Tyrimą pradėti atsisakė
Žuvusiojo sūnus kartu su Advokato Mindaugo Šimkūno ir partnerių kontoros VERUM advokatu Albertu Buta pirmadienį surengė spaudos konferenciją, kurios metu kalbėjo apie galutinę Vilniaus apygardos teismo nutartį dėl prašymo tirti buvusio Sovietų Sąjungos prezidento Michailo
Gorbačiovo veiksmus per 1991 metų sausio 13-osios įvykius.
R. Povilaitis keletą kartų kreipėsi Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą M. Gorbačiovio atžvilgiu dėl aplaidaus jo, kaip karinių pajėgų vado, pareigų vykdymo. Tačiau šių metų gegužę prokuratūrą pradėti tyrimą atsisakė.
„Kreipėmės į Generalinę prokuratūrą prašydami suteikti M. Gorbačiovui specialiojo liudytojo statusą ir supratome, kad jo atžvilgiu nėra vykdomas ikiteisminis tyrimas. Prašėme, kad kviestų jį parodymus duoti tiesiogiai, o ne per Rusijos Federaciją.
Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti tyrimą, mes šį sprendimą apskundėme teisme, tačiau teismas skundą atmetė. Vilniaus apygardos teismas skundą vėl atmetė ir paliko galioti Generalinės prokuratūros sprendimą“, – pasakojo žuvusio A. Povilaičio sūnus.
Advokatas A. Buta sakė, kad teisiniu aspektu daug komentarų apie šį sprendimą nėra.
„25 metus vyksta ikiteisminis tyrimas. Matome, kad Generalinė prokuratūra nemato tikslo pradėti ikiteisminį tyrimą M. Gorbačiovui dėl aplaidaus vado pareigų vykdymo. Jis, kaip vyriausias karinių pajėgų vadas, tuose įvykiuose irgi dalyvavo“, – sakė A. Buta.
Sausio 13-ąją žuvusio A. Povilaičio sūnus Robertas teigė, kad jei ikiteisminis tyrimas nėra pradedamas, prokurorai turi būti įsitikinę, kad tikrai nebuvo vykdoma nusikalstama veika.
Reikalauja kviesti liudyti
Vienas iš R. Povilaičio reikalavimų – kviesti M. Gorbačiovą tiesiogiai duoti parodymus.
„Jis buvo kviečiamas per Rusijos Federaciją, o ji atsisakė bendradarbiauti. Generalinė prokuratūra atsisakė kviesti M. Gorbačiovą liudyti tiesiogiai. Kaip mes vėliau aiškinomės ir teismas mums atsakė, prokuroras gali kviesti, bet neprivalo“, – sakė R. Povilaitis.
Prašymas apklausti buvusį Sovietų Sąjungos lyderį teismui įteiktas gegužę.
„Gorbačiovo pavardė minima visuose teismo posėdžiuose. Klausėme, kada bus mūsų prašymas nagrinėjamas. Atsakė, kad bus nagrinėjamas vėlesnėje bylos stadijoje, kai bus pradėta nukentėjusiųjų apklausa.
Mes turime prašymą kviesti ypatingos reikšmės liudytoją, bet tai užtruks labai ilgai. Tokį veiksmą aš vadinu vilkinimu. Mano nuomone, teismas vilkina šį reikalą, tikisi, kad jo nebereiks nagrinėti“, – kalbėjo Apolinaro Povilaičio sūnus.
Jis pripažįsta – tikimybė, kad M. Gorbačiovas atvyks liudyti, yra labai maža, tačiau išsiųsti kvietimą yra labai svarbu.
„Jei jis neatvyks, tai bus jo atsakomybė. Tačiau jei net nebus kviestas, mes kaip valstybė, nebūsime padarę visko, ką galima“, – sakė sūnus.
Advokatas A. Buta sakė, kad šiuo metu pateiktas prašymas kybo ore.
Pasak jo, šiuo metu Sausio 13-osios byloje yra apie 1000 liudytojų. Nė vienas kitas nukentėjęs, kaip sakė A. Buta, kol kas prašymo dėl M. Gorbačiovo apklausos nepateikė.
„Yra daugybė nukentėjusiųjų, kaltinamųjų ir visi kaltinamieji yra gana aukšto rango pareigūnai. Kaip galėjo atsitikti, kad tokia didelė grupė žmonių vykdė tokius veiksmus, o vadas apie tai nežino? Klausimas yra, ką jis žino, nes jo pavardė yra minima daug kartų. Jis turi liudyti, jis yra ypatingos svarbos liudytojas“, – sakė R. Povilaitis.
Galimybės pradėti tyrimą neatmeta
Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė teigė, kad pirmiausia R. Povilaičio prašymą peržiūrėjo aukštesnysis prokuroras ir prašymą atmetė. Po to sprendimas buvo apskųstas teismui, bet jis paliko galioti prokuratūros sprendimą.
„Ikiteisminio tyrimo teisėjas sutiko su prokuratūros argumentais, kad R. Povilaičio prašymo netenkinti. Tai jau ne prokuratūros, o teismo sprendimas.
Mūsų teisinėje valstybėje yra numatyta kelių pakopų sistema. Jeigu žmogus ko nors nori iš teisėsaugos, jis turi teisę per keletą filtrų savo prašymą perleisti. Jeigu aukščiausias filtras priima galutinį ir neskundžiamą sprendimą tenkinti ar netenkinti prašymo, lygiai taip pat kaip prokuratūra su tuo susitaiko ir privalo vykdyti, tai taip pat ir pareiškėjas pilietis, visiems filtrams nustačius, kad pagrindo nėra, turi susitaikyti“, – sakė E. Martinonienė.
Ji pasakojo, kad kai kurių asmenų atžvilgiu ikiteisminis tyrimas tebevyskta, o 69 asmenys jau yra teisme.
„Mes atsakydami R. Povilaičiui esame minėję, kad pagal pateiktus duomenis pagrindo kviesti nėra, bet niekas negali paneigti galimybės, kad tai bus padaryta kada nors ateityje, jei bus gauti kažkokie duomenys“, – teigė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė.