Sprogimas Kauno odontologijos kabinete nugriaudėjo 2014-ųjų liepą. N.Ladauskienė – ir vienintelė kaltinamoji, ir vienintelė liudininkė.
Kas lemtingąją dieną iš tikrųjų vyko patyrusios medikės darbo vietoje, mėgins išsiaiškinti bylą atvertęs Kauno apylinkės teismas.
Tiesioginių liudininkų mirtis apsunkino tyrėjų galimybes tiksliai nustatyti nelaimės aplinkybes, o jau užfiksuoti parodymai buvo labai prieštaringi.
Visa tai pakurstė gandus apie Kaune įsikūrusios odontologijos klinikos „Neradenta“ specialistų darbo ypatumus.
Medicinos įstaigos savininkei N.Ladauskienei pareikšti įtarimai dėl darbų saugos pažeidimo, lėmusio žmonių mirtį.
Už tokį nusikaltimą Baudžiamajame kodekse numatyta bauda arba laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų.
Pati N.Ladauskienė taip pat ilgai gydėsi gaisro metu patirtus sužalojimus, o jos parodymai nebuvo itin išsamūs ir atviri –
bent jau tokį įspūdį susidarė tyrėjai.
Mirtys – viena po kitos
2014-ųjų liepos 10-ąją medikai iš Sąjungos aikštėje Kaune veikusio odontologijos kabineto į ligoninę atvežė keturias smarkiai apdegusias moteris. Kai kurioms pacientėms liepsnos sužalojo daugiau kaip pusę kūno.
Praėjus dvylikai parų po tragiško įvykio Kauno klinikose užgeso praeityje žinomos tinklininkės, o tuomet auditorės 60 metų Ritos Verbickienės gyvybė.
Moteris buvo atvykusi protezuoti dantų.
Liepsnų apgaubta R.Verbickienė išbėgo į koridorių, kur mėginta gesinti jos drabužius.
Tuo metu liepsnojančioje baloje degė odontologė, Kauno kolegijos dėstytoja 32 metų Rasa Polujanskė. Ji yra kabineto savininkės N.Ladauskienės duktė.
R.Polujanskės, kuri taip pat patyrė labai sunkių nudegimų, gyvybės medikams išgelbėti nepavyko – ji mirė liepos 23-iąją.
Dar po poros dienų Kauno klinikose užgeso trečios gaisro aukos – 64 metų higienos specialistės Palmiros Leitienės gyvybė.
Išlėkė pas apdegusią motiną
R.Verbickienės duktė Jurgita Seržentienė vakar teismo posėdžio metu atskleidė, ką prieš mirtį jai spėjo papasakoti motina.
Įvykio metu Jurgita poilsiavo Latvijos pajūryje.
Kai teta pranešė apie nelaimę, moteris skubiai susikrovė mantą ir išvyko į Kauną.
R.Verbickienė buvo apdegusi daugiau kaip 50 proc. kūno, bet jos būklė nebuvo labai sunki, moteris galėjo bendrauti.
Norėjo patikrinti skystį
Ji papasakojo dukrai, kad buvo nuvykusi pas pažįstamą odontologę N.Ladauskienę protezuoti dantų.
Besėdint odontologo kėdėje ji išgirdo R.Polujanskę ir P.Leitienę kalbant, kad reikia dezinfekuoti dantų tiltą. Moterys taip pat tarėsi, kad reikia patikrinti, ar plastikiniame inde tikrai yra spiritas.
R.Polujanskė išėjo iš kabineto ir netrukus grįžo. R.Verbickienė manė, kad moteris buvo išėjusi atsinešti degtukų.
„Pasisukusi mama išvydo ant spintelės ugnį ir ją chalatais gesinančias moteris“, – teisme pasakojo J.Seržentienė.
Ant spintelės gulėjo nuvirtęs penkių litrų talpos plastikinis butelis. Juose paprastai pardavinėjamas vanduo.
Pacientė pakilo bėgti, bet N.Ladauskienė nuraminusi, kad ugnis tuoj užges. Tačiau netrukus pasigirdo sprogimas. Tikėtina, kad iš pradžių moterys papylė nedidelį spirito kiekį ir jį padegė.
Išvydusios ugnies kamuolį jos mėgino gesinti, bet užkliudė ir apvertė plastikinį indą – po akimirkos į jį irgi persimetė liepsna.
