A. Zuokas sprogdino oranžinius R. Šimašiaus balionus

2016 m. balandžio 19 d. 13:57
„Prieš metus R.Šimašius vilniečiams dalijo oranžinius balionus, žadėdamas daug naujų ir gerų dalykų. Vakar R. Šimašius teigė, kad per metus pasiklojo gerą taką. Tačiau akivaizdu, kad takas buvo paklotas mūsų kadencijos, o jis ne tik kad nesugebėjo tuo taku pakilti, bet per metus nė trupučio nuo žemės neatsiplėšė“, – sakė A. Zuokas.
Daugiau nuotraukų (9)
„Prieš metus R.Šimašius vilniečiams dalijo oranžinius balionus, žadėdamas daug naujų ir gerų dalykų. Vakar R. Šimašius teigė, kad per metus pasiklojo gerą taką. Tačiau akivaizdu, kad takas buvo paklotas mūsų kadencijos, o jis ne tik kad nesugebėjo tuo taku pakilti, bet per metus nė trupučio nuo žemės neatsiplėšė“, – sakė A. Zuokas.
Dabartinės valdžios pažadus iliustravęs balionais, ant buvęs meras juos vieną po kito sprogdino.
Pirmasis balionas: Daugiafunkcinio nacionalinio stadiono statyba ant Šeškinės kalvos. A.Zuokas: „Pagal 2015 m. planus pirmą šių metų ketvirtį jau turėjo būti pasirašyta Daugiafunkcinio stadiono Šeškinėje sutartis dėl projektavimo ir rangos darbų. Procesai įstrigę iki šiol ir neaišku, kada bus paskelbtas konkursas“.
Vilniaus savivaldybės taryba šių metų pradžioje patvirtino, kad stadionas ant Šeškinės kalvos bus statomas koncesijos keliu. Konkurso būdu atrinktas investuotojas Koncesininkas įsipareigos per 3 metus pastatyti stadioną, o vėliau (arba lygiagrečiai) vystyti kitus projektus šiame sklype, taip pat statyti daugiabučius. Kada konkrečiai bus pradėta stadiono statyba, dar nėra žinoma. Administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė ne kartą tvirtino, jog ES parama stadiono statybai nebus prarasta, esą projektą reikėjo tikslinti.
Antrasis balionas – Neries krantinės atkūrimas. A.Zuokas: „Didelis Neries krantinės atkūrimo projektas paverstas higieniniu patvarkymu. Ilgus metus derintas su architektais ir ekspertais, kuriuo Neries krantinė turėjo būti sutvarkyta kompleksiškai: nutiesti nauji takai, įrengtos prieplaukos, vietos kavinėms. Rezultatas – brangiai atliktas kosmetinis remontas. Vilniečiai nusipelno daugiau“.
Per šios kadencijos metus buvo atnaujinta 500 metrų Neries krantinės nuo Karaliaus Mindaugo tilto iki skulptūros „Krantinės arka“. Miesto valdžia Neries krantinės atnaujinimo darbus žada tęsti, R.Šimašius teigė, jog kitais metais prie krantinės turėtų atsirasti kavinių ir kitų laisvalaikio bei pramogų objektų.
Trečiasis balionas – didesnis saugumas mieste. A.Zuokas: „2015 metų balandį sustabdytas vaizdo stebėjimo sistemos konkursas ir nėra aišku, kada bus skelbiamas naujas, todėl vilniečiai savo mieste negali jaustis saugūs. Tai tiesiog skandalas – Vilnius yra bene vienintelė ES šalies sostinė, neturinti vaizdo stebėjimo kamerų terorizmo grėsmės akivaizdoje. Teroro išpuoliai Paryžiuje ir Briuselyje parodė, jog vaizdo kameros padėjo išaiškinti nusikaltėlius, užkirto kelią kitiems išpuoliams“.
