Šiaulių pašonėje – snaudžianti JAV karinė galia

2016 m. sausio 23 d. 09:17
Prie NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse atliekančių naikintuvų riaumojimo jau priprasti spėjusių šiauliečių greitai nebestebins ir užsieniečių tankai bei šarvuočiai.
Daugiau nuotraukų (97)
Lietuvoje pratybose su mūsų kariais dalyvaujantys rotacinių Jungtinių Amerikos Valstijų pajėgų kariai žiemą savo karinę techniką ir įrangą nusprendė laikyti netoli Šiaulių esančiuose Mumaičiuose.
Vos kelias sodybas turinčiame Mumaičių kaime dar sovietmečiu pastatytoje karinėje bazėje šiuo metu laikomi keli šimtai JAV karinės technikos vienetai.
Pasiūlė kelias alternatyvas
Tankus „Abrams“, pėstininkų kovos mašinas „Bradley“, sunkvežimius ir visureigius JAV kariai iš kitų Lietuvos poligonų į Mumaičius ėmė gabenti praėjusių metų pabaigoje, pasibaigus aktyviam karinių pratybų ciklui.
JAV sausumos pajėgų kariai kaip dalis JAV sausumos pajėgų operacijos „Atlanto ryžtas“ (angl. „Operation Atantic Resolve“) Baltijos šalyse ir Rytų Europoje rotacijos principu pratybose dalyvauja nuo 2014 metų pavasario. Šia operacija JAV parodė, kad yra pasiryžusi laikytis savo įsipareigojimų NATO sąjungininkams užtikrinant saugumą po agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje.
Į pratybas Lietuvoje JAV kariai atsigabena ir savo techniką, kurią nuspręsta laikyti čia, o rotacijos principu keisti tik pratybose dalyvaujančius karius.
Sąjungininkams nusprendus techniką laikyti Lietuvoje jiems buvo pasiūlytos kelios alternatyvos.
Techniką laikys iki pavasario
Mumaičiai buvo pasirinkti dėl patogaus susisiekimo su Karinių oro pajėgų Aviacijos baze, šalia einančios geležinkelio linijos, išvystyto sausumos kelių tinklo ir infrastruktūros atitikimo JAV reikalavimams.
Priėmus sprendimą JAV kariuomenės techniką laikyti Mumaičiuose čia buvo atnaujinti angarai, kuriuose bus laikoma sąjungininkų technika, sustiprinta teritorijos apsauga.
Sunkioji JAV kariuomenės technikos Šiaulių rajone bus laikoma iki pavasario, kai vėl prasidės didesnės bendros JAV ir Lietuvos karių lauko pratybos.
Teko pereiti du apsaugos postus
Apsilankyti Mumaičiuose ir apžiūrėti čia laikomą JAV karinę techniką buvo leista ir portalo lrytas.lt žurnalistui.
Kelias į miškelyje įsikūrusią bazę nepažymėtas, todėl važiuojant jo telefonu teko paklausti bazės atstovo.
Norint patekti į bazę teko pereiti du apsaugos postus. Bazėje įrengta moderni apsauga, išorinį jos perimetrą juosia spygliuota tvora.
Tankai, pėstininkų kovos mašinos, sunkvežimiai, džipai ir amunicija laikoma erdviuose angaruose, kuriuose sausa, švaru ir pakankamai šilta.
Viename iš angarų laikoma ir Lietuvos kariuomenės technika. Čia įrengtose dirbtuvėse atliekamas ir Lietuvos, ir JAV kovos mašinų techninė apžiūra ir jų remontas.
Savo techniką prižiūrintiems bei remontuojantiems amerikiečiams talkina ir vietiniai specialistai.
Į bazę įleistam žurnalistui buvo leista tik fotografuoti ten saugomą karinę techniką, tačiau imti interviu iš ten tarnybą atliekančių kariškių nerekomenduota.
Bazė liks Lietuvos kariuomenės objektu
Į portalo lrytas.lt klausimus apie Mumaičiuose veikiantį karinį objektą ir jo perspektyvas sutiko atsakyti Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos vadovybės viešųjų ryšių karininkas, kapitonas Daugirdas Antulis.
– Kokia karinė bazė Mumaičiuose veikė sovietmečiu?
– Sovietmečiu Mumaičiuose buvo orlaivių priežiūros dirbtuvės.
– Kas Mumaičiuose liko išėjus sovietinei kariuomenei?
– Karinė teritorija su technikos priežiūrai skirta infrastruktūra. Ji priklauso Lietuvos kariuomenės Depų tarnybai.
– Kai ši bazė buvo panaudota Lietuvos kariuomenės reikmėms?
– Joje yra laikoma ir prižiūrima Lietuvos kariuomenės technika bei įranga.
– Kam ir kada kilo mintis Mumaičiuose laikyti JAV karinę techniką?
– Pradėjus intensyvias pratybas su Lietuvos kariais, JAV, siekdama mažinti logistinius kaštus ir laiko sąnaudas technikos perdislokavimui, pradėjo ieškoti galimos vietos technikos saugojimui. Lietuvos kariuomenė pasiūlė šiam tikslui keletą alternatyvių variantų, bet pasirinkti buvo būtent Mumaičiai.
