Šiukšlių krizė Vilniuje: užprogramuotas skandalas?

2016 m. rugsėjo 14 d. 20:05
Mechaninės biologinių atliekų apdorojimo gamyklos (MBA) statybas dar 2013 metais lydėjo skandalai. Neseniai jie nuaidėjo jau kitu lygiu: šią savaitę paaiškėjo, kad liaupsinta gamykla nepajėgi apdoroti iš Vilniaus ir Vilniaus regiono atvežamų šiukšlių. O savivaldybė dar kovo mėnesį vežėjams nurodė nebevežti šiukšlių į sąvartyną, o tik į MBA. Ta proga ir buvo padidinti atliekų išvežimo tarifai.
Daugiau nuotraukų (7)
„Tokią padėtį buvo galima nuspėti, problema buvo užprogramuota“, – portalui lrytas.lt sakė Vilniaus komunalinio ūkio veteranas, buvęs ilgametis „Grindos“ direktorius Algimantas Vilūnas.
„Šiukšių skandalas tėra politinių grupuočių tarpusavio vaidų išraiška. Klastingas rinkodaros triukas pagrįsti atliekų deginimo gamyklos būtinumą Vilniuje“, – tegė „žaliasis“ Seimo narys Linas Balsys.
Sustojo prie vartų
Pirmadienį pranešus, kad kasdien į gamyklą bus priimta tik 70 tonų atliekų, prie MBA vartų išsirikiavo šiukšles išvežančios įmonės „Ecoservice“ sunkvežimiai.
70 tonų – maždaug 10 proc. iš visų šiukšlių, surenkamų Vilniaus mieste ir jo rajone. Kur dėti likusias atliekas – nežinia.
„Mieste surinktas atliekas privalėjome atvežti į šitą įmonę, bet kadangi vartai uždaryti, neturime galimybės išsikrauti, tad laukiame tolimesnių pavedimų. Mieste paralyžiuotas atliekų surinkimas“, – prie šiukšliavežių eilės kalbėjo „Ecoservice“ generalinis direktorius Arūnas Makauskas. Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) vežėjams šiukšles siūlo vežti tiesiai į sąvartyną, tačiau šie teigė neturintys tam teisės.
MBA gamyklą valdančios bendrovės „Energesman“ direktorius Donatas Majus teigė, kad tai nėra trumpalaikė situacija, o sprendimus, kaip šiukšlių tvarkymo problemą būtų galima išspręsti, bendrovė siūlė jau nuo metų pradžios, tačiau nieko padaryta nebuvo.
Pavadino parodomąja akcija
Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius tačiau nesileido, kad visi šunys būtų kariami ant savivaldybės. Jis „Ecoservice“ eilę prie MBA gamyklos vartų pavadino parodomąja akcija.
„Visiems šiukšlių vežėjams, kurių yra 37, buvo pranešta, kad šiomis dienomis atliekas reikia vežti į Kazokiškių sąvartyną. Tik viena kompanija to nepadarė ir suvežė mašinas prie gamyklos. Reiktų jų paklausti, kodėl taip padarė, nes visos kitos kompanijos tai labai aiškiai suprato“, – pirmadienį spaudos konferencijos metu kalbėjo vicemeras.
L.Kvedaravičius tikino, jog sostinė šiukšlėse nepaskęs. Tačiau buvęs „Grindos“ įmonės vadovas, Vilniaus komunalininkų pažiba A.Vilūnas teigė, jog tokią situaciją buvo galima numatyti.
„Problema tam tikra prasme buvo užprogramuota. Savivaldybė nesuvaldė situacijos. Dar dirbdamas vadovu siūliau, kad atliekų išvežimu turėtų rūpintis savivaldybės įmonė, koncentruotai. Be ne, matote, liberalizacija, konkurencija – šią paslaugą patikėjo konkursus laimėjusioms firmoms. Kurios savivaldybę padavė į teismą. O dabar ir chaosas kilo“, – kandžiai pastebėjo A.Vilūnas.
Užvirė šiukšlina klanų kova?
Dar įdomesnę šiukšlių skandalo Vilniuje versiją pateikė Seimo narys L.Balsys, antradienį išplatinęs pranešimą.
