Tiesa, kai kurios partijų rinkimų programos nepraslysta taip lengvai. Rugsėjo viduryje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) pristatė savąją programą.
Dalis nukopijuota?
Prieš pristatymą su programa susipažino ir ją nagrinėjo VU TSPMI docentė, humanitarinių mokslų daktarė Nerija Putinaitė. Ji pastebėjo įdomų faktą – dalis LVŽS programos yra identiška dalims „Investuok Lietuvoje“ 2016-ųjų kovo mėnesio leidinio „Investicinė aplinka: prioritetai ir būtini pokyčiai“.
„Aš aptikau, kad programos nuostatos, kuriose kalbama apie inovacijas yra nukopijuotos nuo šio leidinio. Įtarimų buvo kilę ir dėl kai kurių kitų dalių priemonių, pavyzdžiui, kad kultūrai skirtos dalies priemonės buvo paimtos iš Kultūros ministerijos ar Lietuvos kultūros tarybos esamų strateginių dokumentų, tačiau nepavyko rasti patvirtinimo“, – sakė N. Putinaitė.
Programos pristatyme, N. Putinaitė juokavo, kad jei kopijuotos dalys būtų rastos ne partijos programoje, o studento darbe, tai būtų laikoma plagiatu.
Docentė sakė, kad LVŽS programa turi politinę dalį, dėl kurios originalumo abejonių nekyla, ir priemonių dalį, kuri yra labai techniška ir menkai susijusi su politinėmis programinėmis nuostatomis.
„Šitai, taip pat ir nukopijuotos dalys liudija, kad programa nėra kokybiškai parengta. Kodėl taip yra, negalėčiau atsakyti. Man, kaip rinkėjui, taip pat ir kitiems rinkėjams tai yra įžeidimas, nes partija atsainiai žiūri į savo programinių nuostatų formulavimą.
Nekokybiškos partijos programos parengimo faktas menkina partijos, kaip politinės jėgos, reputaciją. Geriausia, ką tokiu atveju galima padaryti, tai tokius faktus viešinti“, – teigė docentė.
Kopijavimą neigia
Dar programos pristatyme, gavęs tokias pastabas, partijos sąrašo lyderis Saulius Skvernelis sakė: „Tikrai nemanau, kad tai yra copy-paste padaryta. Tiesiog kartojasi frazės ir problemos. Jeigu tai yra prieinama iš viešų strategijų, jas galima naudoti, tik galbūt reikėjo nurodyti, kad yra paimta iš kažkur ir pacituoti. Jeigu taip yra, ištaisysime šią klaidą.“
Tomas Tomilinas, vienas iš LVŽS kandidatų, prisidėjusių prie programos sudarymo, sakė, kad jeigu programoje yra minimos valstybinės strategijos, tai yra privalumas, o ne trūkumas.
„Tai nėra jokia problema. Absoliučiai visa programa yra autentiška, parašyta tų žmonių, kurie yra savo srities profesionalai. Konkrečiai kalbant apie „Investuok Lietuvoje“ ir investicijų dalį, tai ją parašė „Investuok Lietuvoje“ vadovas ir darbuotojas, mūsų sąjungos kandidatas.
Tai yra jo paties tekstas, tad jei žmogus pats save cituoja, tai nėra bėda. O kur yra cituoti kiti šaltiniai, mes sudėjome išnašas“, – teigė T. Tomilinas.
Pretenzijų neturi
„Investuok Lietuvoje“ teigė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai pretenzijų neturi.
„Užsienio investicijų plėtros agentūra „Investuok Lietuvoje“ stebi investicinę aplinką ir rengia rekomendacijas, kaip gerinti šalies investicinį klimatą ir didinti konkurencingumą kovoje dėl tiesioginių užsienio investicijų. Agentūros interneto svetainėje skelbiama medžiaga yra vieša ir ja savo nuožiūra gali naudotis tiek politinės partijos, tiek asociacijos, tiek verslo įmonės bei kitos suinteresuotos šalys“, – sakė Dalius Morkvėnas, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ rinkodaros ir komunikacijos vadovas.