapo.
Bet mes nebegalime leisti, kad žmogus nusiplautų skolas ir ramiai vaikščiotų“, – kalbėjo sporto teisės specialistas Marius Devyžis, kuriam J.Tumėnas yra skolingas 329 tūkstančius eurų.
Nei fantastiškų palūkanų, nei paskolintų pinigų neatgavę kai kurie kreditoriai labai supyko.
Kalbama, kad vienas futbolininkas pardavė J.Tumėno vekselį čečėnams.
Jie išsikvietė veikėją pasikalbėti į Maskvą. Iš oro uosto J.Tumėnas ir jo pasisamdytas vertėjas buvo nuvežti į žvyro karjerą – ten čečėnai juos parklupdė ant kelių ir virš galvų paleido seriją iš automatinio ginklo.
Išsigandęs J.Tumėnas skolą esą grąžino. Jo vertėjas iš Rusijos sostinės grįžo mikčiodamas.
Vienam buvusiam krepšininkui pavyko įrašyti J.Tumėno prisipažinimą.
Tiki, kad pinigai paslėpti
Atgauti J.Tumėnui paskolintus pinigus tikisi tik dalis kreditorių – reikalavimus bankroto byloje pareiškė 13 asmenų. Kiti numojo ranka. Tie, kurie dar nenuleidžia rankų ir nepraranda vilties, mano, kad pinigai yra kažkur paslėpti.
M.Devyžis tikisi atgauti bent dalį skolos. Jis mano, kad iš įvairių asmenų pasiskolintų milijonų eurų buvo neįmanoma taip greitai iššvaistyti.
„Tikiu, kad pinigai kažkur yra – ar užkasti, ar kojinėje paslėpti, ar už juos kas nors nupirkta“, – svarstė M.Devyžis.
Abejonių kilo ir praeityje garsiam krepšininkui Šarūnui Marčiulioniui: „Neįmanoma tiek pravalgyti! Jis turi gerą atmintį, moka meluoti.“
Vienas futbolininkas rėžė dar aštriau: „Tai ne tik gudrus aferistas, tai demonas! Viskas, ką jis sako, kvepia melu. Aš manau, kad iš pradžių jis galėjo veikti vienas, kūrė finansinę piramidę, skolinosi ir mokėjo žaidėjams atlyginimus.
Keli veikėjai suprato, kad jokio gipsinių biustų verslo jis nesuka, ir sumanė jį patį apgauti – pasiūlė neva statyti gamyklą. Iš J.Tumėno jie viliojo pinigus, tas dar labiau klimpo į skolas, ir piramidė žlugo. Didelės sumos yra kažkur nusėdusios, gal ne tik pas J.Tumėną.“
Ne vienas žurnalistės kalbintas kreditorius abejojo, ar J.Tumėnas, nors ir labai gudrus, galėjo ilgai sukti makles vienas.
„Ir aš girdėjau, kad galėjo būti stovinčių už jo nugaros žmonių“, – kalbėjo M.Devyžis.
Jam pritarė viena sporto žvaigždė, kuriai J.Tumėnas skolingas 15 tūkst. eurų: „Jis per silpno proto, kad tokius dalykus darytų ir dar gyvas vaikščiotų. Už jo galbūt stovi nusikalstamo pasaulio atstovai.“
Apie galimus J.Tumėno bendrininkus svarstė ir M.Prekevičius: „Už jo stovi kažkas didesnis. Tai buvo apgaulė, jokio verslo nebuvo.“
Jaučia įtampą ir baimę
Aplink pirštą daugybę žmonių ilgai vedžiojęs tariamas sporto rėmėjas pradėjo slapstytis ir keisti telefono numerius.
Pinigus praradusių žmonių viltis – ekonominės policijos ir Vilniaus apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus pareigūnų pradėtas tyrimas, kuriame jau skelbiami nukentėję asmenys. Bet įtarimai vis niekam nėra pareikšti. Tai kreditoriams kelia nerimą.
Kai su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vėliava į Seimą pateko skandalingojo veikėjo tėvas S.Tumėnas, nukentėjusieji dar labiau susirūpino, kad gali neatgauti nežinia kur dingusių didelių sumų ir kad tyrimas gali būti užgesintas.
„Po tokios žinios jaučiu įtampą ir baimę. Aš turiu pagrindo nerimauti, nes poveikis gali būti daromas. Viena, kai į tyrėjus kreipiasi galimo sukčiaus tėvas, ir visai kas kita – kai Seimo narys.
Manau, jog tėvas padarys viską, kad padėtų sūnui. S.Tumėnas gali stengtis jį išsukti, kad nebūtų dėmės ant politiko pavardės“, – kalbėjo krepšininko K.Šeštoko žmona Diana, teisininko išsilavinimą turinti buvusi tardytoja.