Ketvirtasis balionas: Vaikų darželių problema. A.Zuokas: „Iš viso planavome renovuotuose ir atidarytuose darželiuose sukurti 900 vietų: Žirmūnų gatvėje esančiame lopšelyje-darželyje „Ąžuolas“ – 220 vietų, Justiniškėse esančiame lopšelyje-darželyje „Gluosnis“ – 210 vietų, Žolyno gatvėje esančiame darželyje „Žolynas“ – 120 vietų, naujai pastatytame darželyje Bajorų kalvų kvartale, kurio projektas jau buvo parengtas, – 240. Praėjusią kadenciją pradėti rengti dokumentai naujiems darželiams Pilaitėje bei Balsiuose ir konkursui statyti naują darželį Visoriuose. Tačiau šie planai numarinti ir iki šiol realiai vietų skaičiaus darželiuose nepadaugėjo. Buvo suteikta tik 100 Eur subsidija privatiems darželiams, tačiau ir jos tėvai finansiškai pajusti negalėjo, nes pakilo ir darželių kainos. Dabartinė valdžia neatsakė, kiek konkrečiai naujų vietų darželiuose padėjo sukurti kompensacija.“
Pirmadienį, kalbėdamas apie per metus nuveiktus darbus, R.Šimašius teigė, jog eilė darželiuose sumažėjo 2 tūkstančiais. Planuojama ateityje statyti naujus darželius ar pritaikyti jau esamų, bet nenaudojamų statinių patalpas.
Penktasis balionas: Technologijų parkas Antakalnyje. A.Zuokas: Sapiegų parkas. Į Antakalnyje esantį Vilniaus technologijų parką jau turėjo įsikelti pirmieji startuoliai. Dėl dabartinės kadencijos Vilniaus miesto savivaldybės kaltės projekto vykdymas su didžiuliais politiniais skandalais žiniasklaidoje nusikėlė beveik pusei metų. Be to, A. Zuoko koalicijos planuoti iš europinių lėšų gauti 650 tūkst. eurų Sapiegų parkui atnaujinti dėl naujosios administracijos nekompetencijos sumažėjo iki kiek daugiau nei 230 tūkst eurų. Projektas būtų žlugęs, jei ne didelis visuomenės dėmesys jam.“
Pernai palaiminusi startuolių parką savivaldybė aiškino, kad jį reikėjo tikslinti, nes ankstesniame variante įžvelgė neskaidrumo.
Šeštasis balionas: Geresnis gatvių apšvietimas. A.Zuokas: „Nutrauktas tarptautinis gatvių apšvietimo konkursas, nepasirašyta sutartis su koncesininku, kuris Vilniaus gatves miestui palankiomis sąlygomis būtų apšvietęs moderniomis, taupiomis LED lempomis“.
Praėjusiais metais Vilniaus savivaldybė sustabdė apšvietimo atnaujinimo konkursą, nusprendė nepasirašyti sutarties su italų bendrove „Gemmo“. Priežastis – italai nepateikė projekto finansavimo šaltinių. Nuspręsta, kad atnaujinti apšvietimo sistemą Vilnius gali ir savo jėgomis.
Septintasis balionas: Viešojo transporto plėtra. A.Zuokas: „Jau šių metų sausį vilniečiai turėjo važinėti 100-tu naujų autobusų, tačiau konkursas buvo sustabdytas ir vėl planuojamas paskelbti iš naujo tomis pačiomis sąlygomis. Naujas R. Šimašiaus pažadas – autobusai atsiras per trejus metus“.
Pirmadienį pateiktoje sostinės savivaldybės ataskaitoje nurodoma, kad konkursai naujiems autobusams pirkti yra paskelbti. Žadama, kad šiais metais Vilniaus miesto autobusų parkas pasipildys 40 naųjų ekologiškų autobusų, nuo kitų metų tris metus bus perkama po 50 naujų autobusų. Į gatves išriedėtų 190 naujų autobusų. Bet tokiu atveju liktų ir senų transporto priemonių: paskaičiuota, kad kasdien Vilniuje turėtų važinėti apie 300 autobusų.
