Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso ieškantys skaitytojai, nustemba, kai paspaudus atitinkamą nuorodą išvysta ne dabar galiojantį teisės aktą, o sovietmečio dokumentą.
Akį rėžia jau pirmasis šio kodekso straipsnis, kuriame nurodyta, kad Lietuvos TSR įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų uždavinys yra saugoti TSRS visuomeninę santvarką, socialistinę nuosavybę, socialines-ekonomines, politines ir asmenines piliečių teises bei laisves.
Taip pat – įmonių, įstaigų ir organizacijų teises bei teisėtus interesus, nustatytą valdymo tvarką, valstybinę ir viešąją tvarką, stiprinti socialistinį teisėtumą, užkirsti kelią teisės pažeidimams, auklėti piliečius, kad jie tiksliai ir nenukrypstamai laikytųsi TSRS Konstitucijos, Lietuvos TSR Konstitucijos ir tarybinių įstatymų, gerbtų kitų piliečių teises, garbę ir orumą, socialistinio bendrojo gyvenimo taisykles, sąžiningai vykdytų savo pareigas, jaustų atsakomybę prieš visuomenę.
Dar 1984 metais Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos priimtas Lietuvos TSR administracinių teisės pažeidimų kodeksas galėtų patraukti nebent istorikų, teisę studijuojančių ar sovietine nostalgija sergančių žmonių dėmesį.
Kas, kaip ir kodėl?
Kodėl administracinių teisės pažeidimų kodekso ieškančiam asmeniui atverčiamas ne dabartinis kodeksas, o sovietinis, kur rašoma apie milicijos pareigūnų teises ir šimto rublių baudą už automobilio vairavimą esant girtam?
Pasak Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko, pagal visą teisėkūros juridinę techniką, jei įstatymo projekte yra pakeista mažiau kaip pusė visų straipsnių, tada neteikiama nauja projekto redakcija.
„Naujasis kodeksas nebuvo priimtas, o priimti tik tam tikrų straipsnių pakeitimai. Todėl visada reikia žiūrėti aktualią kodekso redakciją. Tai galima padaryti paspaudus aktyvavus tinklapio viršuje esančią nuorodą „Galiojanti suvestinė redakcija“, – paaiškino J.Sabatauskas.
O kodėl Seimo tinklapyje paspaudus nuorodą „Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas“ nebūtų galima išvysti dabar galiojančio teisės akto, o sovietiniam – surasti vietos archyve?
Į tai J.Sabatauskas atsakė, kad šį klausimą derėtų adresuoti informatikams ir registro tvarkytojams.
„Jei žmogus į šį sovietinį kodeksą žvelgia kaip į laisvalaikio skaitinį, tai jį iš tikrųjų smagu skaityti, tačiau tam, kuris tuose dalykuose nenusimano, tai būtų kažkoks makabriškas skaitinys, su žodžiais „Lietuvos TSR“, „milicija“ ir kitais „gražiais“ pavadinimais“, – pripažino politikas.
Pasak J.Sabatausko, šio sovietinio relikto Seimo internetinės svetainės kodeksų sąvade nebeliks 2017-ųjų sausio 1-ąją įsigaliojus naujajam Administracinių nusižengimų kodeksui.