Tai nudžiugino vilniečius, tačiau menininkei Indrai Marcinkevičienei net kąsnis įstrigo – ji, kaip idėjos autorė, nebuvo paminėta nė žodžiu.
„Patriotinis šviesoforas“. Taip vadinasi I.Marcinkevičienės projektas, sugalvotas prieš dvejus metus.
Tokius patriotinius šviesoforus Nepriklausomybės dienos proga Vilniaus centre įžiebė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
„Kai pamačiau, kad R.Šimašius įžiebė šviesoforą, net kraujas užvirė. Man keista ir skaudu, nes iki paskutinės minutės į mane niekas nesikreipė. Aš asmeniškai buvau informavusi mero patarėją Jurgą Tapinienę ir buvau patikinta, kad mano autorystė bus nurodyta.
Buvau užtikrinta, kad bus minima pavardė, kvietė atvykti ir įžiebti kartu su meru, tačiau aš turėjau išvykti į Dubajų. Jeigu būtų pranešę anksčiau, kelionę tikrai būčiau nukėlusi“, – portalui lrytas.lt pasakojo menininkė.
Patriotiniai šviesoforai sulaukė didelio pasisekimo: šventės dieną vilniečiai fotografavo ir neįprastus šviesoforus kėlė į socialinius tinklus.
Šviesoforą turi kieme
Tačiau Indros pavardė niekur nebuvo paminėta. I.Marcinkevičienė sakė, kad sulaukė didelio palaikymo iš žmonių, kurie puikiai žinojo, kad patriotinio šviesoforo autorė yra būtent ji.
„Ši mintis man šovė į galvą prieš dvejus metus ir aš pradėjau ties šia tema dirbti. Dėl šios idėjos reikėjo ir pakovoti, nes visi rodydavo pirštą prie smilkinio pirštą – juk tai beprotiška idėja!“ – pasakojo I.Marcinkevičienė.
Patriotinis šviesoforas pirmą kartą sužibo 2014 metais, per Pasaulio lietuvių dienas. Jis buvo iškeltas ant Gedimino kalno.
Du tokius šviesoforus I.Marcinkevičienė turi ir prie namų – jie įsižiebia tuomet, kai į kiemą įvažiuoja automobilis. Šviesoforus I.Marcinkevičienė pasistatė vasaros pabaigoje.
Rugsėjį buvo pradėtas ir idėjos patentavimo procesas.
„Tai iš tiesų labai paprasta idėja, tačiau niekas nesugalvojo. Tiesiog reikia pažiūrėti į mūsų vėliavos spalvas. Juk šviesoforas kaip tik tokių spalvų, tai kodėl gi nesukeisti?“ – pasakojo menininkė.
I.Marcinkevičienė prisiminė ir kilusias diskusijas – kada važiuoti: ar per raudoną, ar per žalią?
„Tai šviesoforas, kuris reguliuoja eismą mūsų širdyse ir skatina patriotizmą. Visos spalvos dega vienu metu, todėl nėra sumaišties, ar važiuoti per raudoną, ar žalią“, – sakė ji.