Menamas aklumas virto girnapuse ant Šiaulių politikės kaklo

2016 m. vasario 25 d. 12:45
Šiaulių apygardos teismas ketvirtadienį atvertė skandalingai išgarsėjusios politikės 51 metų Virginijos Račienės bylą. Ilgametė Šiaulių miesto tarybos narė kaltinama sukčiavimu ir dokumentų klastojimu.
Daugiau nuotraukų (7)
Tame pačiame teisiamųjų suole atsidūrė ir dvi medikės – V.Račienės šeimos gydytoja 63 metų Elena Mockuvienė bei akių ligų gydytoja 57 metų Danutė Milkintienė.
Medikėms pareikšti įtarimai dar ir dėl piktnaudžiavimo taryba. Teisiamosioms gresia įkalinimas iki 8 metų.
Jau per pirmą posėdį teismas priėmė prieštaringą sprendimą – patenkino prašymą didelio atgarsio visuomenėje sulaukusią bylą nagrinėti uždaruose posėdžiuose.
Teisėjas Zigmas Kavaliauskas nusprendė, kad prašymas yra tenkintinas, nes byloje nagrinėjami su teisiamosios sveikata susiję klausimai. Prokuroras bandė protestuoti, bet į jo pastabas teisėjas neatsižvelgė.   
Vežiojo aklą parlamentarą
Seimo nario socialdemokrato Edvardo Žakario dešiniąja ranka laikytos V.Račienės aureolė subliūško prieš metus.
2015 m. sausį dienraščio „Lietuvos rytas“ žurnalistas atliko tyrimą. Jis buvo pradėtas sužinojus, kad socialdemokratė jau penkmetį iš „Sodros“ gauna solidžias išmokas dėl regėjimo negalios.
Šiaulietė dokumentuose buvo visiškai neįgali – ji buvo pripažinta netekusi 90 proc. regos. Tai pribloškė visus, mat V.Račienė apie sveikatos problemas niekam nebuvo prasitarusi.
Šokas ištiko ir artimiausius bendražygius, nes V.Račienė buvo įsidarbinusi Seimo kanceliarijoje parlamentaro E.Žakario padėjėja-sekretore ir nuosavu automobiliu vežiodavo šį aklą politiką.
Akis atvėrė žurnalisto tyrimas
Dienraščio „Lietuvos rytas“ žurnalisto aprašytos „neregės“ kelionės automobiliu buvo siūlas, kurį griebė STT agentai.
Pradėjus ikiteisminį tyrimą paaiškėjo įdomus faktas – šimtus milijonų eurų medicinos aparatūrai išleidžiančioje Lietuvoje nėra nė vieno aparato, kuriuo būtų galima atlikti sukeltojo optokinetinio nistagmo tyrimą.
Toks prietaisas kainuoja vos 20–25 tūkstančius eurų, bet itin tiksliai nustato regos aštrumą.
Atliekant šį tyrimą simuliacija neįmanoma, todėl Vakarų Europos šalyse jis plačiai taikomas ir tiriant mažų vaikų, ligonių regą.
Gavo išmokas ir iš savivaldybės
Per ikiteisminį tyrimą suskaičiuota, kad V.Račienė iš „Sodros“ biudžeto gavo beveik 17 tūkstančių eurų išmokų.
To šiaulietei buvo maža. Keli mėnesiai iki dienraščio tyrimo ji susitvarkė dokumentus, kuriais neįgalumas buvo skirtas nebeterminuotam laikui.
Negana to, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) Kauno V teritorinio skyriaus specialistai itin sunkia ligone pripažintai V.Račienei nustatė ir specialųjį nuolatinės priežiūros poreikį.
Pateikusi šį dokumentą politikė nuo praėjusių metų pabaigos iš Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto ėmė gauti 105 eurus per mėnesį.
Padėjėjos atsisakyti neskubėjo
Kad V.Račienė atsidurs teisiamųjų suole, buvo akivaizdu nuo pirmos skandalo dienos. Mat Šiaulių vaikų globos namams „Šaltinis“ pateiktuose dokumentuose ji buvo sveikutėlė.
Politikė pati atnešė privalomą darbuotojo sveikatos pažymą, kurioje nurodoma, kad ji sveika.
Tačiau paskelbti skandalingi faktai nedarė įspūdžio šiaulietės bendražygiams – V.Račienė ilgai nebuvo netgi išbraukta iš kandidatų į Šiaulių miesto tarybą sąrašo. Po ilgoko trypčiojimo ji sustabdė narystę partijoje, o per savivaldos rinkimus vieta partiniame sąraše liko tuščia.
Seimo narys E.Žakaris nuo politinio pasitikėjimo statusą turėjusios padėjėjos neatsiribojo net ir skandalui įsibėgėjus.
V.Račienė pernai iki pat liepos vidurio oficialiai dirbo Seimo kanceliarijoje. „Lietuvos ryto“ žurnalistui pradėjus domėtis, ar skandaluose skęstanti šiaulietė tebegauna solidžią algą, po poros dienų ji pasitraukė savo noru.
Mitą sugriovė tyrimai
Per ikiteisminį tyrimą V.Račienei ligos ūmai dingo.
Prokuratūros prašymu Kauno ir Vilniaus medikai atliko dvi ekspertizes, kurios parodė – V.Račienei nėra diagnozuotų nepagydomų didelių regėjimo funkcijų sutrikimų, o ankstesnės regėjimo sutrikimų diagnozės yra neteisingos. Todėl pernai rugsėjo 21-ąją šiaulietei oficialiai panaikinta negalia.
Ir V.Račienė, ir jos talkininkės medikės kaltę neigė.
V.Račienė įtikinėjo, kad nevairavo automobilio, tačiau ši versija subliūško, nes šiaulietė gaudavo išmokas už sunaudotą kurą ir iš Seimo kanceliarijos, ir iš Šiaulių miesto savivaldybės, ir iš partijos kasų.
Negana to, V.Račienę klampino keli padaryti ir užfiksuoti Kelių eismo taisyklių pažeidimai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.