Žingsnis į elektroninį suaugusiųjų pasaulį
Lietuvoje internetu kasdien daugiausia naudojasi jaunimas – 90 proc. 16–29 metų asmenų. Vyresni žmonės elektroninėje erdvėje praleidžia mažiau laiko: kasdien prie interneto prisijungia tik 57 proc. 16–74 metų Lietuvos gyventojų.
„Naudojimasis elektroninėmis priemonėmis ateityje tik augs, todėl labai svarbu, kad jaunimas įgustų interneto erdvėje remtis saugiais, sertifikuotais įrankiais, skirtais realiam suaugusiųjų gyvenimui. Tai pravers sulaukus pilnametystės, kai reikės pasirašinėti dokumentus, internetu kurti įmones, registruoti gimusius vaikus ar pasinaudoti šimtais kitų elektroninių paslaugų“, – pristatydamas naujovę kalbėjo teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Beje, pilnamečiams skirtu Registrų centro elektroniniu parašu šiuo metu naudojasi apie 140 tūkst. Lietuvos gyventojų, daugiausia verslo reikalais, nes elektroninio parašo galia tokia pat kaip rašyto ranka.
Suaugusiųjų parašas – sudėtingesnis
Pagrindinė moksleivių elektroninio parašo funkcija – leisti naudotis elektroninėmis paslaugomis, prie kurių jungiantis reikia patvirtinti jaunuolio tapatybę.
Į nepilnamečiams išduodamą mobiliojo ryšio SIM kortelę įrašomas Registrų centro sukurtas asmeniui identifikuoti elektroninėje erdvėje skirtas skaitmeninis sertifikatas. Jis susieja elektroninį parašą su pasirašančiu asmeniu ir patvirtina arba leidžia nustatyti pasirašančio asmens tapatybę.
Tuo metu į pilnamečiams asmenims skirtą elektroninį parašą įdiegiamas ir pasirašymui skirtas sertifikatas, užtikrinantis elektroniniu parašu pasirašytų duomenų tikrumą ir jų apsaugą nuo klastojimo.
Pirmoji paslauga – elektroninis dienynas
Moksleiviško elektroninio parašo projekto partneris – elektroninis dienynas TAMO – teiks pirmąją mokiniams skirtą elektroninę paslaugą: prie e. dienyno mobiliuoju elektroniniu parašu galės prisijungti kiekvienas besimokantis.
Iki šiol prie šio e. dienyno moksleiviai jungdavosi iš mokyklų gautais kodais, kuriuos prarasdavo ar pamiršdavo. Pametę kodą mokiniai arba prarasdavo galimybę susipažinti su informacija dienyne, arba įgusdavo naudotis tėvų kodu. Tai tikrai nėra saugu, gali atverti kelią tam tikriems piktnaudžiavimams. Jungtis mobiliajame telefone turimu sertifikatu moksleiviams bus kur kas patogiau ir saugiau, nes kiekvienas dienyno vartotojas galės būti tikras, kad jį laiku pasiekia būtent jam skirta informacija.
Jau dabar planuojama moksleivišką elektroninį parašą pritaikyti ir plačiau naudoti: tikimasi, kad greitu metu naujuoju būdu nepilnamečiai galės identifikuoti save jungiantis prie elektroninės egzaminų platformos.
Šios technologijos perspektyvą galima palyginti su įprastu elektroniniu parašu: jo platinimo Lietuvoje pradžia tapo proveržiu elektroninėje valdžioje – tokiu pat proveržiu taps ir moksleiviams skirtas jo atitikmuo.
Parašo – su tėvais ar globėjais
„Elektroninis.lt moksleiviams“ mobilusis elektroninis parašas jau išduodamas mobiliojo ryšio operatoriaus TELE2 salonuose. Moksleivis čia atvykti turėtų su vienu iš tėvų ar globėjų: abu turėtų nepamiršti asmens dokumentų.
Mobiliojo elektroninio parašo idėją inicijavo ir įgyvendino Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, valstybės įmonė Registrų centras kartu su partneriais Lietuvos moksleivių sąjunga, UAB „Tele2“ ir TAMO grupe. Tikimasi, kad prie šio projekto prisidės ne tik TAMO bei TELE2, bet ir kiti partneriai: elektroniniai dienynai, mobiliojo ryšio operatoriai, elektroninių paslaugų teikėjai.
Iš pirmų lūpų
Juozas Bernatonis Teisingumo ministras
„Elektroninės paslaugos gerokai palengvina kasdienius darbus. Pavyzdžiui, mūsų šalyje net 86 proc. verslo subjektų naudojasi vienokiu ar kitokiu elektroniniu parašu, esu įsitikinęs, kad elektroninių paslaugų dar daugės. Džiaugiuosi, kad nuo šiol elektroninio parašo technologija bus prieinama moksleiviams, kurie jau gali išbandyti šią naujovę ir, manau, netrukus galės naudotis plačiomis jos galimybėmis.“
Daugiau informacijos www.registrucentras.lt
Parengta bendradarbiaujant su VĮ Registrų centru