Tvarkymosi akcijoje netikėti radiniai – nuo lavonų iki žiedų

2016 m. balandžio 23 d. 12:53
Žmonių kūnai ar jų dalys, paskandinti automobiliai, sužadėtuvių žiedai, neregėtos knygos – tokių keistenybių gyventojai aptinka per tradicija tapusią akciją „Darom“. Šeštadienį akcijos savanoriai, kaip ir kasmet, išsibarstė po visas 60 savivaldybių ir pradėjo tvarkyti labiausiai prišiukšlintas teritorijas.
Daugiau nuotraukų (77)
Viešosios įstaigos „Mes darom“ direktorė Roberta Ažukaitė šeštadienį per visą Lietuvą tikisi sulaukti panašiai tiek pat žmonių, kiek ir pernai – maždaug ketvirčio milijono. Ji pripažino, kad dalyvių skaičių gali lemti oro sąlygos. Moteris taip prisiminė ankstesnius akcijos metus ir papasakojo apie netikėtus radinius.
„Pernai Klaipėdoje buvo rastas sužadėtuvių žiedas. Kasmet visokiausių įdomybių yra. Nepamirškime, kad ir Drąsius Kedys buvo rastas pirmųjų „Darom“ akcijų metu. Tačiau pagrindiniai radiniai, kurie bado akis, yra stambiagabaritės atliekos – padangos, šaldytuvai. Taip pat randamos visos buitinės atliekos, kurios sumetamos į aplinką, ir dėl to labai gaila“, – tvarkydama Neries pakrantę kalbėjo R.Ažukaitė.
Pasak direktorės, žmonės akcijos metu randa ir žmogaus kūno dalių, tačiau ankstesniais metais būdavo žymiai daugiau. „Akcija atlieka pusiau kriminalinį darbą. Galbūt nusikaltėliai dabar atsargiau elgiasi su tokiais dalykais, nes žino, kad akcija ateis ir suras“, – šyptelėjo pašnekovė.
Akcijoje „Kaunas tvarkosi“ dalyvavo apie 10 tūkstančių kauniečių. Šiukšlės buvo renkamos 11-oje lankomiausių miesto vietų. Šiukšlės buvo renkamos ne tik ant žemės ir po vandeniu. Narai jas rinko Nemune ties Panemunės paplūdimiu.
Premjero šiukšlių maišė – rusiškos knygos
Šalia šiukšles renkantis premjeras Algirdas Butkevičius teigė radęs plastiko ir net išmestų rusiškų knygų, taip pat įvairios taros ir kitokių šiukšlių. „Nemažai ir padangų primėtyta. Reikėtų dar griežtesnių priemonių imtis, kad padangos būtų tinkamai surinktos ir sudegintos, o ne numetamos tokiose gražiose vietose.
Matyti, kad žmonės prie upės ateina pabūti ir pailsėti, bet neišsineša šiukšlių. Tačiau galiu pasidžiaugti, kad per metus šiukšlių kiekis sumažėjo. Tai nuteikia teigiamai“, – šiukšlių maišą laikydamas rankoje pasakojo A.Butkevičius.
Paklaustas, ką daryti, kad šiukšlių būtų mažiau, premjeras teigė, kad viskas priklauso nuo šviečiamojo darbo. „Vaikai auklėjami ir mokomi darželiuose. Džiaugiuosi, kad darželiai patys organizuoja tokias talkas ir vaikai renka šiukšles. Tai pats geriausias kelias, kad žmonės būtų neabejingi šiukšlintojams.“
Skambina ir prašo sutvarkyti
Akcijos organizatoriai sako sulaukiantys daug visuomenės skambučių, o šiais metais ypač aktyvūs pensininkai, kurie prisiskambinę skuba nurodyti labiausiai apšiukšlintas vietas, kad savanoriai sutvarkytų.
„Mes negalime taip paprastai imti ir tvarkyti. Reikia nustatyti, ar tai bendrai naudojama teritorija, ne privati valda. Dažnai mūsų akcija siekia pasinaudoti sodų bendrijos, kurios nenori mokėti mokesčių už šiukšlių išvežimą“, – teigė direktorė R.Ažukaitė.
Žada atliekas skubiai sutvarkyti
Organizatoriai taip pat pripažino, kad rengdamiesi akcijai susidūrė su nesklandumais: nėra iki galo aišku, ar trijose savivaldybėse bus priimamos nerūšiuotos atliekos. Sunkumų kyla su trimis atliekų tvarkymo centrais Telšiuose, Vilniuje ir Marijampolėje. Jie neišrūšiuotų atliekų nepriima, nes pasikeitusi sistema.
Prie akcijos prisidėjęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas užtikrino, kad akcijos vietose šiukšlės bus skubiai sutvarkytos ir išvežtos.
Pasak jo, didžiausia problema, kad žmonės prisidengdami akcija siekia atsikratyti savo atliekų. Jie palieka sukauptas atliekas akcijos vietose ir laukia, kol vežėjai nemokamai išveš.
Viceministras taip pat kreipėsi į gyventojus ir prašė telefonu 112 pranešti apie atvejus, kai netinkamai atsikratoma atliekų. Pasak jo, baudos yra tikrai nemažos, be to, papildomai skaičiuojama padaryta žala gamtai.
„Pavyzdžiui, pro langą išmesta viena nuorūka gali atsieiti beveik 300 eurų ir dar žala gamtai, kuri siekia 145 eurus. Jei žmogus nuspręstų atsikratyti tonos atliekų, bauda siektų apie 4,5 tūkst. eurų, o jei atliekos pavojingos – tai žala vertinama šiek tiek daugiau nei 9 tūkst. eurų“, – priminė L.Jonauskas.
R.Ažukaitė informavo, kad sekmadienį po akcijos Kaune vyks ir dar vienas renginys – Ąžuolyno bėgimas laimėti „Darom“ taurę. Šiais metais pagrindinis akcijos prioritetas – oro tarša, todėl ne tik renkamos šiukšlės, bet ir sodinami medžiai, atliekami kiti darbai.
Aplinkos tvarkymo akcija „Darom“ Lietuvoje kasmet organizuojama nuo 2008 metų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.