Aštuntasis balionas: Oranžinių dviračių plėtra. A.Zuokas: „Neseniai R.Šimašius su komanda užlipo ant oranžinių dviračių Katedros aikštėje. Taigi pripažino, kad dviračių nuoma yra teisingas projektas. Šiais metais taip pat turėjo būti vykdoma oranžinių dviračių sistemos plėtra – turėjo atsirasti 12–18 naujų terminalų. Jų įrengimas miestui būtų nieko nekainavęs. Tačiau projektas sustabdytas, tik viešumo dėka apskritai nebuvo nutraukta sutartis dėl projekto vykdymo“.
Prieš tris savaites per radiją kalbėjęs meras R.Šimašius neneigė, kad dviračių nuomos paslauga turėtų būti plečiama, tačiau šioje srityje reikalinga konkurencija, nes dabar dviračių nuoma sutelkta vienos bendrovės rankose.
Devintasis balionas: Mokyklų renovacijos. A.Zuokas: „Įstrigusi ir keliasdešimties mokyklų renovacija; 22 mokyklos turėjo būti renovuotos 2015 metais , dalis nerenovuojama, dalis darbų persikėlė į 2016 metus.
Pirmadienį už švietimo sritį atsakingas vicemeras Valdas Benkunskas pabrėžė, jog pabaigta ilgai vilkinta sostinės mokyklų pertvarka, devynios vidurinės mokyklos tapo pagrindinėmis. Apie mokyklų renovaciją per metus nuveiktų darbų ataskaitoje detaliau nekalbėta.
Dešimtasis balionas: Atliekų tvarkymo sistemos modernizavimas. A.Zuokas: Vilnius turėjo turėti atliekų tvarkymo sistemą, kuri nebrangs. Tam buvo sukurta moderni požeminių konteinerių sistema, tačiau ir šis projektas užstrigęs. Miesto vaizdą iki šiol gadina perpildyti konteineriai su juose besirausiančiais žmonėmis“.
Vienuoliktasis balionas: Mažesnės šilumos kainos. A.Zuokas: „Vilniaus miesto valdžia savo ataskaitoje taip pat prisiima nuopelnus dėl 10 proc. sumažėjusios šilumos kainos, bet ji mažėjo tik dėl to, kad atpigo gamtinės dujos. Akibrokštas, bet pigesnė šiluma yra ne Vilniaus valdžios, o „Gazpromo“ nuopelnas. Sostinės šilumos ūkis valdomas neracionaliai ir stichiškai – darželiai nešildomi šv. Kalėdų vaidinimų metu, paskui per anksti išjungiamas šildymas ir atnaujinamas iš naujo“.
Dvyliktasis balionas: Transporto spūstys. A.Zuokas: R.Šimašius žadėjo išvaduoti miestą nuo spūsčių, bet jos pastaruoju metu vargina vis labiau. Dar niekada nebuvo tokių spūsčių Vilniuje, kaip pastaruoju metu. Moderni eismo reguliavimo sistema – sugadinta. Dalyje Vilniaus miesto buvo įrengta viena moderniausių eismo valdymo sistemų Europoje, tačiau, pagal pateiktus Centrinio eismo valdymo centro duomenis, matyti, kad paros automobilių skaičius ir srautas mažėja, tačiau realybėje mieste formuojasi didžiulės spūstys. Paiškėjo, kad buvo pakeisti šviesoforų intervalai – kai kuriose sankryžose panaikinti trumpesni intervalai, kai kuriose įvesti ilgesni laiko intervalai, o tai jau sugriauna bendrą eismo srauto valdymą ir tam tikrose vietose susidaro dideli kamščiai“.
