Dvylikos metrų šaukštas, kuris galbūt paklius į Guinnesso rekordų knygą. Tokį didžiulį stalo įrankį regės šiųmetės Kaziuko mugės lankytojai. Didžiausia Lietuvos mugė prasidėjo penktadienį.
61 metų V.Vaičiūnas iš Kiauleikių kaimo (Kretingos r.) – nuolatinis Kaziuko mugių dalyvis. Kai jo sukurtus medinius dubenis pradėjo drožti kas netingi, šiemet skulptorius nutarė visus nustebinti kitaip.
Šaukštą drožti tautodailininkas pradėjo pirmadienį. Jis planuoja, kad darbas truks tris arba keturias dienas. O lrytas.lt kasdien pateiks nuotraukų ir seks, kaip vyksta darbas: rąstas virsta šaukštu.
– Kaip šovė į galvą išdrožti tokio dydžio šaukštą? – pasiteiravo V.Vaičiūno „Sostinė“.
– Po praėjusios Kaziuko mugės jos rengėjui Vyteniui Urbai padovanojau 1,2 metro ilgio samtį pirčiai. Geras samtis buvo.
Kai į pirtį jį pasiimi, nereikia nuo gulto keltis, jei nori vandens iš kubilo pasisemti.
Tai V.Urba pradėjo kalbinti dar didesnį šaukštą drožti. Iš pradžių manėme, kad jis bus 7 metrų ilgio, bet Kaziuko mugių rengėjas nenustygo, prašė dar ilgesnio.
Sutarėme, kad šaukštą drošiu iš ąžuolo sausuolio, V.Urbos darbas medį surasti. Bet jis užsiprašė dar dviejų dvimetrinių šaukštų, kuriuos nuvykęs į Vilnių taip pat turėsiu išdrožti.
– Kiek laiko truks darbas?
– Manau, kad tris arba keturias dienas. Žiūrėsime, kaip seksis. Gali tekti ir pavakaroti iki kokių aštuonių valandų, gal aplinkui gyvenantys vilniečiai labai dėl to nesupyks?
Didžiulį šaukštą drošiu japoniškais „Stokker“ pjūklais. Jei medis bus labai kietas – galės vyrai galąsti grandines. Prašiau, kad pjūklai būtų bent keli.
Sutarėme: jeigu vieną padedu, vadinasi, benzinas jau baigėsi. Tada man turi paduoti kitą.
Kai viskas kaip sviestu patepta, tereikia tik drožti ir drožti.
Panašų darbą jau išbandžiau Klaipėdoje.
– Anksčiau Kaziuko mugėse prekiaudavote mediniais dubenimis, padėklais, kubilėliais.
– Taip, bet šiemet pamaniau, kad mugėje reikia naujų vėjų įpūsti. Kitaip ji taps paprasčiausia komercine muge. Tad, kaip aš vadinu, baigiau „bliūdų erą“.
Juk kadaise ne vienam skundžiausi, kad iš meno nepragyvensi, todėl ir vežu į Kaziuko mugę dubenis ir padėklus.
Tada širdį spaudė, kad atitolau nuo tikrosios kūrybos. O ir pažįstami per dantį traukė sakydami, kad ir numirsiu su dubeniu ant galvos. Bet viskas apvirto aukštyn kojomis.
Taip nutiko po pernykštės Kaziuko mugės, kai dirbinių pardaviau tik už 315 eurų. Grįžau namo piktas, ketinau užkurti motorinį pjūklą ir visus ruošinius supjaustyti.
Be to, į mano sukurtus medinius dubenis dabar pilna panašių. Dar labiau supykau, kai vienas drožėjas iš Marijampolės ėmė skelbtis, kad jis yra idėjos autorius. O juk ji man priklauso! Bet džiaugiuosi, kad laiku sustojau. Ir grįžau prie to, nuo ko prieš dešimtmetį buvau pabėgęs.
– Vietoj „bliūdų“, kaip jūs sakote, pradėjote kurti vienetines skulptūras?
– Pradėjau ir nustebau. Vien per praėjusius metus sukūriau net 47 rimtas skulptūras. Nemaniau, kad taip seksis. Ypač greitai sukūriau septynias 1,3 metro aukščio angelų skulptūras.
Prisiminiau, kaip 1990-aisiais per mėnesį sukūriau pusmetrio aukščio Nukryžiuotąjį. O pernai per pusantro mėnesio turėjau išdrožti trisdešimt dvimetrinių skulptūrų parkui Klaipėdos rajone. Atėjo įkvėpimas ir darbą laiku užbaigiau.
