66 metų Regina Ž. (pavardė žinoma. – Red.) stebėjosi, kad mokamoje turgaus aikštelėje pažymėtos ir įrengtos atskiros parkavimo vietos neįgaliesiems, iš kurių vėliau reikalaujama pinigų. Kodėl privačiose aikštelėse, kurios nuomojamos iš savivaldybės, galioja kitokie įstatymai?
Pagal Vietinės rinkliavos nuostatas, neįgalieji arba lydintys asmenys, turintys parkavimo kortelę ir pažymėjimą, automobilius mokamose vietose gali statyti nemokamai, jei tos aikštelės priklauso savivaldybei.
Tačiau Kalvarijų turgų ir automobilių aikštelę valdo bendrovė „Kalvarijų turgaus valdymo grupė“, įkurta 2010 metais. KTVG Kalvarijų turgų nuomojasi iš sostinės savivaldybės ir pagal nuomos sutartį įsipareigojo kasmet savivaldybei mokėti 353 979 eurų nuomos mokestį, kuris kasmet indeksuojamas.
Norėjo privežti arčiau
Vilnietė praėjusį savaitgalį kartu su savo neįgaliu vyru važiavo į Kalvarijų turgų pasikeisti anksčiau pirkto švarko, kuris vyrui buvo ankštokas.
„Pravažiuodama pro šalį buvau mačiusi, kad Kalvarijos turgaus viduje po rekonstrukcijos yra pažymėtos vietos neįgaliųjų automobiliams, bet buvo keista, kad jos visada tuščios. Pamaniau, kad reikia pamėginti privažiuoti arčiau, kad sunkiai judančiam žmogui būtų netoli nueiti iki kiosko.
Tuo labiau kad turime automobiliui leidimą, kuris yra už lango stiklo, taip pat neįgaliojo su dideliais poreikiais pažymėjimą, todėl įvažiavome ir pasistatėme automobilį neįgaliajam skirtoje vietoje“, – pasakojo Regina.
Pensininkė vyrą paliko sėdėti automobilyje, nes jis sunkiai vaikšto, velka koją ir nevaldo dešinės rankos. Moteris nuėjo prie drabužių kiosko, bet jis nebedirbo, todėl nusipirko bulvių ir grįžo atgal.
Stovėjo tik dešimt minučių
Moteris sako užtrukusi tik dešimt minučių, o susiruošus vykti namo esą jos laukė staigmena. Niekas neskubėjo pakelti išvažiavimo užkardos.
„Prie manęs prišoko budintis jaunuolis ir griežtai pareikalavo susimokėti už pusantros valandos stovėjimą. Buvo keista, kad turguje įrengtos vietos neįgaliesiems, o reikalaujama susimokėti. Man paaiškino, kad turgus yra privati nuosavybė, todėl vietos mokamos. Kodėl mokamos? Pagal kokius savus įstatymus imamas mokestis, jei yra įrengtos specialios vietos neįgaliesiems? Kam reikėjo papildomų išlaidų įrengti neįgaliųjų vietas, jei jos neatitinka savo paskirties?“ – piktinosi moteris.
Atsigręžusi į mokėjimo automatą, moteris pamatė nutįsusias žmonių eiles ir susigriebė, kad net neturi smulkių pinigų, o turgus jau uždaromas ir nebus kur išsikeisti.
Leido išvažiuoti nesumokėjus
Moteris teigė, kad darbuotojas ją pradėjo įžeidinėti. „Mokestis nėra didelis, bet tiesiog principai neleido vykdyti įsakymus, kai su tavimi, garbaus amžiaus moterimi, įžūliai elgiasi jaunuolis, lyg būtum kokia šiukšlė ir turėtum besąlygiškai paklusti įžūliam turgaus karaliui.
Jis valdingais mostais ir šiurkščiais žodžiais įsakė išlipti iš mašinos, tvirtindamas, kad nesu neįgali, todėl galiu paeiti ir susimokėti. Kažkodėl už neįgalumo komisiją akimirksniu nusprendė, kad mums neįgaliojo lengvatos nepriklauso. Kai tai padaryti atsisakiau, pagaliau išleido, nes prie užkardos greitai būčiau sudariusi spūstį ieškodama, kur išsikeisti pinigus ir stovėdama eilėje prie mokėjimo automato“, – aiškino pensininkė Regina.