R.Šimašius yra sakęs, kad išspręsti dalį spūsčių padėjo „geltonosios sankryžos“, eismas dar pagerės, baigus tiesti Vakarinį aplinkkelį.
Tryliktasis balionas: Miesto gatvių atnaujinimas. A.Zuokas: „Sustabdyta Vokiečių gatvės rekonstrukcija. Pritarta, o paskui atsiimtas leidimas Vokiečių gatvėje statyti „Žvaigždžių alėją“. Sustabdytas Vilniaus gatvės remontas“.
R.Šimašius žadėjo didesnį dėmesį skirti Vilniaus gyvenamiesiems rajonams, jų aplinkai. Pradėti tvarkyti, lyginti daugiabučių įvažiuojamieji kiemai, ilgai nematę remonto, tam skirta daugiau nei pustrečio milijono eurų. Šiemet žadama suremontuoti daugiau kaip 440 įvažiavimų į daugiabučių kiemus, pakloti daugiau kaip 9 km naujų šaligatvių, sutvarkyti dalį esamų dviračių takų, įkurti 10 naujų skverų, išasfaltuoti 40 km gatvių ir žvyrkelių.

Keturioliktasis balionas: Vilniaus miesto skolos. A.Zuokas: „Nors pradėjusiai darbą dabartinei Vilniaus valdžiai atsirado geresnės sąlygos mažinti miesto skolą, nes padidinta sostinei skirta GPM dalis, skolos didėjo. Skola padidėjo 7 mln. eurų. Finansų ministerijos duomenimis, Vilnių šiuo metu slegia 31 mln. eurų pradelstų skolų“. 
Pirmadienį ataskaitą pateikusi administracijos direktorė A.Vaitkunskienė sakė, kad 2016 metų balandžio 17 dieną miesto skola siekė beveik 363 mln. eurų. Prie miesto vairo stojus naujajai koalicijai 2015 metų balandžio 22 dieną, Vilniaus skola buvo pasiekusi 390 mln. eurų ribą. Administracijos direktorė teigė, kad „Šiaulių bankas“ ir DnB bankas parodė pasitikėjimą Vilniaus savivaldybe ir sutiko suteikti paskolas palankiomis sąlygomis.
Kritiškai apibendrindamas pirmuosius savo politinio varžovo, R.Šimašiaus darbo mero poste metus, A.Zuokas teigė: „Miesto gyvenimas sustojo keleriems metams. Vilniečiai dėl naujos valdžios neveiklumo ir nekompetencijos prarado išties daug: pavyzdžiui, jau nuo šių metų sausio galėjo naudotis 100-tu naujų miesto autobusų, galėjo turėti kompleksiškai sutvarkytus kiemus ir gatves, ne tik užlopius duobes, bet ir įrengus taip trūkstamas parkavimo vietas. Lietuvos sostinei reikia ne lopų, o realių darbų“.
Tiesa, susprogdinęs visus balionus, buvęs sostinės meras išliejo ir lašą optimizmo, pareiškęs tikėjimą, kad nepaisydamas karštų priešrinkiminių kalbų R.Šimašius per metus suprato, jog didelė dalis jo idėjų nepasiteisina praktikoje, o buvusios valdžios projektus verta tęsti, kad ir kaip jie nepatiktų. Jis pabrėžė, kad visi vilniečiai turėtų džiaugtis ir tuo, kad Vilnius pagaliau gauna didesnę GPM dalį, kuri padės sutvarkyti Vilniaus miesto finansus.
Meras R.Šimašius sakė nematantis reikalo leistis į diskusiją su priešininku ir atsikirsti į priekaištus. Jis A.Zuoko kritiką įvertino kaip „burbulų putimą“. „Visi dirba savo darbą – ir aš, ir opozicija. Man tam tikra prasme yra keista, kai net praėjus metams nuo rinkimų buvęs meras pučia burbulus ir iš esmės taip supranta savo paskirtį. Man truputį apmaudu“,- sakė R.Šimašius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.