Vilniečių šeima, auginanti du sūnus, kadaise nusipirko dainininko Virgilijaus Noreikos sodybą prie Neries ir ėmė burti bendruomenę.
„Kai apsisprendėme, kad čia gyvensime, pasakėme sau, kad ši vieta nebus „ruonių“ girdykla, į kurias neretai traukia miestiečiai. Mūsų užsiėmimai visai kitokie“, – kalbėjo istorikas M.Valiukevičius.
Jo gyvenimo draugė Ieva – irgi istorikė. Porai sumanymas rengti Mainų dieną ir sukviesti į juos savo pažįstamus kilo pernai.
„Baisiai nustebome, kad susirinko apie 150 žmonių, braidė po pievas, valgė sriubą, dalijosi receptais, bendravo ir mainikavo savo pačių pagamintais rankdarbiais“, – pasakojo Ieva.
Pasakojimą nuolat pertraukdavo iš Vilniaus ir aplinkinių gyvenviečių susirinkę poros draugai, kurie patys labai vertina gyvenimą užmiestyje ir kiekvienas pagal galimybes bando sukurti kūrybišką aplinką savo vaikams ir sugalvoti būdą, kaip telkti bendruomenę.
Atvežė pačios gamintų papuošalų
Vilnietė Solveiga Gutautė atvežė į mainų turgelį papuošalų, gamintų savo pačios namuose.
„Man labai įdomu, kaip sekasi Ievai ir Mindaugui, nes mudu su vyru irgi neseniai įsigijome sodybą kitoje Vilniaus pusėje netoli Rukainių. Labai domina, ar vietinė bendruomenė geranoriškai priima persikėlėlius iš miestų, nes įpročiai, veikla ir mąstymas skiriasi. Norėčiau ateityje išsikelti iš Vilniaus ir įsirengti degimo krosnį savo sodyboje“, – apie ketinimus pasakojo moteris.
Vaikai – šventės karaliai
Geriausi rankdarbių ir suvenyrų mainikautojai buvo vaikai – jie prašė tėvų iškeisti savo atsivežtą daiktą į kitą nusižiūrėtą, arba tiesiog reikalavo pirkti.
„Šitai ne pagal taisykles – pirkti negalima. Jeigu nori, nešk savo lėlę pas aną dėdę ir išmainyk į dėžutę“, – nugirdau viešnios Mildos pokalbį su penkiamete dukterimi.
Mainyti galėjai į sąnarius šildantį tepalą, vaistažolių rinkinius, keramikinius indus, linksmus ežiukus, pasiūtus iš audeklo ar gėlėmis ištapytus šalius. Buvo namuose keptos duonos, originalių saldumynų, ekologiškos sriubos – visi galėjo ragauti ir keistis vaišėmis.
Sodybos šeimininkai yra įkūrę savo tinklapį, pavadintą „Slėnyje“ ir mielai kviečia pas juos apsilankyti žmones, kurie linkę labiau vertinti gražios gamtos, nei miesto privalumus.
Šeimininkų vyresnysis sūnus pasisakė lankantis artimiausią pradinę mokyklą ir daugiausia laiko praleidžiantis lauke, o ne prie kompiuterio.
Lankytojams koncertavo „Medgrinda“ iš netolimos Kernavės.
„Labiausiai mus nustebino rusakalbių skambučiai. Pasirodo, kažkas lankėsi pernykštėje Mainų dienoje ir apie tai papasakojo kažkuriam rusiškam leidiniui. Žmonės skambino ir klausė kelio, kaip surasti Karmazinų piliakalnį“, – stebėjosi sodybos šeimininkas.