Komisijos sudaryta darbo grupė susipažino su atliekamo ikiteisminio tyrimo medžiaga, tačiau prokurorai nesutiko, kad dalis jos būtų atskleista – tai esą galėtų pakenkti tyrimui.
Z.Vaigauskas pripažino, kad, negavusi leidimo atskleisti tam tikrų tyrimo duomenų, komisija atsidūrė aklavietėje ir negali priimti sprendimo. Todėl rinkimų prievaizdai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad ši spręstų kilusią problemą. „Ledai pajudėjo. Generalinė prokuratūra kitaip žiūri į tą dalyką ir, manau, greitu laiku gausime tokį leidimą“, – ketvirtadienį portalui sakė Z.Vaigauskas.
Vyriausioji rinkimų komisija sprendimą dėl balsų pirkimo Šilutėje turi priimti iki sekmadienio. Galima griežčiausia sankcija – pašalinti su šiuo skandalu siejamą partiją „Tvarka ir teisingumas“ iš politinės kampanijos dalyvių.
Tokiu atveju ji netektų penkių daugiamandatėje apygardoje iškovotų mandatų. Kitas galimas variantas – iš šios partijos sąrašo gali būti išbrauktas Šilutės rinkimų apygardoje į Seimą kandidatavęs Kęstas Komskis.
Seimo vicepirmininkas kategoriškai neigia kaip nors susijęs su balsų pirkimo skandalu. K.Komskio vaidmenį šioje istorijoje neigia ir „Lietuvos ryto“ pakalbintas balsų pirkimo Šilutėje organizatorius.
Iš areštinės po penkiolikos joje praleistų parų antradienį paleistas Šilutės gyventojas Šarūnas Gaižauskas pripažino, kad per pirmąjį Seimo rinkimų turą pirko rinkėjų balsus.
Šilutės gyventojas patvirtino teisėsaugos įtarimus, kad balsai buvo perkami „Tvarkos ir teisingumo“, taip pat socialdemokratų naudai. Bet Š.Gaižauskas pateikė versiją esą taip buvo siekiama pakenkti šioms partijoms.
Su buvusiu Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatu į Šilutės merus Arvydu Jaku siejamas Š.Gaižauskas portalui aiškino pernai per savivaldos rinkimus siekęs padėti šiam verslininkui. „Mes esame kartu užaugę, aš visada jį palaikiau, palaikau ir palaikysiu“, – kalbėjo šilutiškis.
Tačiau pernai vykusiuose savivaldos rinkimuose A.Jakas pralaimėjo „Tvarkos ir teisingumo“ atstovui Vytautui Laurinaičiui. Dėl šiurkščių rinkimų įstatymo pažeidimų šie rinkimai buvo pripažinti negaliojančiais, o per vėliau vykusius pakartotinius rinkimus rezultatai irgi nepasikeitė. „Į savivaldybę tada sulindo socialdemokratai ir „tvarkiečiai“. Todėl dabar sugalvojome jiems atkeršyti“, – savo įvykių versiją dėstė Š.Gaižauskas.
Vyras tikino pats organizavęs rinkėjų balsų pirkimą, esą prie to jokie politikai neprisidėjo: „Aš pats viską organizavau. Aš sugalvojau, kad reikia paimti truputį degtinės, cigarečių ir per pažįstamus paleisti antį, kad „tvarkiečiai“ ir socialdemokratai už degtinę ir cigaretes perka balsus.
Tai turėjo būti lengva provokacija – išgirdę, kad perkami balsai, žmonės turėjo sukrusti ir balsuoti už tuos, kurie neperka balsų. Padariau tokią truputį nesąmonę, bet yra, kaip yra, ir visą atsakomybę prisiimu sau.“
Paklaustas, kam galėjo būti naudinga tokia provokacija, Š.Gaižauskas aiškino, esą manyta, kad žmonės turėtų pasipiktinti neva rinkėjus papirkinėjančiais „tvarkiečiais“ bei socialdemokratais ir atsisukti į tą patį jo bičiulį A.Jaką bei konservatorių atstovę Sandrą Tamašauskienę.
Šilutiškis tvirtino gerai pažįstantis buvusios kandidatės vyrą, su juo turįs bendrų reikalų. „Daug vilčių į liberalus (Lietuvos laisvės sąjungą. – Red.) jau nedėjome, daugiau – į konservatorius“, – kalbėjo Š.Gaižauskas.
Ar tokią įvykių versiją jis išdėstė ir ikiteisminį tyrimą atliekantiems pareigūnams? Ar tyrėjams ji pasirodys įtikinama? „Viską pasakiau taip, kaip yra. Ką padarysi? Tyrėjai, ne mes, turės įrodyti, kad užsakovai yra kiti. Bet aš sakau – jų nėra“, – tikino pareigūnams įkliuvęs šilutiškis.
Spalio 13-ąją policija pranešė, kad sulaikė septynis asmenis, kurie įtariami rinkėjų papirkinėjimu Šilutėje. Jų namuose buvo atliktos kratos. Tada buvo pranešta, kad vienas asmuo yra suimtas 10 parų.
Anot policijos atstovų, anoniminis pranešimas apie galimą rinkėjų papirkinėjimą buvo gautas spalio 6 dieną. Tą pačią dieną pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl bandymų papirkti rinkėjus.
Atlikus pirminius veiksmus nustatyta, kad Šilutės gyventojai per Seimo rinkimus už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlo balsuoti už kandidatus, priklausančius vienai iš partijų.
Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus atliktos kratos įtariamųjų gyvenamosiose ir negyvenamosiose patalpose, jų metu rasta bylai reikšmingų daiktų. Sulaikyti septyni įtariamieji, tarp jų yra galimi organizatoriai ir vykdytojai, jie apklausti. Taip pat nustatyti ir apklausti papirkti asmenys.
Policija pranešė, esą balsus parduoti sutikusiems rinkėjams buvo nurodoma balsuoti už „Tvarkos ir teisingumo“ partiją bei jos kandidatus vienmandatėse apygardose. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše balsus pardavusiems rinkėjams esą buvo nurodoma reitinguoti partijos vicepirmininką K.Komskį.
Kilus balsų pirkimo skandalui K.Komskis skubiai sustabdė narystę partijoje, tačiau tvirtino niekaip nesusijęs su šia istorija. Į Seimą pagal partijos sąrašą perrinktas politikas įžvelgė provokaciją: „Seimo rinkimų įstatymo spragos leidžia išstumti stiprų konkurentą ar net visą partiją surengiant lengviausiai surežisuojamą balsų pirkimo provokaciją, nes užtenka vos keleto asmenų liudijimų, ir kandidatas ne tik sukompromituojamas, sugadinama jo reputacija, bet gali netekti ir mandato.
Tokiai provokacijai nereikia net teismo, nes visi tave jau teisia vos paminėjus tavo pavardę ir frazę „pirko balsus“.“