Moteris mano, kad ne vienas žmogus yra susidūręs su tokia situacija, todėl negali tylėti. „Išvažiavome, bet taip ir liko neaišku, kodėl neįgaliųjų vietos Kalvarijų turguje apmokestinamos. Kodėl Kalvarijų turguje pažeidžiamos neįgaliųjų teisės?“ – klausė pašnekovė.
Vilnietė taip pat piktinosi ir priminė, kad sveikųjų automobiliai, labai dažnai ir prabangūs, užima neįgaliųjų vietas prie parduotuvių ir kitų objektų, o dabar dar siekiama iš neįgaliųjų išlupti pinigus.
Pažadėjo spręsti šią problemą
Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Zigmantas Jančauskis teigė, kad aikštelę valdantiems savininkams Vietinės rinkliavos įstatymas negalioja, todėl jie dažnai nekreipia dėmesio į lengvatas.
„Jie gali apmokestinti įvažiavimą ir stovėjimą neįgaliesiems. Tai yra spraga, apie kurią jau esame kalbėję, tačiau ši problema turi būti išspręsta. Tai ir pačių bendrovių žmoniškumo klausimas“, – teigė pašnekovas.
Pirmininkas aikštelę Kalvarijų turguje palygino su Vilniaus oro uostu. Tačiau pastarajame galima 15 minučių stovėti nemokamai ir tik tada imamas mokestis. Pasak pirmininko, Kalvarijų turgaus aikštelėje taip pat turėtų būti nurodytas bent konkretus laiko tarpas, kurį neįgalieji galėtų stovėti nemokamai.
„Savivaldybė, sudarydama sutartį su privatininkais, turėtų numatyti sąlygas dėl nemokamo parkavimo neįgaliesiems. Savivaldybė atsakinga už sutartį su nuomininku“, – tvirtino Z.Jančauskis.
Pirmininkas pažadėjo šį klausimą aptarti posėdyje su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Privataus verslo valdomos aikštelės – mokamos
„Kalvarijų turgaus valdymo grupės“ direktoriaus pavaduotoja Ingrida Talžūnienė pažymėjo, kad bendrovė negavo jokio oficialaus skundo apie įvykį.
„Atkreipiu dėmesį, kad visos Vilniaus mieste esančios parkavimo aikštelės, kurios valdomos privataus verslo, yra mokamos, ir neįgaliųjų automobilių statymo kortelė šiuo atveju nesuteikia lengvatų. Ne išimtis ir bendrovės KTVG valdoma parkavimo aikštelė“, – teigė pavaduotoja.
Remiantis savivaldybės įmonės viešai interneto svetainėje paskelbta informacija, „vietinės rinkliavos lengvata mokamose stovėjimo vietose netaikoma automobiliams, pažymėtiems skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ (https://www.parking.lt/lt/2/41 ). Taip pat šiame puslapyje nurodyta, kur Vilniaus miesto savivaldybė specialiai skyrė neįgaliųjų transportui stovėjimo vietas. Arčiausiai turgavietės būtų vietos Turgaus gatvėje.
Savivaldybė: turgavietė galėtų nustatyti lengvatą
Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Eismo organizavimo skyriaus vedėjas Tomas Kamaitis teigė, kad privačioje aikštelėje įmonė teikia automobilių statymo paslaugą pagal vidaus taisykles.
„Lengvatos neįgalių automobilių statymui apibrėžtos pagal teisės aktus tose automobilių stovėjimo vietose, kuriose savivaldybės renka rinkliavą. Todėl įmonės teritorijose lengvatas, mokėjimo grafikus ar kitą nusistato pagal poreikį.
Oro uosto atveju vairuotojams buvo poreikis trumpalaikiam atvykimui. Vilniaus oro uosto administracija įvertino tai ir sutiko netaikyti automobilių stovėjimo mokesčio tam tikrą laiką. Kalvarijų turgavietės atveju vairuotojai atvyksta į turgavietę apsipirkti, todėl lengvatas galima aptarti su turgavietės atstovais dėl galimų lengvatų pagal poreikį“, – teigė savivaldybės atstovas.