Monikos byla Norvegijoje: ekspertai pateikė išvadas dėl DNR

2016 m. birželio 13 d. 21:21
Aušra Ludvigsen, specialiai lrytas.lt iš Norvegijos, Bergeno
8-metės lietuvės Monikos, kurią, kaip įtariama, nužudė jos motinos sugyventinis Donatas Lukoševičius, byla Norvegijoje nagrinėjama jau trečia savaitė. Pirmadienį posėdis prasidėjo penkių DNR ekspertų pranešimais. Jie pateikė savo išvadas ir atsakė į teismo klausimus.
Daugiau nuotraukų (5)
DNR ekspertų komandą sudarė trys specialistai iš Norvegijos ir du iš Jungtinės Karalystės. Teisme pirmadienį dirbo ne tik lietuvių-norvegų, bet ir norvegų-anglų kalbų vertėjai. Posėdyje dalyvavo žuvusios mergaitės mama Kristina ir močiutė.
Kaltinamasis posėdyje nedalyvavo.
DNR ekspertai ir mokslininkai – ilgą praktiką turintys profesoriai iš Oslo universiteto, Visuomenės sveikatos instituto ir Teismo medicinos komisijos. Teismo medicinos komisija kontroliuoja ir vertina DNR ekspertų darbą ir užtikrina, kad jie darbą atlieka puikiai.
DNR ekspertų parodymai šioje byloje yra labai svarbūs, nes, pagal prokurorus, tai yra pagrindinis įrodymas, kad kaltinamasis lemtingąją dieną buvo nusikaltimo vietoje.
Anksčiau teisme Kristinos ir kaltinamojo buvo klausiama apie Kristinos švarinimąsi ir priemones, kurias ji naudojo tvarkydama butą, taip pat, kaip dažnai Monika maudydavosi ir plaudavo rankas, nes švarinantis yra nuplaunama kito žmogaus DNR pėdsakai.
Kaltinamasis ir jo gynėjai teigė, kad DNR medžiaga, rasta ant mirusios Monikos kūno, yra nuo tada, kai kaltinamasis gyveno jų namuose. Beje, nuo jo išsikraustymo iki žmogžudystės buvo praėję penkios savaitės.
Paskelbtos DNR išvados
2014 metais, kai buvo atnaujintas bylos nagrinėjimas, beveik tuo pačiu metu atsirado naujesni ir daug tikslesni DNR analizavimo būdai nei tie, kuriuos tyrėjai naudojo 2011 metais. 2011 metais iš karto po mergaitės mirties bendros DNR analizės metu jokių rezultatų nebuvo gauta, arba tiksliau, buvo rasta tik mirusios mergaitės DNR. Tai pasikeitė, kai DNR analizė patobulėjo atsiradus daugialypiams analizės rinkiniams.
D.Lukoševičius tą pačią 2014 metų dieną, kai buvo gauti DNR rezultatai su jo biologiniais pėdsakais, buvo areštuotas ir apkaltintas žmogžudyste. Nuo tada jis ir laikomas nelaisvėje. Pakartotiniai DNR tyrimai iš Visuomenės sveikatos instituto patvirtino, kad ant Monikos kūno buvo kaltinamojo DNR. Būtent švarūs ir aiškūs kaltinamojo DNR buvo rasti ant mergaitės plaštakų ir marškinėlių.
Pasak ekspertų, mėginių švarumas ir grynumas rodo, kad biologiniai kaltinamojo pėdsakai ant mergaitės kūno liko nuo pirminio kontakto, o ne nuo antrinio, pavyzdžiui, nuo kito daikto namuose.
Pakartotinės analizės metu buvo naudojami originalūs mėginiai, tiksliau DNR ekstraktas, kuris laimingo atsitiktinumo dėka buvo išsaugotas nuo 2011 metų Visuomenės sveikatos instituto šaldiklyje, nors pagal taisykles turėjo būti sunaikintas.
Galiausiai teismo darbo dienos pabaigoje Jungtinės Karalystės specialistai lygino duomenis su Lietuvos, Norvegijos ir pasaulio DNR duomenų bazėmis ir priėjo išvadą, kad toks vyro DNR pavyzdys, koks buvo rastas ant Monikos kūno, negali būti jokio kito vyro pasaulyje, tik kaltinamojo arba kito vyriškos giminės asmens, susijusio su juo giminystės ryšiais.
DNR ekspertų išvadose sakoma, kad visiškai aišku, jog DNR yra kaltinamojo ir dar aiškiau, kad pėdsakai yra palikti jo veiksmų lapkričio 14-ąją, o ne likę iš anksčiau, kai jis name gyveno.
mergaitėNorvegijanužudymas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.