Partijos rinkimų štabo vadovas Valdas Vasiliauskas – ne tik iš posto, Seimo frakcijos, bet ir apskritai iš partijos gretų. Kartu su šiuo politiku durimis trenkė ir jo artimas bendražygis Povilas Gylys.
Jie abu į Seimą pateko kartu su skandalingai pagarsėjusia „Drąsos kelio“ partija, o po to, kai jos vedlė Neringa Venckienė pabėgo iš Lietuvos, perėjo į „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją.
Paaiškėjus, kad vietoj V.Vasiliausko rinkimų štabui vadovaus Remigijus Žemaitaitis, čia pat trenkė nauja žinia – iš partijos Seimo frakcijos seniūno pareigų traukiasi Petras Gražulis.
Taip audringai pirmadienio vakarą „tvarkiečių“ taryba laimino kandidatų vienmandatėse Seimo rinkimų apygardose pulką.
Visi šie pokyčiai – ilgai nokusių partijos, kuri bando išlikti politikos elite, vidaus rietenų vaisius.
Supjudė kandidatų sąrašas
„Tvarkiečiai“ užvakar tarybos posėdyje patvirtino 70 kandidatų vienmandatėse rinkimų apygardose, tarp kurių – partijos ministrai ir viceministrai, Seimo ir savivaldybių tarybų nariai.
Tarp jų nėra paties partijos lyderio, europarlamentaro Rolando Pakso, kuris apskritai negali dalyvauti rinkimuose – jam paskutinių įstatymų užkardų ir vėl nepakėlė Seimas, nors to jau ne kartą reikalavo Briuselis.
„Tvarkiečiai“ nekelia tik kandidato vienmandatėje Vilkaviškio apygardoje, kur jau daugelį metų dominuoja dabartinis valdančiųjų socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Butkevičius.
Šiuo tūpsniu „tvarkiečiai“, matyt, rodo norą ir po rinkimų bendradarbiauti su pagrindiniais koalicijos partneriais.
Sumaištį kelia ir nežinia
Tačiau erzelynę partijoje kelia tai, kad jos reitingai pavojingai nukrito – atsidūrė prie 5 proc. ribos. O tai jau grėsmė iš viso nepatekti į Seimą.
Tarp „tvarkiečių“ kandidatų vienmandatėse apygardose – ir jau senokai didelį palankumą jiems rodžiusių radikaliųjų dešiniųjų – Tautininkų sąjungos – buvusių ir esamų lyderių pulkelis.
Tačiau pagrindinės partijos tarybos posėdžio naujienos buvo susijusios ne su politinėmis tuoktuvėmis, o su skyrybomis.
Partijos rinkimų štabo vadovo postą ir frakciją palikęs V.Vasiliauskas pareiškė apskritai nekandidatuosiąs su šia partija rinkimuose.
Apie skyrybas su „tvarkiečiais“ pranešė ir P.Gylys.
Tačiau vienas partijos veidų P.Gražulis, nors ir paliko frakcijos seniūno postą, atrodo, kad kartu su partija vis dėlto dalyvaus rinkimuose. Dabar frakcijoje liko devyni nariai.
Pūliniai tvinko seniai
Tai, kad iš „Drąsos kelio“ perbėgę Seimo nariai V.Vasiliauskas ir P.Gylys pradėjo aktyviai reikštis, sukėlė kai kurių partijos ir jos vadovybės senbuvių nepasitenkinimą, kuris ėmė veržtis ir į paviršių.
V.Vasiliauskui vis garsiau buvo priekaištaujama, kad jis nieko neveikia, o partijos rinkimų kampanija apskritai buksuoja.
Todėl šalia rinkimų štabo buvo įkurta vadinamoji strateginė grupė, kurios sprendimai tapo privalomi rinkimų štabui.
Jai formaliai vadovauja pats R.Paksas, o kol jo nėra Lietuvoje – vienas jo artimos aplinkos žmonių, Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis.
Priminė violetinę praeitį
Seimo Ekonomikos komitetui vadovaujantis R.Žemaitaitis per pastarąjį partijos suvažiavimą ėmė atvirai piktintis violetine publika, kurią jis netiesiogiai išvadino žmogžudžiais, vartojo ir kitus riebius žodžius.
Pats R.Žemaitaitis tuomet buvo paskelbęs, jog net neketina nedalyvauti Seimo rinkimuose, tačiau ėmė siekti, kad partija numatytų savo rinkimų sąrašo reitingavimą, tikėdamasis, jog tai nusmukdys buvusius „drąsuolius“.
Buvęs „Drąsos kelio“ frakcijos narys Stasys Brundza po šių R.Žemaitaičio pareiškimų nieko nelaukdamas pats paliko frakciją ir pabėgo pas socialdemokratus.
V.Vasiliauskas ir P.Gylys taip pat jau buvo pakėlę sparnus, tačiau juos apramino ir konfliktinę padėtį užglaistė R.Paksas. Kaip paaiškėjo pirmadienį – tik trumpam.
P.Gražulis – neperkalbamas
Taip pat seniai rusena P.Gražulio ir dalies kitų Seimo frakcijos narių konfliktas.
Kai kurie frakcijos nariai nepatenkinti, kad viešumoje triukšmingai reikštis mėgstantis politikas esą nevaldo padėties pačioje frakcijoje ir spaudė R.Paksą jį patraukti į šalį.
Tačiau lyderis neskubėjo imtis drastiškų veiksmų.
Bet pirmadienį vėl pasigirdo tie kaltinimai.
Todėl vengdamas įtampos partijoje P.Gražulis pats paliko frakcijos seniūno postą.
Tiesa, R.Paksas skelbė, kad mėgins perkalbėti P.Gražulį pasilikti.
Antradienį jis tai ir pamėgino padaryti, tačiau P.Gražulis „Lietuvos rytui“ teigė buvęs neperkalbamas: „Pasakiau, ir šventa. Aš ne A.Butkevičius, kad nuomonę keisčiau.“
Išėjusiųjų keliai nežinomi
Partijos vadovybės nariai neoficialiai tvirtina, kad viena ryškiausių „tvarkiečių“ figūrų esantis P.Gražulis tikrai bus aukštose pozicijose partijos rinkimų sąraše – galbūt net pirmajame penketuke.
Tačiau jis pats „Lietuvos rytui“ aiškino paprašęs partijos jį įrašyti už pirmojo šimtuko ribos.
Naujuoju frakcijos seniūnu greičiausiai turėtų tapti jos narys Kęstutis Bartkevičius.
Tačiau kas pagaliau taps rinkimų sąrašo lyderiu?
Vienu pagrindinių kandidatų dabar įvardijamas tas pats R.Žemaitaitis, kuris po savo kalbų suvažiavime esą sulaukė nemažo palaikymo partijos skyriuose.
O kur pasuks V.Vasiliauskas su P.Gyliu? Kai kuriais duomenimis, P.Gylys greičiausiai nebedalyvaus rinkimuose, o V.Vasiliauskas taikys į Dariaus Kuolio ir kitų panašių veikėjų „Lietuvos sąrašą“ arba susidės su ne mažiau marga Naglio Puteikio kompanija. Bet pats V.Vasiliauskas tvirtino dar neapsisprendęs, ar dalyvaus Seimo rinkimuose.