Vilniaus tvarkdariams tenka gelbėti ir žaislinius šunis

2016 m. rugsėjo 22 d. 21:38
Pagal sinoptikų prognozes, nuo savaitgalio virš Vilniaus prapliups šaltas rudeninis lietus. Tai reiškia, kad užsikimš kanalizacija, juolab kad ir lapai pradeda kristi – potvynio sostinėje tikimybė labai didelė. Nuotekų kanalizacijos avarijas Vilniuje likviduoja savivaldybės įmonė „Grinda“. Ar skolose vis dar skęstančios savivaldybės įmonė sugebės išgelbėti vilniečius nuo potvynio? Ir nubarstyti gatves, nes žiema neišvengiamai artėja?
Daugiau nuotraukų (10)
Naujasis „Grindos“ vadovas Kęstutis Vaicekiūtis ir įmonės technikos direktorius Dalius Kuliešius tikino, kad finansinė įmonės būklė labai palengva, tačiau gerėja – likviduoti avarijas kliūčių nebus.
Daug pasenusios technikos
„Žinoma, technikos parkas – senas, jam maždaug 15 metų. Dar senus sovietinius ZIL markės sunkvežimius naudojame, nors turime ir naujų“, – Technikos direktorius D.Kuliešius parodė 7 naujus „Renault“ sunkvežimius, kuriuos „Grinda“ išsinuomojo.
Tai universalios su išmaniu valdymu mašinos, kurios naudojamos ir gatvėms barstyti, ir valyti, tirpdyti sniegą.
„Grindos“ techninis parkas buvo pradėtas atnaujinti ankstesnės savivaldybės kadencijos laikais. Dabartiniai vadovai tikisi, kad dabar tai padaryti pavyks greičiau, esą savivaldybės įsiskolinimai įmonei sumažėjo.
„Dabar jau pilnai atsiskaitome su tiekėjais, laiku išmokame ir atlyginimus, nors jie žemutinės grandies darbuotojams ir nedideli. Apmokame už naktinį darbą – kai gatvės tvarkomos naktimis, kad netrikdytų eismo. Kai Konstitucinis Teismas pripažino, jog Vilniui neteisėtai buvo sumažinta Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis ir įpareigojo atlyginti nuostolius, bankai pradėjo noriai skolinti, refinansuoti savivaldybės skolas, todėl ir finansiniai mūsų įmonės rodikliai pradėjo gerėti. Per tris mėnesius savivaldybės įsiskolinimai nuo 5,5 mln. eurų sumažėjo iki 2,9 mln. eurų“, – teigė „Grindos“ direktorius K.Vaicekiūtis.
Skolų mįslė
Kiek gerėja Vilniaus finansinė padėtis – sunku vienareikšmiškai atsakyti, nes sostinės skolos apaugo politiniais mitais, ypač artėjant Seimo rinkimams. Miesto valdžia tikina, kad skolos tirpsta kaip sniegas, bankai vos ne eilėje stovi paskolinti savivaldybei dešimtis milijonų. Opozicija išsijuosusi įrodinėja, jog yra atvirkščiai – skolos nemažėja.
„Grindos“ Stebėtojų tarybos narė Aušra Maldeikienė patvirtino, jog įmonės finansiniai rodikliai, nors ir ne nelabai daug, pagerėjo. O kuo daugiau tikėti, jei ne A.Maldeikiene?
K.Vaicekiūtis taip pat teigė, jog „Grinda“ pastaruoju metu sutaupė apie 160 tūkst. eurų pertvarkius įmonės valdymą, pakeitus technikos nuomos tvarką, nustačius degalų normas transportui, įdiegus GPS stebėjimo sistemą. Tokiu būdu tikimasi užkirsti kelią piktnaudžiavimui tarnybine padėtimi: nukniaukti sunkvežimį smėlio ir nuvežti nežinomu maršrutu – sudėtinga.
Kaip pagrindinę naujovę direktorius pabrėžė GPS sistemą: dabar „Grindos“ tinklalapyje galima stebėti sostinės gatvėse dirbančios technikos judėjimą ir gatvių būklę. Nuvalytos, sutvarkytos gatvės pažymėtos mėlyna, nesutvarkytos – raudona.
Gauna daugiau už merą
Vis tik „Grinda“, kaip ir kitos savivaldybių įmonės, pasižymi dideliu atlyginimų skirtumu tarp vadovų ir žemutinės grandies darbuotojų – gatvių šlavėjų, smėlio barstytojų, vairuotojų. Daugelis pastarųjų gauna minimalų ar nedaug jį viršijantį atlygį.