„Kyla klausimas, kaip pradėjusi veikti gamykla, gali neįvertinti to, jog neturės kur dėti po rūšiavimo liekančių, tik deginimui tinkančių atliekų? Statant MBA buvo pabrėžiama, kad gamyklose bus pakankamai vietos tokių atliekų sandėliavimui. MBA operatorės, bendrovės „Energesman“ vienašališkas nusprendimas nepriimti iš vežėjų atliekų man yra panašus į lobistines spaudimo priemones, kad kuo greičiau būtų pastatyta Vilniuje suplanuota atliekų deginimo gamykla“, – sakė L. Balsys.
Pasak Seimo nario, pagal Europos Sąjungos rekomendacijas ir žiedinės ekonomikos koncepciją, visoje ES daugiau atliekų turės būti perdirbta, nei vežama į sąvartyną ar deginama.
„Lietuva privalės laikytis šių reikalavimų, o tai reiškia, kad pastatytoms didelės galios gamykloms paprasčiausiai nebus ką deginti ir joms teks importuoti šiukšles. Klaipėdoje jau veikianti atliekų deginimo gamykla įgavo teisę gabentis deginimui skirtas atliekas iš visos Lietuvos, tačiau ir jų jai dažnai nepakanka. Atliekos – tai mūsų problema, kurią reikia spręsti pačiu optimaliausiu ir pigiausiu būdu: pirmiausia – rūšiavimas, paskui – perdirbimas, o deginimas turėtų būti paskutinė priemonė. Deja, pas mus ateina gudruoliai, kurie nori daryti pinigus, o kai kurie, galimai verslo įtakoje esantys politikai, uoliai padeda. Mano manymu, atliekų deginimo gamyklos projektas siekiamas įgyvendinti tik dėl to, kad būtų „įsisavintos“ maždaug 100 milijonų eurų siekiančios Europos Sąjungos paramos lėšos. Šiuos pinigus tikslingiau būtų skirti finansuoti projektus, susijusius su vietos aplinkos kokybės gerinimu, o ne nukreipti tokiems abejotiniems projektams“, – teigė L. Balsys.
Seimo narys taip pat atkreipė dėmesį, kad mechaninio biologinio apdorojimo gamyklų veikla jau nuo jų atidarymo pradžios yra apipinta skandalais, o pradėjusios veikti atliekų deginimo gamyklos – taps dar didesniu galvos skausmu. „Dešimčiai atliekų rūšiavimo gamyklų pastatyti išleista 114 ml. eurų. Kokią naudą iš to gavome? Jokios. Daugelyje regionų, taip pat ir Vilniuje, gyventojas padidinti atliekų tvarkymo tarifai tam, kad būtų padengtos šių gamyklų veiklos sąnaudos. Skandalai, susiję su mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamyklų veikla, krečia ne tik Vilnių, bet ir Kauną, Klaipėdą, Marijampolę. Jei dar apsistatysime ir atliekų deginimo gamyklomis, ateityje teks spręsti dar daugiau problemų“, – tikino parlamentaras.
Portalui lrytas.lt jis sakė įtariantis, jog skandalas dėl šiukšlių išvežimo sostinėje kilo ir dėl nesutarimų tarp suinteresuotų grupių.
„Interesų statyti atliekų deginimo gamyklą turi ir Vyriausybė, ir tokią gamyklą Klaipėdoje pastačiusi bendrovė „Fortum“, galimai ir „Energesman“, – svarstė L.Balsys.
Parlamentaro spėjimus netiesiogiai patvirtino „Energesman“ direktoriaus D.Majaus mestelėta užuomina, jog MBA gamykla ne guminė, šiukšlių perteklių būtų galima deginti. Bet tokia gamykla Lietuvoje – tik viena.
MBA statybą lydėjo skandalai
MBA įrenginių statybos vertė sudaro daugiau kaip 101 mln. eurų. Atliekų tvarkymo verslą kontroliavęs buvusios kadencijos Vilniaus vicemeras, Darbo partijos atstovas Jonas Pinskus tikino, kad pastačius MBA šiukšlių išvežimas ir tvarkymas vilniečiams nebrangs.
Konkursą iš vieno dalyvio statyti MBA 2013 metų vasarą laimėjo su Telšių magnatu Vytautu Baniu bei partija „Tvarka ir teisingumas“ siejama įmonė „Energesman“. Iš konkurso pašalinti konkurentai kreipėsi į teismą, bet nieko nepešė.
Dienraščiui „Lietuvos rytas“ ir portalui lrytas.lt atskleidus skandalingus sandėrio užkulisius, konkursas buvo trumpam sustabdytas, įsikišo STT, tačiau po nerezultatyvaus tyrimo laimėtoju paskelbtas „Energesman“.
šiukšlėsVilniusMBA
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.