Kupiškis: nedidelis miestas, kurį puošia parkai ir įspūdingos skulptūros

2016 m. rugsėjo 25 d. 16:32
Miglė Trainienė
Apsilankius Kupiškyje, tenka vyti šalinti mintis, jog mūsų šalies provincija – apkerpėjusi. Nedideliame šiaurės rytų Lietuvos mieste yra kur „paganyti“ akis – tuo ne kartą įsitikinau, jame viešėdama. Man, kaunietei, šiame krašte krito į akis poilsiaviečių ir maudymviečių gausa – pagal jų skaičių vos 7000 gyventojų turintis Kupiškis galėtų konkuruoti su 40 kartų didesne laikinąja sostine.
Daugiau nuotraukų (86)
Prieš kurį laiką kandus miestų ir miestelių apžvalgininkas, prisistatantis Kroydonu, pareiškė, jog Kupiškyje be karvių, „skuduryno“ parduotuvių ir aludžių nėra kur apsilankyti. Panašiai jis pašiepė ir kitas provincijos vietoves. Bet tai netiesa – keliaudama po Lietuvą, pamačiau daug įdomių miestų ir miestelių, kuriuos verta aplankyti. Vienas iš jų – Kupiškis.
Jaukūs parkai, piliakalnis ir neogotikinė bažnyčia
Kupiškyje karvių pamatyti taip ir neteko, į aludes kojos nekėliau, tačiau lankytinų objektų šiame provincijos mieste netrūksta – gyventojų, bei šiame mieste dirbusių menininkų išmonė atgaivina širdį.
Nuo Kupiškio piliakalnio, kurį puošia milžiniškos žmogaus pėdos simbolis, atsiveria nuostabi panorama: iš vienos pusės – marios (trečias pagal dydį Lietuvoje dirbtinis vandens telkinys), o iš kitos – negotikinės bažnyčios bokštai. Šalia bažnyčios veikia Kupiškio etnografijos muziejus.
Centrinę miesto aikštę puošia kupiškėnų vestuves simbolizuojančios medinės skulptūros, kiek toliau nuo jų pievoje driekiasi skulptūrų parkas, kuriame lankytojus pasitinka iš medžio išskaptuotos žmonių, žvėrių, paukščių figūros.
Dar vienas parkelis įrengtas šalia Kupos upės ir Kupiškio kultūros centro. Per šią upę yra nutiesti aštuoni tiltai, skirti pėstiesiems ir automobiliams.
Keliaujant po švarų miestuką net apimdavo „baltas“ pavydas: Kauno gatvėse – gerokai daugiau šiukšlių.
Menininkas miestui padovanojo daugybę įspūdingų skulptūrų
Kupiškis aukso raidėmis turėtų įrašyti laikotarpį, kai prieš kelis dešimtmečius apsigyveno skulptorius Henrikas Orakauskas, vėliau išvykęs į Kernavę. Kupiškyje 18 metų praleidęs H.Orakauskas sukūrė daugiau nei 20 skulptūrų ir paminklų, tarp jų – paminklą didvyriškai už laisvę kovojusiems pokario Lietuvos Algimanto apygardos partizanams.
H.Orakausko rankose gimė ir minėtos „Kupiškėnų vestuvių“ skulptūros. Tačiau bene įspūdingiausias šio menininko darbas – netoli miesto centro stovintis „Baltų pasaulio medis“. Parkelyje prie tvenkinio „pasodintas“ metalinis medis su paukšteliais traukia ir turistus, ir vietos gyventojus, ypač – vestuvininkus. Tai liudija daugybė meilę simbolizuojančių spynų su jaunavedžių vardais.
Kupiškyje iškilo angelo, įvairių paukščių, Lėvens, Kupos, ateivio, piemenuko, Merkurijaus, Amūro skulptūros – H.Orakausko darbai iš vario ir kitų rūšių metalo skoningai papuošė miesto centrą ir jo prieigas.
Yra ką veikti poilsiautojams Ir vandens pramogų mėgėjams
Prie Kupiškio marių įrengti paplūdimiai su pavėsinėmis, suoliukais, lauko židiniais, pontoniniu lieptu, valčių nuomos punktais, futbolo ir tinklinio aikštelėmis – yra dešimtys vietų, kuriose galima įsikurti poilsiautojams, vandens pramogų mėgėjams. Viena įspūdingiausių iš jų – marių sala Uošvės liežuvis, kurioje įrengtas dendroparkas.
Kupiškyje yra ir beveik 500 vietų stadionas, sporto aikštynas, teniso kortai, veikia Meno mokykla.
Iš paminklėlių – siena laisvės kovotojams
Mieste įamžintas iš Kupiškio krašto kilusių garsių žmonių atminimas – pastatyti paminklai Vilniaus katedrą projektavusiam ir rekonstravusiam architektui Laurynui Stuokai-Gucevičiui, tarpukario Lietuvos premjerui Jonui Černiui. Ant namo, kuriame gyveno kalbininkas, mitologijos tyrinėtojas Algirdas Julius Greimas, sienos atidengta paminklinė lenta.
Kupiškio bažnyčios kieme iš įvairaus dydžio paminklėlių pastatyta siena, skirta partizanams, tremtiniams ir kitiems XX amžiaus pokario siaubo metais mirusiems žmonėms atminti.
Kiek toliau, už maldos namų tvoros stovi paminklinis akmuo, primenantis, jog šioje vietoje XVII amžiuje veikė pirmoji Kupiškio parapinė mokykla. Prie centrinės miesto aikštės stovi dar vienas akmuo su įspaustais skaičiais „1529“ – tais metais Kupiškis buvo pirmąsyk paminėtas istorijos šaltiniuose.
Tai, ką per pastarąjį ketvirtį amžiaus pavyko sukurti šiame mieste – ne įvairių partijų, ne valdininkų, o pirmiausiai visos vietos kupiškėnų bendruomenės nuopelnas.
KupiškisprovincijaTurizmas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.