– Kas lėmė tokį pasirinkimą? Kokie šios vietovės privalumai?
– Mumaičiai buvo pasirinkti dėl patogaus susisiekimo su Karinių oro pajėgų Aviacijos baze, šalia einančios geležinkelio linijos, išvystyto sausumos kelių tinklo ir infrastruktūros atitikimo JAV reikalavimams.
– Per kiek laiko buvo pasiruošta priimti JAV karinę techniką?
– Pasiruošimui daug laiko neprireikė, kadangi Mumaičiai ir iki šiol buvo tokios paskirties objektas, tiesiog dabar čia laikoma ir prižiūrima ne vien Lietuvos kariuomenės, bet ir sąjungininkų iš JAV technika.
– Ką teko nuveikti ruošiant bazę ir kiek visa tai kainavo?
– Mumaičiuose buvo atlikti infrastruktūros paruošimo darbai: atnaujinti angarai, kuriuose bus laikoma sąjungininkų technika, sustiprinta teritorijos apsauga.
Šiuo metu darbai dar yra vykdomi, o galutinė projekto vertė yra apie 4,8 mln. eurų.
– Ar įrenginėjant bazę buvo ypatingų pageidavimų iš JAV kariškių pusės?
– Visi infrastruktūros atnaujinimo darbai buvo atlikti atsižvelgiant į saugumo ir kitus reikalavimus ir suderinus su JAV.
– Kokią techniką ir kiek jos čia galima laikyti?
– Galima laikyti įvairią karinę techniką nuo transporterių iki kovos mašinų, kurios kiekis priklauso nuo laikomos technikos gabaritų.
– Kas šiuo metu Mumaičiuose saugoma?
– Yra saugoma įvairios paskirties karinė technika ir įranga, tokia kaip tankai „Abrams“ ar pėstininkų kovos mašinos „Bradley“.
– Kaip technika parengiama saugojimui?
– Saugoma technika yra parengiama taip, kad esant reikalui ją būtų galima toliau sėkmingai naudoti pratybose.
Panašiai kaip kiekvienas žmogus turėdamas automobilį jį turi periodiškai prižiūrėti, taip ir karinę techniką, norint, kad ji sėkminga tarnautų reikia tinkamai prižiūrėti.
Lietuvoje liks techniką prižiūrėsiantys JAV specialistai, tad priemones bus galima naudoti vos tik į Lietuvą atvyks nauja JAV karių pamaina.
– Ar bazėje saugoma technika yra remontuojama? Jei taip, tai kas ją remontuoja, kur randama specialistų?
– Mumaičiuose yra atliekami technikos priežiūros darbai, į kuriuos įeina ir technikos remontas. Dalis šiuos darbus atliekančių specialistų yra atvykę iš JAV, o dalis yra samdoma Lietuvoje.
– Kas ir kaip saugo šį objektą. Ar čia saugoma tik karinė technika ar ir jai skirti šaudmenys bei amunicija?
– Čia yra saugoma tik pratyboms skirta technika ir įranga. Objektas yra saugomas pagal visus sąjungininkų ir Lietuvos kariuomenės iškeltus reikalavimus.
– Ar bazė nekelia grėsmės aplinkinių gyventojų saugumui?
– Mumaičiai yra tik viena iš daugelio LK karinių teritorijų, kur saugomos karinės priemonės.
Dalis šių teritorijų yra šalia gyvenamų vietovių, jose laikomais griežtų saugumo reikalavimų. Todėl aplinkinių gyventojų saugumui dėl to, kad šalia bus laikomos karinės priemonės jokios grėsmės nėra.
Anksčiau Mumaičiuose taip pat buvo saugojama Lietuvos kariuomenės technika. Atvirkščiai sąjungininkų buvimas didina Lietuvos ir viso Baltijos regiono saugumą.
– Šia technika naudojasi tik JAV kariškiai, tačiau pratybos vyksta vasarą. Ar numatyta procedūra, kaip ši technika būtų evakuojama susidarius ekstremaliai padėčiai (gaisras, karinio konflikto pavojus)? Ar šia technika naudotis mokantys JAV specialistai pastoviai budi bazėje?
– JAV kariai Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse pratybose dalyvauja ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais. Visų šalių kariuomenės turi procedūras kaip elgtis jūsų minimų atvejų metu. Kadangi tai yra sąjungininkų vidinės procedūros, plačiau pakomentuoti negalime.
– Ar planuojama bazę Mumaičiuose plėsti ir ką dar planuojama čia įrengti?
– Ateityje Mumaičiuose numatoma atnaujinti kelius ir esančias technikos remonto dirbtuves, įrengti naujas aikšteles, skirtas plovyklai, kuro užpylimui bei amunicijos laikymui, o taip pat pastatyti kitą technikos laikymui reikalingą infrastruktūrą.
– Kokio šios bazės perspektyvos?
– Ši bazė ir toliau liks Lietuvos kariuomenės objektu.
KariuomenėMumaičiaiJAV tankai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.