Vyras pagriebė gesintuvą
R.Verbickienė pajuto, kad drabužius permerkė skystis – ant jų užtiško spiritas, kurį netrukus pasivijo ugnis.
Kaunietė liepsnojančiais drabužiais išbėgo į koridorių ir susidūrė su klinikoje dantų techniku dirbančiu N.Ladauskienės žentu Ramūnu Polujanskiu.
Vyriškis nesutriko ir čiupęs gesintuvą apipurškė moterį liepsnas slopinančiomis putomis.
Nukentėjusioji vėliau pasakojo nežinanti, kas dėjosi patalpų viduje, nes liko laukti lauke.
Tik vėliau paaiškėjo, kad N.Ladauskienė suskubo nusimesti viršutinius drabužius ir susigūžė kabineto kampe. Netrukus pasirodė ugniagesiai, bet jiems neliko daug darbo – ugnis greitai buvo užgesinta.
Moteris neketino bylinėtis
Į įvykio vietą atvyko net keli greitosios pagalbos automobiliai ir visas keturias moteris išvežė į Kauno klinikas.
Iš pradžių atrodė, kad bent jau R.Verbickienės sužalojimai gyvybei nepavojingi, tačiau greitai viskas pasisuko kita linkme.
Kauno klinikų medikų prižiūrimą nukentėjusiąją apklausė policijos tyrėjai, tačiau dabar aiškėja, kad ji pareigūnams neatskleidė visų žinomų aplinkybių.
„Mama išgirdo gydytojus kalbant, kad odontologės kabineto savininkės dukteriai nėra jokių galimybių likti gyvai, o laidoti dukrą – pats baisiausias dalykas“, – kalbėjo J.Seržentienė.
Dėl šios priežasties R.Verbickienė tikino nereikalausianti jokios N.Ladauskienės atsakomybės dėl šio tragiško įvykio ir nedalyvausianti teisinėse procedūrose.
Laikėsi savų nuostatų
R.Verbickienei tuo metu net nekilo minčių, kad ji gali mirti nuo gautų sužalojimų. Bet moters būklė pradėjo blogėti labai staigiai, ir medikai jai nebegalėjo padėti.
Kiek anksčiau J.Seržentienei buvo įtarta sunki liga ir ji puikiai žino, kaip šią žinią išgyveno motina.
„Mama visada laikėsi savo nuostatų: tiesa yra ne tai, ką kalbi, o tai, kaip ją išgyveni“, – teisme kalbėjo J.Seržentienė.
Visi nukentėjusieji teismui pateikė civilinius ieškinius neturtinei žalai atlyginti, o bendra jų suma viršija 150 tūkst. eurų.
„Nėra tokios pinigų sumos, kuri padėtų užmiršti šią tragediją. Neįmanoma suvokti, kad šiais laikais žmogus gali žūti nuėjęs pas odontologą“, – stebėjosi J.Seržentienė.
Galvoje – įvairios mintys
R.Verbickienė pas N.Ladauskienę lankėsi mažiausiai ketverius metus ir neturėjo jai jokių priekaištų. Priešingai – moterys net susidraugavo.
J.Seržentienė prisiminė, jog motina šią odontologę rekomendavo vienai savo draugei, bet ji po apsilankymo neva buvo pasibaisėjusi tvarka šioje klinikoje.
Kaunietė prisiminė, kad motina kartą po apsilankymo pas N.Ladauskienę pasakojo kartu pasivaišinusios alkoholiu.
„Ar pakėlė taures tarp procedūrų, ar po jų, šito nežinau. Tačiau kyla minčių, kad darbuotojos galėjo būti apsvaigusios ir nelaimės metu“, – svarstė J.Seržentienė.
Moteris prisipažino, kad tai tik jos svarstymai, neparemti jokiais faktais.
Plastikiniame butelyje – spiritas
Ištyrus plastikiniame inde aptiktus skysčio likučius paaiškėjo, kad tai – 44 laipsnių stiprumo spirito skiedinys.
Tikėtina, kad įvykio metu spiritas buvo didesnės koncentracijos, nes slopinant liepsnas galėjo sureaguoti su kitomis medžiagomis.
Pagal nelaimės padarinius neįmanoma tiksliai nustatyti, kiek spirito galėjo būti plastikiniame butelyje.