„Grindos“ direktoriui, oficialiais Vilniaus miesto tarybos duomenimis, 2015 metais buvo nustatytas 2 tūkst.900 eurų atlyginimas. Jis – dvigubai didesnis už mero Remigijaus Šimašiaus Vilniaus miesto tarybos nustatytą atlyginimą: 1 tūkst.400 eurų.
Teisybės dėlei tačiau reikia pasakyti, jog „Grinda“ – viena iš strateginių miesto įmonių, teikianti platų paslaugų spektrą. Skirtingi įmonės padaliniai valo ir žiema barsto didžiąją dalį sostinės gatvių, lopo duobes, asfaltuoja, likviduoja nuotekų kanalizacijos avarijas gatvėse ir vandentiekio avarijas namuose. Taip pat gaudo valkataujančius naminius gyvūnus, juos išveža į gyvūnų globos namus, surenka kenksmingas chemines medžiagas (gyvsidabrį).
„Grindos“ darbuotojams tenka ir nemaloni pareiga išvežti į morgą mirusiuosius, neturinčius artimųjų, žuvusius, mirusius gatvėje, avarijų aukas. Per mėnesį iš sostinės gatvių ir butų surenkama apie 50 mirusių vilniečių.
Išgąsdino žaislinis šuo
„Grindos“ dispečerinė – karštasis įmonės punktas: dispečeriai per dieną sulaukia apie 50 vilniečių ir policijos, BPC pranešimų apie nelaimingų atsitikimų aukas gatvėse, komunalines avarijas, gatvėse valkataujančius ar žuvusius gyvūnus.
Miesto avarinės dispečerinės avarinių darbų vadovas Jevgenij Skaiva prisiminė ir patirtus akibrokštus. 
„Kartą paskambino iš Kalvarijų gatvės. Moteris susijaudinusi pranešė, jog šalia kelio drybso kažkoks didelis žvėris. Lyg stirna, lyg šernas, lyg didžiulis šuo. Surinkome ekipažą, nuvažiavome – o ten riogso didelis pliušinis šuo, žaislas“, – pasakojo vyriškis.
Technikos direktorius D.Kuliešius sakė, jog kai kurie vilniečiai įsigudrino naudotis paslaugomis, už kurias sumoka miestas.
„Pasitaiko atvejų, kai gyventojai tyčia sukelia vandentiekio avarijas, kai nori bute, tarkime, pakeisti čiaupą ar vamzdį. Kviečiant santechniką, reikėtų sumokėti, pačiam pasirūpinti atjungti vandenį daugiabutyje. Tai kai kurie vilniečiai nesivargina – padaro avariją ir iškviečia mūsų avarinę tarnybą“, – su ironijos gaidele kalbėjo D.Kuliešius.
Skulptūras uždengė plėve
„Grindos“ aikštelėje saugomos ir ilgus metus politines aistras kursčiusios sovietinės Žaliojo tilto skulptūros. Jų pamatyti jau neįmanoma, nes aptrauktos juoda plėvele.
Nejaugi naujieji „Grindos“ vadovai pajuto sąžinės graužatį ir negali ramiai pažiūrėti į akis geležiniams kolūkiečiams, proletarams ir sovietiniams kareiviams?
„Ne, ne todėl“, – atsakydamas į klausimą juokėsi direktorius K.Vaicekiūtis. – „Pagalvojome – juk skulptūros yra kūriniai, jas kūrusiems žmonėms reikia parodyti pagarbos, negerai, kad skulptūros riogso neuždengtos“. 
Vėsią rugsėjo pabaigos dieną, kai lankėsi žurnalistai, aplink įmonę važinėjo sunkvežimiai, pakrauti smėlio. Apsukę ratus, jie vėl išberdavo smėlį į lauke esančią krūvą.
„Tikriname, ar technika pasirengusi žieminiams gatvių valymo ir barstymo darbams, ar gerai veikia visi mechanizmai“, – šių keistų manevrų prasmę išaiškino „Grindos“ direktorius K.Vaicekiūtis.
Jos teigimu, smėlio ir druskos žiemą nepritrūks: šių medžiagų per pastarąsias besnieges ir šiltas žiemas sutaupyta apsčiai.
„Grindos“ įmonėje šiuo metu dirba 400 darbuotojų, artėjant žiemos sezonų laikinai numatyta įdarbinti dar 80 žmonių.
Iš „Grindos“ vadovo pareigų atleidus jai per 20 metų vadovavusį Algimantą Vilūną, buvo atleista 11 specialistų (dalis išėjo savo noru), vietoj jų priimti 9 nauji darbuotojai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.