Trečiadienį Seimas nusprendė, kad Pagalbinio apvaisinimo įstatyme sukuriamų embrionų skaičius nebus ribojamas, bus leidžiama lytinių ląstelių donorystė ir embriono išankstinė diagnostika. Už tai, kad įstatymas būtų priimtas su prezidentės pasiūlytomis pataisomis, balsavo 53, prieš buvo 40, susilaikė keturi Seimo nariai.
Kaltino lobizmu
Po balsavimo iš Seimo salės išėjęs konservatorius R.J.Dagys akivaizdžiai rodė nepasitenkinimą ir negailėjo kandžių replikų.
„Seimas peržengė tam tikrą „rubikoną“ ir leido su žmogumi daryti, ką nori – eksperimentuoti, išvežti, šaldyti, nuspręsti kas gyvens ir kas ne. Dabar nebeturime kriterijų gyvybės apsaugoje.
Pasak R.J.Dagio, lobistai suveikė taip pat, kaip ir su Darbo kodeksu. „Mokslo pasiekimai nebereikalingi, o vertinamas vien tik „biznis“, – išėjęs iš
Lyginami du nesulyginami dalykai – teisė gyventi ir teisė į mūsų pasirinkimą. Ar mes kiekvienas turime teisęs nuspręsti, kad kitas negyvens. Visi atsakykime į šį klausimą“, – ragino konservatorius.
Laukė sprendimo penkioliką metų
Mišriai Seimo narių grupei priklausanti Vida Marija Čigriejienė didžiavosi Seimo daugumos sprendimu ir sakė, kad gėda, jog penkioliką metų reikėjo laukti, kol priims protingą sprendimą.
„Man gėda pasakyti, kad Seime yra du ginekologai, neoatologų dar yra ir tiek užtruko. Gal yra ir bažnyčios šioka tokia įtaka, bet aš irgi esu katalikė ir galima auklėti jaunimą, kad šeimos pačios pasirinktų metodą.
Kartu su nevaisingomis šeimomis džiaugiuosi, kad priimtas įstatymas, kuris leis panaudoti modernius diagnostikos ir tyrimo metodus“, – kalbėjo politikė.
Pasak jos, gali apsivaisinti, vienas embrionas, gali du, trys ar dešimt. Tai pertekliniai embrionai bus užšaldyti ir padovanoti kitai procedūrai.
„Be to, šeimos gali pasirinkti, kam nepriimtinas naujasis gydymo metodas, jie gali naudoti konservatyvųjį metodą, kuris yra neefektyvus ir, pavyzdžiui, italai atsisakė“, – teigė V.M.Čigriejienė.
Seimo narė aiškino, kad priėmus naująjį įstatymą bus galima išvengti sunkių genetinių ligų. „Tai reiškia vaiko neįgalumą, motinos nedarbą, šeimos skyrybas“, – sakė ji.
Kaip gydymas bus kompensuojamas?
Po įstatymo priėmimo Sveikatos apsaugos ministerija dar turės patvirtinti gydymo kompensavimo tvarką. Parlamentarė sakė negalinti nuspėti, kiek bus kompensuojamas gydymas.
„Žiūrint, kiek ciklų kompensuos. Hormoninis gydymas yra brangesnis nei procedūros atlikimo metodika. Vidutines pajamas gaunančiai šeimai tai bus didžiulė paspirtis“, – sakė politikė.