Politikas remia sūnų
Seimo nariu tapęs S.Tumėnas „Lietuvos rytui“ pripažino, kad dabar remia sūnų. Tėvas tikino, kad jo atžala nieko neturi.
„Nesu iš tų, kurie išsižada sūnaus. Bet man sveiku protu nesuvokiama, kas čia įvyko. Aš neįsitikinęs, kad jis paėmė tų žmonių pinigus, gal jie krepšinio komandai atiteko? Jei jis turėtų pinigų, tai jaustųsi“, – kalbėjo politikas, mėgstantis pabrėžti, kad jis yra ir geras vadybininkas.
Paklaustas, ar eidamas į Seimo rinkimus su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vėliava pasakė apie šeimos narių problemas partijos lyderiui R.Karbauskiui, S.Tumėnas nustebo: „Nieko nesakiau R.Karbauskiui – esu ramus dėl savęs, esu doras ir sąžiningas. Norėčiau, kad nebūtų painiojamos mano ir sūnaus problemos.“
S.Tumėnas nežada iš savų pinigų grąžinti skolų sūnaus kreditoriams. Prieš rinkimus šiaulietis deklaravo turintis beveik 125 tūkst. eurų vertės turto, taip pat 550 eurų piniginių lėšų.
Tokį turtą politikas sukaupė su sutuoktine Ana, kuri naujausioje kandidato anketoje mįslingai tapo Ona. Nors Seimo narys nurodė, kad yra vedęs, šiauliečiai jo žmoną rytais mato į darbą išeinančią iš šeimos buto Lyros gatvėje, o politiką – iš namo Medelyno gatvėje.
Dėl viliojančių projektų – galvos skausmas
Nuo veikėjų, siūlančių įvairius verslo projektus, yra nukentėję ir daugiau sportininkų.
Futbolo žvaigždė D.Šemberas 2012 m. didelę sumą paskolino buvusiam nacionalinės futbolo rinktinės treneriui R.Žutautui.
„R.Žutautas – projektų karalius. Jis siuntė ir rodė man įvairius projektus, tarp jų – parduotuvės Londone. Jis ketino prekiauti kašmyriniais drabužiais, žadėjo Londone investuoti ir į nekilnojamąjį turtą. Schemos buvo tokios: perka, parduoda, nuomoja“, – pasakojo D.Šemberas, neatgaunantis skolintų pinigų.
Nemalonumų dėl paskolintų pinigų turi ir krepšininkas R.Seibutis. „Žalgirio“ klubo žaidėjas 236 tūkst. eurų paskolino buvusiam bankininkui J.Aliukoniui.
Bankininkas krepšininkui siūlė įvairias investavimo galimybes – į sklypus, nekilnojamąjį turtą, statybas. Patikėjęs bankininku R.Seibutis atliko 11 pavedimų į asmenines J.Aliukonio sąskaitas.
„Sukčiai kaip bitės, užuodusios medų, sukasi aplink sportininkus“, – teigė buvęs krepšininkas M.Katelynas, ne kartą įmerkęs pinigus į nepatikimus projektus.
Lietuvis nesėkmingai investavo pinigų į amerikiečio projektą. Dabar M.Katelyno ir Kanados „Toronto Raptors“ klube žaidžiančio J.Valančiūno galvos skausmas – brangus sklypas Vilniuje, draustinio teritorijoje. M.Katelynas sklypo pardavėjams sumokėjo 47 tūkst., o J.Valančiūnas – 83 tūkst. eurų avansą.
Prieš sudarydami sandorį abu krepšininkai laiku sustojo – kreipėsi į teisininkus ir sužinojo, kad pardavėjai galimai nutylėjo nemažai svarbios informacijos ir dėl to gali kilti rimtų bėdų.
Neatgavę avanso J.Valančiūnas ir M.Katelynas kreipėsi į teismą. Ieškovų reikalavimams užtikrinti buvo areštuotas trims atsakovams priklausantis žemės sklypas. Sklypo pardavėjai teismo prašė eisti parduoti sklypą su sąlyga, kad pirkėjas sumokės 130 tūkst. eurų į teismo depozitinę sąskaitą.
Pirmosios instancijos teismas tokį atsakovų prašymą patenkino. Krepšininkai atskiruoju skundu prašė teismo nutartį panaikinti. Spalio 27-ąją Lietuvos apeliacinis teismas nutarė panaikinti pirmosios instancijos teismo nutartį – areštas sklypui lieka galioti.
aferafinansinė aferaStasys Tumėnas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.