Remiantis pirminiais tyrimo duomenimis, buvo skelbta, kad pareigūnas nusprendė panaudoti elektrošoko prietaisą, kuris galimai nesuveikė.
Buvo padaryta klaidų
Vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas ir tyrimą koordinavęs VRM generalinis inspektorius Giedrius Cininas pirmadienį pristatė atlikto tarnybinio patikrinimo dėl policininko L.Šimkaus žūties Telšių rajone išvadas.
Kalbėdamas apie tyrimo išvadas T.Žilinskas teigė, kad šio tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti, ar pareigūno žūtį lėmė tik susiklosčiusios aplinkybės, ar būta taktinių klaidų pareigūnų veiksmuose.
Komentuodamas tyrimą ir jo išvadas G. Cininas teigė, kad buvo tiriamas pagalbos skambučio perdavimas, pareigūnų veiksmai, pareigūnų pasirengimas ir patrulio veiksmai atvykus į vietą ir sulaikant agresyvų asmenį.
„Apylinkės inspektorius, gavęs pranešimą dėl smurto artimoje aplinkoje, neskambino pats policijai, nurodė, kad negali atvykti į vietą ir pasiūlė nukentėjusiajai, kuri jam skambino į tarnybinį mobilųjį telefoną, atvykti į policijos komisariatą arba skambinti bendruoju pagalbos telefonu. Pareigą reaguoti pačiam jis permetė ant nukentėjusiosios pečių“, – kalbėjo G. Cininas ir pridūrė, kad būta klaidų ir perduodant informaciją.
„Žuvęs policijos pareigūnas ir jo porininkė turėjo visas tvarkingas ir veikiančias priemones bei visą informaciją, kad atvykę į vietą galėtų sulaikyti smurtaujantį asmenį. Automobilyje, kuris atvyko į įvykio vietą, neveikė vaizdo ir garso įrašymo įranga, bet tai nebuvo tragiškų įvykių priežastis“, – kalbėjo G. Cininas.
Anot jo, žuvęs pareigūnas neseniai buvo išklausęs kursus apie elektroninių prietaisų „Taser“ naudojimą, bet tiek žuvęs pareigūnas, tiek jo porininkė specialiuose taktiniuose mokymuose nedalyvavo.
Tyrimas atskleidė, kad pareigūnai turėjo specialias liemenes, bet vykdami į iškvietimą jų nedėvėjo.
„Nustatyta, kad pareigūnai galimai netinkamai įvertino situacijos pavojingumą, nesuderinto tarpusavio veiksmų sulaikant asmenį, nesilaikė atstumo, tai galėjo lemti ir pasirinkta sulaikymo vieta. Jie nebuvo užpulti iš pasalų, nuo pareigūnų nurodymo nevykdymo situacija pakrypo link aktyvaus pasipriešinimo“, – kalbėjo G.Cininas. Jo teigimu, ir pačių pareigūnų psichologinis pasirengimas reaguoti į tokią situaciją galėjo būti nepakankamas.
Tyrimo metu nustatyta, kad pareigūnų automobiliuose neveikė ir telemetrinė įranga, kuri padeda budėtojams nustatyti patrulių buvimo vietą, tačiau tai nelaikytina esmine aplinkybe, nes pareigūnai bendravo radijo ryšio priemonėmis.
Anot tyrėjų, pareigūnai turėjo ne tik visą būtiną ekipuotę, bet ir visą reikiamą informaciją, kad vykdami į įvykio vietą galėtų tinkamai psichologiškai parengti sulaikyti smurtaujantį asmenį.
Ministras: „Pareigūnų veiksmuose būta saviveiklos“
„Į įvykio vietą atvykę pareigūnai nekoordinavo veiksmų tarpusavyje, taktika jų buvo silpna, o veiksmuose daug saviveiklos. Net žinodami apie grėsmes, specialias liemenes pareigūnai paliko automobilyje. Silpnos grandys sudarė ištisą silpną grandinę, ir patrulių pora tapo bejėgė. Pasiūliau generaliniam komisarui spręsti klausimą dėl Telšių apskrities VPK vadovo R. Rudmino neeilinio tarnybinės veiklos patikrinimo organizavimo“, – kalbėjo ministras. Jo nuomone, R.Rudminas turėtų spręsti apylinkės inspektoriaus tarnybinės atsakomybės klausimą ir surengti žuvusio pareigūno porininkės tarnybinės veiklos patikrinimą.
Ministro teigimu, kyla abejonių, ar žuvusiojo porininkė visus veiksmus atliko profesionaliai. Kol kas pareigūnė nėra grįžusi į darbo vietą.
„Pareigūnų mokymai – jau daug metų apleista veiklos sritis, tad kovinis pasirengimas turi būti privalomas ir tikrinamas“, – teigė ministras. Mokymai turėtų tapti prievole, turi veikti kontrolės mechanizmas, kuris leistų tikrinti fizinį pasirengimą.
„Negalime kaltinti tik pareigūnų. Buvo padaryta taktinių klaidų, visos grandys nesuveikė, bet šiuo atveju klaidas galėjo lemti mokymų trūkumas. Dabar reikalauti kieno nors atsakomybės už tai, į ką daug metų buvo žiūrima pro pirštus, vargu ar reikia. Turime stengtis, kad tokie įvykiai nepasikartotų“, – kalbėjo ministras.
T.Žilinskas pavedė policijos generaliniam komisarui Linui Pernavui spręsti klausimą dėl Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Remigijaus Rudmino neeilinio tarnybinės veiklos vertinimo organizavimo.
Patikrinimo metu R.Rudmino veiksmai organizuojant taktinį pareigūnų rengimą įvertinti kaip neprofesionalūs ir aplaidūs. Išvadose L.Pernavui pavesta iki kitų metų pradžios užtikrinti, kad visoje policijos sistemoje būtų numatyti mechanizmai pareigūnų profesinio taktinio parengimo įgūdžių formavimui ar šių įgūdžių tobulinimui, taip pat šios veiklos kontrolei.
Lietuvos policijos vadovui taip pat pavesta pasirūpinti reikiama teisine baze, kad pareigūnai kartu su fizinio pasiruošimo, savigynos ir šaudybos įskaitomis laikytų ir profesinės taktikos įskaitas.
Kels atsakomybės klausimą
Tarnybinis patikrinimas buvo pradėtas po to, kai rugpjūčio 12 dieną tarnybos metu nuo sulaikomo asmens dūrio peiliu žuvo kelių policijos patrulis L.Šimkus. Patikrinimas vyko du mėnesius, siekiant įvertinti, ar Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas tinkamai organizavo patrulių veiklą.
Jau anksčiau T. Žilinskas teigė, kad jei tyrimo išvados gali sudrebinti ne vieno pareigūno tarnybinę kėdę: „Jei bus nustatyta veikimo spragų, kelsiu Telšių komisariato vadovo klausimą. Jei bus nustatytos strateginės spragos, kelsiu aukščiausiojo policijos vadovo atsakomybės klausimą“, – anuomet kalbėjo ministras.
„Savo kėdės nesilaikiau ir nesilaikau. Ministras nuspręs“, – sakė policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, paklaustas, kaip vertina ministro priekaištus dėl galimų strateginių spragų sistemoje ir užuominą apie atsakomybės prisiėmimą.