Iš pradžių užsakovai prašė kurti skulptūras pasakų motyvais, bet vėliau sutiko su mano avantiūristiniu pasiūlymu parke įkurdinti abstrakcijas.
Norėjau, kad skulptūros keltų asociacijas, kad norėtų jas iš visų pusių apžiūrėti, kad žmonės trokštų paliesti medį, o vaikai įlįsti į vidų. Tris ar keturias rimtas skulptūras atvešiu ir į Kaziuko mugę. Bus vietoj „bliūdų“.
– Kai kurie jūsų kūriniai gali sukelti triukšmą?
– Sukūriau avangardinę skulptūrą Lietuvos nepriklausomybės proga ir pavadinau ją „Laisvi be laisvės“. Pažįstami man sakė: jei nuvežčiau ją į Vilnių prie Seimo, galvą man nusuktų. Bet aš nieko bloga nepadariau. Atrodo, esame laisvi, o iš tikrųjų belaisviai.
Juk jeigu mano žmona už 490 eurų tarnauja turtuoliams – nesusipratimas tai ar ne?
Rotušės aikštėje įsikurs žydų miestelis
Kovo 4–6 dienomis vyksiančioje Kaziuko mugėje pirmą kartą įsikurs Kaziuko vaikų pasaulis bei Madų ir dizaino alėja, teatralizuotos eitynės, Žydų miestelis, įvairiausiais kepiniais ir gardžiais patiekalais viliojantis Maisto kermošius bei dar daug kitų linksmybių ir naujovių. Šiemet į Kaziuko mugę atvyks svečiai iš 16 užsienio šalių.
Kaziuko mugės atidarymo ceremonija – kovo 4-ąją 15 valandą Katedros aikštėje. Teatralizuotos ir smagios mugės eitynės prasidės Lukiškių aikštėje kovo 5-ąją nuo 13 valandos.
Katedros aikštės pradžioje įsikurs tradicinis Amatininkų kiemelis, kuriame tautinio paveldo atstovai pristatys unikalius darbus, smalsuolių akis džiugins įvairiaspalvių verbų rišėjai, kiemelyje atsivers spalvingoji Inkilėlių sostinė.
Šiemet Kaziuko mugėje nebus pamiršti ir mažiausi mugės lankytojai. Katedros aikštėje vaikų lauks staigmenų kupinas Kaziuko vaikų pasaulis. Renginio metu koncertuos daugiau kaip 15 vaikų kolektyvų, mažuosius džiugins nuotaikingi pasakų personažai. Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ kvies iliustruoti skaitomas knygeles, už tai vaikams dovanodamas Nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatų knygas. Šventėje gerą nuotaiką skleis gydytojai klounai, Baltijos cirko artistai, Užgavėnių personažai.
Netoli Katedros aikštės, T.Vrublevskio gatvėje, įsikurs Gerumo ir vilties alėja. Joje savo darbus pristatys neįgaliųjų veiklos organizacijos bei vaikų globos namai.
Rotušės aikštėje veiks Žydų miestelis, kuriame savo darbais prekiaus žydų amatų meistrai. Čia bus galima įsigyti suvenyrų, knygų, o žydų virtuvės profesionalai pakvies vilniečius ir miesto svečius paragauti tradicinių patiekalų ir saldumynų.
Lukiškių aikštėje, kur bus drožiamas didysis šaukštas, kovo 5-ąją vyks Lietuvos barbekiu kepėjų turnyras.
Gedimino prospekto ir Odminių skvero bei Pilies ir Barboros Radvilaitės gatvių sankirtose įsikurs jau žinomos „Kanarėlės“. Ten bus galima įsigyti spaudos, informacinių leidinių, specialių Kaziuko mugės suvenyrų, veiks Kaziuko paštas, todėl mugės svečiai turės progą siųsti linkėjimus artimiesiems. Gedimino prospekto pradžioje įsikūrusioje „Kanarėlėje“ šiemet bus platinami Kaziuko mugės lankytojų pasai.
Prie Bernardinų sodo didžiųjų vartų geriausi Lietuvos pirtininkai mokys mugės svečius, kaip taisyklingai mėgautis pirties malonumais.
Šiemet pirmą kartą mados gerbėjų lauks Madų ir dizaino alėja, įsikursianti Vokiečių bei Maironio gatvėse.